Stanislav Grof - Kosmická hra

18. března 2014 v 20:07 | Polgara |  Knižní všehochuť
...


Jeden ze zakladatelů transpersonální psychologie Stanislav Grof se ve své knize zabývá zážitky na které západní materialistická věda nestačí či je rovnou klasifikuje jako výplody chorého mozku.

V devíti kapitolách se Grof zaobírá nekonvenčními pohledy na vznik vesmíru, existenci posmrtného života, mimotělní zážitky či reinkarnaci.

Grof razí názor, že naše duše tu byla dávno před námi, je schopna se odprostit od těla a je nesmrtelná. Své domněnky obhajuje četnými zážitky z holotropních stavů, které zažil on nebo jeho pacienti. Za svou padesátiletou praxi praxi řídil víc než čtyři tisíce (!) psychedelických sezení s použitím látek jako LSD, DPT, MDA, psylocibyn či meskalin.

Termínem holotropní (z řec. holos - celý a trepein - pohybující se směrem k něčemu) Grof označuje skupinu mimořádných stavů vědomí pro které nemá současná psychiatrie specifické označení. Jedná se například o znovuzrození, inkarnace, výše zmíněné mimotělní zážitky, cestování vědomí časem i prostorem.

Celá kniha je hojně protkaná odkazy. Ať už na východní filosofii a mystiku (buddhismus, indické sútry), kvantovou fyziku (Paul Dirac), či na Carla Gustava Junga a jeho teorii o kolektivním nevědomí. To jsou nezajímavější části celé knihy, samotný její název Kosmická hra odkazuje na teorii, kterou vyslovuje už buddhismus, a to sice že celý náš svět je hra Absolutního vědomí. Všichni a všechno je ztvořeno z jednoho. Řečeno slovy perského básíka Džaláluddína Rúmího: "Jako nejsou led, voda a pára tři věci, nýbrž pouze tři formy téže věci, je i Duch jeden celek s množstvím forem."

Bohužel zážitky samotného Grofa či jeho pacientů jsou přinejlepším hodně sporné. Sám autor se při jednom sezení vtělil do svého minulého já. Byl egyptský princ,který si vzal svou sestru a jeho bratr na něj nesmírně žárlil. Tento spor trval několik tisíc let až do současnosti, kdy na něj žárlil bývalý přítel (bratr) jeho současné přítelkyně (převtělená egyptská sestra-manželka). Grof se svému bratru omluvil a přerušil tím karmický řetězec vzájemného ubližování.

I přes svá slabá místa je kniha velice inspirativní a mohu ji doporučit každému kdo má otevřenou mysl a rád si nechá rozšířit obzory o trochu jiný pohled na svět a lidské vědomí vůbec.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Práh
Knížku můžete zakoupit na Kosmická hra
zdroj obrázku
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama