Legendy: Prokleté knihovny - sestavil Michael Bronec

6. února 2014 v 15:05 | Polgara |  Fantasy
Edit: Nevím proč, ale po delším zkoumání mi pán na obálce připomíná Seana Conneryho ve filmu Jméno růže. :-)


Zdařilé dítě, i tak by se daly označit Prokleté knihovny od nakladatelství Straky na vrbě. Přiznám se, že když jsem knížku prvně držela v ruce, tak jsem si užívala pouze její vzhled. Ten krásný zelenkavý přebal s kombinací žluté a oranžové navozuje správnou mystickou atmosféru a pocit, že sami někde sedíme ve starobylé knihovně. Jakmile pak listujete, tak činíte na začátku pouze z toho důvodu, abyste si užili krásu provedení, nádherné iustrace a kvalitní papír. Taky samozřejmě k tomu patří fetování vůně nového papíru.

Jakmile však od grafického provedení překročíte k tomu obsahovému, tak si říkáte, že tohle je právě jedna z mála knížek u níž ladí naprosto všechno. A to včetně 21 povídek, které jsou zde ukryty. Každá má krásnou speciální černo bílou kresbu. Buď ji najdete na začátku kapitoly anebo v průběhu povídky. Navíc Prokleté knihovny dokázaly nemožné a skoro překonaly tloušťku knížek Hry o trůny...960 stránek je víc než dost, aby se čtenář zabavil na hodně dlouhou dobu.

Na začátku úvodu vás uvítá předmluva napsaná Janem Kantůrkem, která jasně určí atmosféru celé knížky. Bylo by fér zmínit, že svůj článek pojal i z historického hlediska a čtenář se díky němu dozví o nejstaršcíh knihovnách ve světě. Dokonce zabrousí i do světů fantazie a seznámí nás s těmi, které některé fantasy ovlivnily víc, než by se mohlo zdát.

Každá povídka je něčím zajímavá, chápete, proč se do sborníku dostalo právě těchto 21 krasavic, ale přesto i zde si čtenář najde své oblíbence, které si přečte vícekrát.

Hodně zaujala povídky Jany Rečkové (vřele doporučuji její knížky, je jich dost a ona má nádherný a poutavý styl psaní :-) ). Tentokrát se čtenář setká s příběhem Memorila. Spisovatelka nás seznamuje s hrdiny Veou a Ajnem, kteří musí bojovat proti překážkám, které jim do cesty klade firewall. Hodně často vedou boj ve virtuální realitě, kde jim pomáhá i babička Karla. Šarmatní a inteligentní žena, která nejde pro ránu daleko. Asi bych měla dát varování, že právě tato povídka, je značně depresivní, ale krásná a procítěná.

Takovým zvláštním zpestřením je povídka Kudy kráčí sfinga do spisovatele Sidha Apollóna. Dobrá přiznávám se bez mučení, že se tu ocitá, protože se zaobírá mými milovanými elfy, ale také popisuje krásnou a starodávnou knihovnu, kterou by chtěl navštívit nejeden z nás. Navíc ji postavili elfové, tak o to víc kouzelnější je. Nicméně procházka touto knihovnou, je tak trochu procházka přes žhavé uhlíky. Musíte tu dodržovat spoustu pravidel, jinak se může stát, že vás jejich nesplnění bude stát život.

Samozřejmě nesmím zapomenout již na protřelého bojovníka Leonarda Medka, který nsá tentokrát vláká do sítě příběhu s názvem Svazek číslo 25. Tentokrát se strefuje do Čechů a zaměřil se na průměrnost. Jedná se o človíčka, který neví, co sám se sebou, a tak se pohybuje na hraně. Snaží se chopit každé příležitosti, která se mu nabízí. Co možná může odradit je nespisovný a místy vulgární jazyk, což však není na škodu. Ba právě naopak dodá příběhu energii a potřebný humor.

Pozadu nesmí zůstat ani povídka Popel, nebo prach, kde je hlanvímhrdinou Lišák. Zároveň je členem řádu pastýřů knih a bibliomantem. Tohle dílko napsal Jan Žlebek. Lišák pracuje v dosti zvláštním oddělení, které se jmenuje Department nenapsaných knih. Což o to, povolání relativně normální nebýt toho, že musí putovat do místa zvaného Jam. Právě zde se z jiných dimenzí objevují ještě nenapsané, ale značně nebezpečné příběhy.

A takhle bychom mohli pokračovat do nekonečna. Každá povídka je báječná, každá něčím zaujme a je to snad jeden mála ze sborníků, kde je kvalita povídek vyvážená.

Jako takovou třešničku na dortu na konci najdete doslov, mohu-li tomu tak říkat je doslov od Františky Vrbenské, který nese hrdý a trefný název Oceán příběhů, galaxie informací. Právě tato část vám dá hodně podnětů k přemýšlení. Ono těžko popisovat tento text nějak zvlášť. Byť je rozdělený do podkapitol, které mají každá svůj nadpis, tak jej musíte brát jako celek.

Legendy: Prokleté knihovny vám neříkají, jak se máte chovat ke knížkám anebo co číst. Je to soubor příběhů vyprávějících o prokletých knihovnách a nutící čtenáře si uvědomit, že knihovna není jen obyčejné místo. Ale něco, co by vám mělo přirůst k srdci a něco, co by vás mělo vést.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Straky na vrbě.
Knížku můžete koupit: Legendy: Prokleté knihovny
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kelly Kelly | Web | 6. února 2014 v 15:27 | Reagovat

Kudy kráčí Sfinga a Popel, nebo prach se mi taky dost líbily. Ještě mě k tomu zaujala povídka Sestřičko naše, kde jsi? Jen ta první mě nějak moc neuchvátila a pak jsem se dost obávala toho, aby takový nebyl i ten zbytek a já nebyla zklamaná.
Každopádně celkově mě to dosti zaujalo, no a samozřejmě ten přebal, ten je vážně úžasný :)

2 Dragita Dragita | Web | 6. února 2014 v 15:33 | Reagovat

Já pořád váhám, jestli pořídit, či nepořídit. Je to dražšé bichle, ale asi teď vážně neodolám. Obálka je nádherná.:)

3 fendsterovci fendsterovci | E-mail | Web | 6. února 2014 v 23:44 | Reagovat

Teraz aj rozmýšľam, že by som si tú knihu kúpil. Mám rád všetko magické, milujem hlavne fantasy. A ten tvoj popis tej knihy ma zaujal.. Dobrý článok! :)

4 Káťa Káťa | 11. dubna 2014 v 2:30 | Reagovat

Tu knihu jsem si hrozně moc přála na Vánoce pod stromeček od té doby, co jsem o ní četla v časopisu Epocha v rubrice "Novinky na čtení". Mám ráda knížky a mým největším koníčkem je čtení, proto mně zaujala. K mé radosti mi ji rodiče na Vánoce opravdu pořídily. Mám ji při posteli (ráda čtu před spaním) a opravdu se mi líbí až na tu první povídku. Teď zrovna čtu tu povíkdu "Popel nebo prach", která se mi docela líbý stejně jako Memorila nebo Štvanci. Jediná, co se mi z těch, co jsem už přečetla, nelíbila, byla ta první "Mr. Icy". Přišla mi tak nějak do sborníku se nehodící. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama