Počátek - Khouryová Jessica

12. února 2014 v 8:07 | Polgara |  Sci-fi, Dystopie
...

Nakladatelství: Egmont
Rok vydání: 2013
Počet stran: 370
Anotace:

Džungle skrývá dívku, která nemůže zemřít.
Pia vždy znala svůj osud. Měla počít novou rasu, linii nástupců, kteří porazí smrt. Za tímto účelem se zrodila, byla geneticky upravená k nesmrtelnosti a vychovávaná týmem vědců v tajné skrýši v Amazonském deštném pralese. Nyní ji vědci začínají podrobovat testům, jejichž výsledkem má být dokončení celého nebezpečného projektu.

Co si Pia pamatuje, vždy nejvíc toužila naplnit jejich očekávání. Ale v noci o svých sedmnáctých narozeninách nachází díru ve zdánlivě neproniknutelném plotě, který uzavírá její sterilní domov. Poprvé v životě volná v džungli potkává Eia, chlapce z nedaleké vesnice. Nedokáže odolat a pokračuje v útěcích, aby ho mohla vídat. Zamilují se do sebe a kousek po kousku začínají poznávat pravdu o Piině původu - pravdu se smrtícími následky, která navždy změní jejich životy.

Po téhle knížce jsem koukala od doby, co vyšla, a když jsem ji viděla v knihovně, tak jsem ji tam nemohla nechat, ste
jně jako ix dalších :D Nicméně je zvláštní, kde všude se tahle knížka ocitla. Někde ji mají v napětí, jinde ve scifi a dystopiích a aby toho nebylo málo, tak jsem ji viděla i ve fantasy. Sama jsem váhala mezi scifi/dystopie anebo knižní všehochuť. Ale i napětí má něoc do sebe a teď babo raď. Budu se řídit tím, co tam má Egmont a šoupnu chuděru do scifi.

Od začátku mě fascinovala zvláštní jména, která činí z postav něco originálního a dodávají jim to, čím mají být. Tedy alespoň Pia, která je předurčená k tomu, aby se stala zakladatelkou nové, dokonalé lidské rasy. Přesto jí k tomu něco anebo spíše někdo chybí. Pan dokonalý s nímž by mohla mít dítě.

Chápu proč je knížka tak populární a proč ji všichni opjevují. Nejedná se jenom o prostou youn adult, ale o něco víc. Spisovatelka dokázala nemožné a do příběhu, jak už to ve scifi bývá, vložila určitá varování a témata k zamyšlení. Například to, že technologie ne vždy lidstvu pomáhá. Že někdy vědí víc ti, kteří žijí prostý, jakoby obyčejným životem. Mnohem více je naučila matka příroda. Symbolem toho jsou původní obyvatelé džungle, technologii zas představují obyvatelé Malé Cam.

Nicméně líbilo se mi, jak se Pia vyvíjela, jak postupně došla ke změně názoru. Nad vším přemýšlela a nebála se projevit svůj názor. Dokonce nedokázala přjeít ani testy, které na ní dělali vědci v Malé Cam. Hodně se mi líbila postava doktorky, které Pia soukromě přezdívá doktorka Nešika. Právě ona ji tak trochu popoušťouchne, aby začala žít a ne jenom přežívat.

Slabinou na této knížce je, že chvíli trvá než si na všechno zvyknete. Je čtivá, to ano, ale tak nějak s příběhem, ale především s postavami musíte srůst. Zpočátku si říkáte: "Pane bože, co to ta holka plká." Ale pak, v průběhu čtení zjistíte, že všem fandíte, prožíváte to s nimi a chápate všechny strany.

Co jsem Pie záviděla byl Alai, jaguár. Mít takové zvířátko, tak jsem v sedmém nebi. Autorka jej popisovala velmi zvláštně, jako většinu zvířat v knize, ale natolik poutavě, že jste si jej zamilovali.

Docela mě překvapilo, že kniha nemá pokračování, ale byla to vítaná změna. Příběh plyne rychle, je čtivý, reálný, ale hlavně přináší něco nového. Navíc ta krásná obálka dělá taky svoje


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nel-ly nel-ly | 12. února 2014 v 9:00 | Reagovat

Na tohle jsem uz kdysi koukala, kvuli obalce hlavne, alr nicjsem o tom nevedela a teda ani tvoje recenze mi to neosvetlila :-P  ovsem je fajn, ze to nema pokracovani

2 Polgara Polgara | 12. února 2014 v 11:16 | Reagovat

[1]: Že by první recenze, kde jsem nevykecala obsah? :-D Oni tam žijí uprostřed džungle a Pia je udržována v nevědomosti o okolním světě, právě až díky nově příchozí doktorce zjistí, že je něco venku. Navíc je nesmrtelná, dokonalá a provádí na ní testy, aby zjistili, jestli je připravená na další kus cesty. Ale jak známo, nic nejde, tak jak si to naplánovali ostatní a ani v případě Pii ne. Stačí? :-D  :-P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama