James Herriot – Zvěrolékař jde do boje

22. února 2014 v 16:58 | Polgara |  Světová literatura
...


Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2013
Počet stran: 263
Anotace:
James Herriot: Zvěrolékař jde do boje Knížka vypráví o tom, jak jsou manželská blaženost v hnízdečku lásky v Darrowby a zázrak domácího vaření po několika měsících drsně přerušeny kvůli odchodu Jamese Herriota do války. Výcvik v RAF důkladně prověřuje jeho houževnatost - ale dobrého veterináře neudoláte. Pátý svazek pamětí Jamese Herriota ho zastihuje ve výcvikovém táboře kdesi v Anglii, přičemž uprostřed bitevní vřavy sní o lidech a zvířatech, které opustil. Herriotova knížka je vyprávění o úspěších i omylech, životních výhrách i klopýtnutích, s nimiž se každý musí vyrovnat. Autor to dokázal s jedinečným, hřejivým humorem, který je opravdu nadčasový.

Na Herritových příbězích mě fascinuje ta surovost a nadhled s jakým je píše. Jedná se o vyprávění ze života jednoho venkovského zvěrolékaře. S ničím si nebere servítky. Nepřikrášluje, používá krásný jazyk, který je někdy doplněn starými slovy u nichž se člověk musí nejednou pousmát. Ale především dokáže mistrně popsat kouzlo venkovského života, které však tentokrát musíme opustit a vydat se do války.

Je to přechod nejenom pro našeho hrdinu, ale i pro čtenáře. Setkává se díky tomu se zcela nezvyklým prostředím. Tedy nezvyklým pro zvěrolékaře. Jedná se o pátý díl z tohoto cyklu a náš James se ocitá ve výcvikovém táboře, který je v Anglii.

Jeho postava je prokreslená natolik fantasticky, že si ji zamilujete od první stránky a pak vyhledáváte všechna jeho dobrodružství. Je to sympaťák, jehož život je samé překvapení a ani v tomto díle se nic nemění. Díky tomu se čtenář často setkává s humornými situacemi a to i v prostředí, kde by je nečekal. Přiznám se, že na jednu stranu jeho život obdivuju, fascinuje mě, ale nevím jestli bych měla takovou výdrž jako Herriot, který si prošel naprosto nemožnými situacemi a jehož život není rozhodně procházka růžovou zahradou. Ale chápete, proč svoje povolání tolik miluje.

Knížka nevypráví pouze o jedno člověku, ale je jich tam víc. Jedná se o takový střed různých životů, které by se za normálních okolností nikdy nesetkali. Válka totiž nejenom rozděluje, ale i dává vzniknout novým přátelstvím. Zároveň se díky Jakešově vzpomínání vracíme do doby, kterou trávil s lidmi, jež zanechal ve své domovině a pomocí jeho vzpomínek se o nich dozvíme víc.Jak již jeho povolání napovídá, tak knížka nevypráví pouze o lidském, ale také zvířecím pokolení, kterého je tu víc než dost.

Příběhy Jamese Herriota jsou čtivé, milé a donutí čtenáře přemýšlet nejenom o životě, ale i jeho zvířecích přátelích, kterých tu najdete víc než dost.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji Knihcentrum.
Knížku najdete na: Zvěrolékař jde do boje.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jitka Jitka | E-mail | 22. února 2014 v 17:33 | Reagovat

Tohoto spisovatele mám moc ráda, ale tuhle knihu ještě neznám. Už se na ni těším.

2 myanmar myanmar | Web | 22. února 2014 v 18:22 | Reagovat

No vida, podle obálky bych po knize asi nesáhla, ale tvůj popis mě docela přesvědčil :) Na tom "Nesuď knihu podle obalu" vážně něco bude!

3 Joina Joina | Web | 22. února 2014 v 20:04 | Reagovat

To není ani moc stará knížka. To by stálo za pročtení, vypadá to velmi zajímavě.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama