Frank Miller – Sin City – Město hříchů 4 – Ten žlutej parchant

24. února 2014 v 19:06 | Polgara |  Komiksy
...


Nakladatelství: Comics centrum
Rok vydání: 2009
Počet stran: 240

Je zvláštní, jak někde má na vrh kresba, jinde příběh a někde je to tak půl na půl. Právě Sin City se řadí mezi dílka, která jsou tak na hraně. Ne, že by byla špatná, ale pořád si zvykám na černo bílou kresbu, kterou doplňuje žlutá. Je zvláštní, že u Vrány si čtenář zvykl hned a užíval si její dokonalost. Ale i tady mají kresby svoje kouzlo. V tomhle případě jsem si prvně zkusila projet dílko pouze z pohledu grafiky. Jela jsem stránku za stránkou, pouze z pohledu obrázku a ignorovala text. Musela jsem to udělat alespoň dvakrát abych pochopila z jakého důvodu pro Sin City zvolil tento druh zpracování.

Hlavním hrdinou je postava, která je ve svém prostředí něco jako pěst na oko anebo hydrant v poušti chcete-li. Je slušný, čestný, ale především dodržuje zákon. Je to jeden z mála nepodplacených policistů a jako takový to v Sin city nemá jednoduché.

Jeho jméno je John Hartigan, jenž se shodou okolností dostal do vězení. V tomhle případě platí heslo: "Pro dobrotu na žebrotu." Pachatelem je totiž starostův syn, který od Johna dostal pořádnou nakládačku, což se nelíbilo otci viníka. Nejhorší je, že náš hrdina nesmí ic říct jelikož by tím ohrozil svoje blízké. Především svoji bývalou ženu a dívku, kterou zachránil a jež mu každý týden píše dopis,. Právě tahle nepatrná drobnost je pro něj jakýmsi záchranným stéblem k němuž se John upíná čím dál víc. Místo svého pravého jména používá jméno Kornélie, ale jednou mu přijde dopis v němž je ukryté děsivé překvapení. Uříznutý dívčí prst.

Právě to v Johnovi vzbudí jeho staré já a donutí ho k tomu, aby z vězení unikl a vydal se hledat zda-li je dívka ještě naživu.

Millerův styl je nezaměnitelný, ale přesto se mění s každým novým komiksem. Vyvíjí se a zlepšuje. Stejně tak jako rostou jeho příběhy. Někdy jsou temné, děsivé a nutí čtenáře k zamyšlení. Jindy akční s trochou humoru, ale v každém je určité poselství. I v Sin city takové najdeme. Nutno vyzdvihnout jeho hrdiny, kterým fandíte od začátku do konce, vyvíjí se a nezamrznou na mrtvém bodě. V tomhle případě na konci hlavního hrdinu litujete a slabší povahy uroní slzu (no co, tak jsem bulela :P), ale společně s jeho příběhy prožijete nezapomenutelný čas, jenž stojí za to si zopakovat.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Comics centrum.
Komiks koupíte na Ten žlutej parchant
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama