Mike Mignolla – Hellboy 8 – Temnota vábí

15. února 2014 v 19:02 | Polgara |  Komiksy
...

Nakladatelství: Comics centrum
Počet stran: 192 barevných
Vazba: vázaná knižní s přebalem
Anotace:
Po událostech z knihy Podivná místa se Hellboy vrací opět do našeho světa, ale nadpřirozené bytosti a jeho staří nepřátelé si ho tu opět nacházejí. Britské čarodějky, Igor Bromhead, Hekaté, Gruagach a baba Jaga, ti všichni mají s Hellboyem své plány a nevyřízené účty. Navíc se setkáte s Kostějem Nesmrtelným a překrásnou Vasilisou.
Poprvé se našim čtenářům představí výtvarník Duncan Fegredo, kterého si Mike Mignola vybral jako svého nástupce.


Temnější a děsivější, i tak by se dal označit další díl se starým známým Hellboyem. Mignolla jakoby chtěl čtenáři různými střípky příběhů naznačit, že ještě o rudém ďáblovi téměř nic neví a stejně jako Hellboye, i čtenáře čeká velký kus cesty. Přestože je hlavní dějovou linkou příběh s Hekaté (nemusím snad doufám tuto řeckou bohyni představovat, že ne? J), tak se na jejím okraji odvíjí i ty menší, ale o to více důležitější. Pochopíte, co našeho hrdinu utvářelo, a proč je právě v tomhle komiksové dílku důležitější příběh než kresba samotná.

Právě ona by se dala zařadit do období staré školy, dá-li se tomu tak říkat. Je jednoduchá, úderná a pouze dotváří to, co představí bubliny. Přesto si však nelze nevšimnout určitého pokroku oproti minulým dílům. Společně s příběhem ztemněla. Mignolla dokázal dovést k dokonalosti tu temnější stránku příběhu a právě proto jsou kresby tak děsivě reálné.

Nicméně vraťme se k příběhu. Hellboy prožívá cosi jako naši normální dovolenou, ale ani při ní mu není dopřán odpočinek. Kromě Hekaté u jdou po krku čarodějky, které mu do cesty staví nejednu překážku. A tentokrát si Mignola pohrává s ruskou mytologií. Setkáme se tady s moudrou a krásnou Vasilisou, jejíž příběh je v celé knize nejsilnější. Nezklame však ani vysvětlení ohledně Hekaté, jejíž jméno vás straší ještě dlouho po dočtení komiksu.

Hlavní má nicméně být Hellboy od nějž se všechny vedlejší dějové linky odvíjí a právě on může za všechen ten zmatek, který v tomto díle nastane. Líbilo se mi i pojetí: "Nepřítel mého nepřítele je můj přítel." S nímž jsme se setkali v podobě Peruna, který nesnáší jak Hekáté, tak Hellboye, ale Hekaté u něj vede, tak je jasné, komu pomůže.

Takovým bonusovým zpestřením je odkaz, který najdeme na konci a do vysvětluje určité náznaky. Právě Ú.P.V.Ó s naším ruďochem úzce souvisí a závěr příběhu je proto víc než ucházející.

Vtipné, drsné a servítky si neberoucí. I tak by se dalo označit další pokračování Hellboye. Nechybí tu jeho klasický humor, jenž pokaždé glosuje, ale hlavně odlehčuje vážnější situace. Navíc plněji pochopím Hellboye samotného, a když čtenář komiks odloží, tak si říká, že by to chtělo ještě jeden díl.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Comics centrum

Komiks můžete koupit na: Hellboy 8: Temnota vábí
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 luc luc | Web | 15. února 2014 v 19:25 | Reagovat

paráda :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama