300: Vzestup říše (2014)

9. března 2014 v 17:20 | Polgara |  Filmy
Dlouho očekávané pokračování konečně dorazilo i k nám a je na, co se těšit


Noam Murro ví, co dělá a ví, jak hned na počátku diváka chytit a propustit až na konci. Jen je škoda, že některé scény působily jako snaha zaplácnout prázdné místo. V úvodu filmu se potkáváme s královnou Gorgo (Lena Headey) a jejím loďstvem. Právě ona nám začne vyprávět příběh o zrození Xerxa. Fascinující je na této části právě las Gorgo. Dokáže zaujmout, podat to. Nenudí. Postupně se tak dočkáme jízdy, která překvapí, ale především potěší ty, pro něž nesnímej určený.

Dalším flashbackem je Themistoklesovo vyprávění o minulosti Artemisie, po němž pochopíte její touhu po pomstě.

Jak už to tak bývá tři stovky nesednou všem. Někteří kritizují historickou nepřesnost, jiní přespřílišnou krvavost či nezáživnost. Někde jsem pro změnu četla, že to nemá s původní komikovou předlouhou nic společného, jenže…tak to ani být nemělo. Přesto si na konci divák trochu povzdechne a odchází z kina s pocitem, že tomu k naprosté dokonalosti ještě něco chybělo.

Zároveň námořní bitvy, kterých je tu víc než dost. Je tu taky pohled do podpalubí,ale především u perských lodí, kde používali otroky. Oproti tomu Řekové zase svobodné občany. Jen mě zarazilo, že by se Themistokles (Sullivan Stapleton) účastnil bitev. Ano, byl to výborný válečník, ale především stratég. Nicméně, když si na něj zvyknete, pochopíte, co režiséra vedlo k tomu, aby ho nechal účastnit se bitev.

Jen škoda, že, když se od Artemisie vrátil zpátky na břeh ke svým mužům. Podle jejich výrazů jim bylo jasné, co se na lodi mezi nimi stalo, ale nikdo nic neřekl. Což byla trochu škoda, ale na druhou stranu se to k jejich povaze nehodí.

Co mě však zarazilo, bylo odsunutí krále Xerxa na pár proslovů. Stal se tak z něho krásný a trochu mystický doplněk. Vylepšili si to však jeho zrozením, jež je víc než pestré a pak si jen říkáte: "Hustý." Jen je škoda, že ho tam není trochu víc. Diváka pobaví skutečnost, že větší moc a sílu tam má jeho velitelka námořních sil. Oproti ní tam působí jako malý usmrkanec, jenž měl kliku na pevnou tělesnou konstrukci.

Po dodívání chápu, proč se o Artemisie prohlašuje, že je to největší mrcha filmového plátna. Právě ona dělá z 300: Vzestup říše něco víc. Dodává tomu šťávu. Když si vyslechnete příběh o tom, co se jí přihodilo, chápete její touhu po pomstě, která je hlavní příčinou válečnického šílenství, které nabírá obrátky v druhé části filmu.

Trochu mě zarazilo, že, když se zmiňují o tom, jak se proti Peršanům všechny řecké městské státy, tak jsou tam záběry jen na Sparťany vedené královnou Gorgo. Škoda, že neukázaly alespoň jednu loď od každého, kteří tam byli.

300: Vzestup říše je příjemná podívaná, která splní všechno to, co slibovala. Pouze v některých částech neví, jak se má tvářit, ale i tak odpovídá vašim očekáváním. Hodně chytlavá je hudba, která podtrhává atmosféru všech částí příběhu. Moc se těším na chystaný komiks, který vyjde v nakladatelství Comics centrum. Jeho autorem není nikdo jiný než Frank Miller a pokud mám správné informace, tak má nést název Xerxes.

Zdroj obrázků: Moviezone
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 shariony shariony | E-mail | Web | 9. března 2014 v 18:02 | Reagovat

Dobrá recenze. Dosud jsem neuvažovala o tom, jestli do kina na tento film půjdu nebo ne, na plakátech jsem totiž zatím místo toho intenzivně zkoumala obočí onoho pána z plakátu :-D Ale jo, minimálně si teď po tvém článku říkám, že za podívanou to asi stojí :-)

2 Bastera Bastera | Web | 13. března 2014 v 22:41 | Reagovat

Asi bych se měla podívat na ten první film taky :D

3 Hrabos Hrabos | 16. března 2014 v 13:59 | Reagovat

Super film, jen je škoda, že k dokonalosti mu chybělo kousek... Jen mě zarazilo, že Themistoklés působí jako Herkusel, který si prosekává zástupy nepřátel a jeho vojsko ho nestíhá :D Pobavila mě scéna, jak Athénský voják skočí s útesu na Perskou loď a gravitace jako by si dala pauzu. Po dvaceti metrové pádu se mu nic nestane a v klidu bojuje dál :D Jinak se opravdu nenudí. Hlavně u scény s Artemisie. 8-) Lodě mají perfektně udělané. :)

4 Gwen Gwen | Web | 4. května 2014 v 20:50 | Reagovat

Dost dobrý film. Sice už to není taková pecka jako jednička, ale i tak mě Vzestup říše nezklamal.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama