Bartłomiej Rychter – Zlatý vlk

31. března 2014 v 19:08 | Polgara |  Thriller, Mysteriózní
...


Nakladatelství: Host
Počet stran: 328
Rok vydání: 2013
Anotace:
Život ve městě náhle naruší série vražd. Oběťmi jsou vážení a vlivní občané, členové městské rady. Na jejich tělech jsou nalezeny stopy po zubech a drápech tajemné bestie. Lékaři i policisté se snaží přijít na rozumné vysvětlení, čím více stop ale nacházejí, tím větší mají pochybnosti o tom, kdo tyto hrůzné činy spáchal. Vše nasvědčuje tomu, že ve městě vraždí šílené zvíře. Lidé říkají, že viděli muže, který se mění ve vlka. Městečkem se šíří zvěsti o příchodu vlkodlaka z karpatských hor.
Příběh zavádějící nás do 19. století. Ocitáme se v tichém haličském městečku, které se ukrývá v polském Sanoku. Najdeme tu všechny možné národnosti a vyznání, kteří tu žijí pospolu a vytvářejí tak prazvláštní maloměstskou komunitu. Tu však jednou naruší vpád jakéhosi tvora, jenž dostal chuť na mocné občany a kosí je jako trávu. Na jejich tělech totiž vyšetřující nacházejí otisky drápů a zubů, které jsou až děsivě podobné vlčím. Navíc někteří tvrdí, že viděli muže, jenže mění ve vlka.

Díky spisovatelově pečlivosti se ocitáme v době temnější nezamračené nebe. V časech, kdy byli lidé pověrčivý. Vždyť stačilo málo a člověk byl posedlým, jelikož měl zvláštní nevysvětlitelné křeče. Ten, jenž byl trochu tělesně odlišný, byl poznamenaný…do časů tak temných, že se tam objevovali vlkodlaci.

Borys Pasternak, učitel, který vyučuje nemocnou dívku Lauru. Borys někdy mívá vidiny, že se mu něco zdá a on díky tomu dokáže odhadnout budoucnost a pozměnit ji. Možná je to jeho vnímavostí a vcítěním se do druhých lidí. Nejednou se mu tak podařilo zachránit životy lidí. Tentokrát se mu zdá prazvláštní sen o ženě, jejíž totožnost nedokáže odhalit.

Kromě něj je tu velké množství dalších postav, které přicházejí a odcházejí, ale přesto jsou nedílnou součástí městečka. Například doktor, jehož sem pozve Zaleský, aby vyšetřil jeho nemocnou dceru. Či vyšetřující komisař, který se radši vyžívá ve svých potřebách než aby se věnoval případu.

Zajímavým způsobem je zde vykresleno maloměšťáctví. Čtenář neví zda se má usmívat anebo brečet, některé ty situace jsou vystřiženy jakoby ze skutečného života. Střetávají se zde dva světy. Jeden, kde již existují železnice, telegraf a všechno se pořád zdokonaluje. Na druhou stranu nám tu Rychter předkládá zastaralé pověry založené na strachu a zaslepenosti lidí. Taky svým způsobem kritizuje maloměšťácký život. Příběh je vyprávěný z vícero úhlů pohledu a psaný v er formě.

Temnota, zaslepení, říkejte si tomu, jak chcete, ale Rychter mistrně dokázal propojit pověry s realitou. Nešetří na popisu a čtenář má pocit, že se ocitl div ne ve středověku. Při čtení si uvědomíte, že jste rádi za to, v které době žijete. Ani závěrečné finále vás nenechá chladným a vy jen nevěřícně kroutíte hlavou. Slovo nečekaný v tomto thrilleru, kde se mísí i detektivní žánr nabralo zcela nový rozměr a pakliže hledáte něco nového a neokoukaného, tak právě Zlatý vlk je tou ideální volbou.
Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Host
Knížku můžete koupit na Zlatý vlk
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama