Daniel Silva – Padlý anděl

29. března 2014 v 17:27 | Polgara |  Thriller, Mysteriózní
Nevím proč, ale touhle recenzí simoc jistá nejsem, tak doufám, že tam neplácám moc velké kraviny. :)


Nakladatelství: Domino
Rok vydání: 2014
Počet stran: 344
Série: Gabriel Allon
Anotace:
Některá tajemství měla zůstat navždy pohřbena. I ve Vatikánu. Zejména tam.
Základní pravidlo Vatikánu zní: "Na nic se neptej."
Gabriel Allon toto pravidlo porušil. Nemohl si pomoci. Všechny jeho zkušenosti i profesionální instinkt mu totiž napovídaly, že mrtvá žena v bazilice sv. Petra nespáchala sebevraždu - i když vatikánská policie tvrdila pravý opak. Brzy se ukáže, že pravdu měl on. A co víc: že mrtvá žena odhalila letité tajemství, jehož vyzrazení by mohlo otřást Vatikánem a uvrhnout svět do konfliktu apokalyptických rozměrů. Gabriel nemá v takové situaci těžkou volbu: odloží restaurátorské náčiní a znovu riskuje život, aby hrozící katastrofě zabránil.
Někteří lidé jako by totiž stále nepochopili, že pokud se z historie nepoučí, budou si ji muset prožít znovu, na vlastní kůži...

Již dvanáctý díl z této série, který je tentokrát překvapivý v tom, jakým směrem se ubírá. Allona nezměnil jenom povolání, ale i chování. Vzhledem k tomu, jak se choval předtím, tak zde čtenáři působil jako někdo, kdo si prošel celkovou proměnou a vzal to se vším všudy. Je, jak to napsat, něžnější, není tak ostrý, ale přitom je to pořád on.

Nicméně tentokrát se dostává k případu, kdy je nucen potají vyšetřovat tzv. sebevraždu kurátorky muzea. Dostane za úkol vést dva druhy vyšetřování. Takové, které potvrdí to, že se žena zabila sama a to, jež tohle vyvrátí, ale přesto nikdy nebude zveřejněno a dostane se pouze ke svatému otci. Což o to, to by nebyl problém, ale nic není tak jednoduché, jak na začátku vypadá. Bohužel nezůstane jenom u jednoho mrtvého a postupně se jich objevuje čím dál víc. Aby toho nebylo málo, tak se ukazuje, že nic není takové, jak na první pohledy vypadá a situace do níž se Allona dostal je mnohem vážnější než se zprvu zdálo.

Perfekcionismus, detailnost a propracovanost. I tak by se daly označit knihy Daniela Silvy a právě Padlý anděl dokazuje, že je schopný psát o čemkoliv. Zpočátku jsem si připadala jako kdybych četla knížky od Dana Brown, svým pojetím jsou si trochu podobné, ale to bych oba autory urazila, kdybych je srovnávala. Hodně se dozvíme o restaurování obrazů a ico se týče historických reálií nezůstaneme ochuzeni.

Zároveň mě překvapilo, jak moc se tentokrát zaměřil na náboženství. Navíc otevřeně se staví proti jistému náboženství jehož představitelé jsou všichni ti zlí. Ono se ani není čemu divit potom, čím si prošel při svém žurnalistickém pobytu v Egyptě. Jenže až v Padlém andělovi jeho averze dosáhla vrcholu. Na čtenáře doslova křičela a vy jste si překvapeně uvědomili, že on je jeden z mála, který se nebojí říct svůj názor.Zároveň naráží na skutečnost, že lidé mají tendenci znovu dělat staré chyby, jen ve větším měřítku.

Příběh je to svižný, poučný a hodně si zněj odnesete. Překvapilo mě pojetí papeže, tady působil skoro jako hodný strýček s nímž si můžete kdykoliv vyrazit na procházku. Zároveň se zde hodně promítají Allonovi schopnosti nejenom z umění restaurátorství, ale i z toho bojového. Ani tentokrát nezůstane na jednom místě a při svém vyšetřování se vydá do všech možných a nemožných koutů země. Tudíž čtenář díky domů pozná velký kus světa.

Abych nemluvila pořád jenom o Allonovi, tak i další postavy proniknou do popředí a to i ty vedlejší, které se v příběhu mihnou a zase zmizí. Zamilujete si je, jste zvědavi na jejich pohnutky a osudy a s napětím čekáte, jak to s nimi bude dál. Co mě však nejvíc zaujalo je zaujetí a věrohodnost s jakou o určitých věcech píše. Skoro to vypadá, jako kdyby nedělal nic jiného než si nastudovával veškeré detaily pro své knihy a právě to znich činí poutavou četbu, plné akce a napětí.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Domino
Knížku můžete koupit na Padlý anděl

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ivi Ivi | 3. dubna 2014 v 19:52 | Reagovat

Takže, už jsem přečetla první díl z celé série Gabriela, abych řekla pravdu, úžasný thriller co chytne (lol, spíš se nemůžu dočkat až se zabořím do druhého dílu s tím názvem co tě zaujal - The English Assassin) :-D achjo, měla bych se učit :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama