Mike Mignolla - Ú.P.VO. 1 - Dutozem a další povídky

4. března 2014 v 21:45 | Polgara |  Komiksy
...Je zajímavé, jak některé komiksy dokáží vytvořit natolik reálný svět, že se jeho autoři rozhodnou vytvořit ještě další "vedlejší" sešity, které příběh doplňují. V tomto případě jde o organizaci, jež vznikla běhěm druhé světové války jakožto jakýsi štít, který měl nacistům a sovětům bránit v tom, aby byli úspěšní ve svých okultních pokusech. A co zanemná zkratka Ú.P.V.O. - Úřad paranormálního výzkumu a ochrany.

Její členové nesmí vycházet ven, možná přesnější bude mít kontakt s reálným světem kvůli krytí. Proto jejich zázemí vytvořili tak dokonale, že je to jakýsi stát ve státě. Mají zde naprosto všechno po čem jejich srdce zatouží. Dokonce mohou chodit i na procházky do různých krajin. Jenže, hlavním důvodem proč mohla vzniknout tato komiksová série je právě Hellboyův odchod z Ú.P.V.O., díky čemuž se Mignolla mohl věnovat i dalším členům týmu.

Právě Dutozem a další povídky je jakousi vstupní branou do tohoto světa. Přesto se čtenář pozastaví nad faktem, že žádný z příběhů na sebe nenavazuje a povídka má vždy uzavřený konec. Přesto tu svým způsobem příběh je a i ten má hlavní hrdiny. Hodně jsem si oblíbila postavu doktorky Elisabeth Shermannovou (zkráceně Liz), která se vyprávila do kláštera aby se naučila ovládat oheň, jenž ji stravuje. Ani Abe Sapien není k zahození. Místo Hellboye přidělili novou postavou doktora Johanna Krausse.

S první povídkou s níž se setkáme je právě Dutozem. Je nejdelší, svým rozssahem si uzurpovala téměř polovinu knihy, a proto se není čemu divit, že se tu toho stane právě nejvíc. Po dočtení čtenář chápe, proč první kniha dostala název právě Dutozem a další povídky. Především tato povídka vytvořila most mezi Ú.P.V.O. a Hellboyem. Nutno podotknout, že se tu s výše zmíněným rudovlasým ďáblem potkáme.

Zároveň jsem si už zvykla na strohost kreseb ze světa Hellboye a teď i Ú.P.V.O. Jsou sice strohé, barvy jednoduché, pokud je tam nějaká děsivá scéna, tak ji Mignolla mistrně skryl ve stínu. Ne nadarmo se říká, že někdy méně, znamená více a právě u těchto děl to platí dvojnásob.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji Comics centrum
Knížku můžete koupit na: Ú.P.V.O. - Dutozem a další povídky
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama