James O´Barr – Vrána: Soumrak bohů

19. února 2014 v 18:58 | Polgara |  Komiksy
...


Pořád tu máme vránu na níž jsme si již zvykli, ale nevím proč, ale tak nějak jsem očekávala komiks, kde bude stejný hrdina. Anebo alespoň něco, co na něho odkazuje. Přesto, jakmile zavřete další pokračování Vrány, pochopíte proč tomu, tak muselo být a smíříte se s tím.

Tentokrát se ocitám v prostředí ještě depresivnějším než v předchozím příběhu. Koncentračním táboře za druhé světové války, kde se odehrávala největší zvěrstva všech dob. Právě to je na komiksu nejchytlavější. Ne ta zdůrazněná morbidnost, ale právě to, čím si jedinci museli projít a skutečnost, že se za ně nikdo nepostavil. V podstatě až doteď.

Nemohu si však pomoci a přijde mi to, jako kdyby najednou vyměnili autora a příběh psal někdo úplně jiný. O´Barrovi příběhy v sobě nesou pořád dokola se opakující linku, která se však s každým příběhem mění a jediným samým prvkem je vrána. Proč právě ona je v určitém úseku víc než dobře vysvětleno.

Tady jsou padouši v podobě nacistů proti nimž povstane hrdina, který se nebojí smrti. A tak se nám na každé stránce dostává podívané oproti níž jsou i horory procházka růžovou zahradou. Smrt a zrada si jdou už po tisíciletí ruku v ruce a tady je to vidět hodně podrobně. Vrána je nejenom sama smrt, ale dokáže vzbudit mrtvé, aby mohly dojít ku své pomstě. Tentokrát si proto zvolí koncentrační tábor. Rok 1945 jasn dává směr, jakým se bude pokračování Vrány ubírat.

Kresby vrány jsou živé a vidíme tu jak prvky hororu, tak i určitou inspiraci té části, která se zabývá zombíky. Krví a masakry se tu nešetří, lidské neštěstí je v Bozích soumraku na denním pořádku a jen málo pozvedne zbraň na obranu slabých. Jeden se však najde...jeden však změní život v jednom polozapomenutém koncentračním táboře. Pochmurné, tajemné, ale démonicky přitažlivé. Taková je Vrána a jako takovou ji čtenář musí brát.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Comicscentrum.
Knížku můžete koupit: Vrána - Soumrak bohů
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama