Frank Miller, Lynn Varleyová – 300: Bitva u Thermopyl

23. února 2014 v 18:58 | Polgara |  Komiksy
...


Pakliže si projdete komikovou historii, tak jenom žasnete nad tím, co všechno vám od tohoto autora prošlo rukama za dílka. Nedalo mi to, abych nezapátrala v historii a postupně na mě začala vyskakovat díla jako Sin City, Daredevil, Eleketra, Batman, dokonce i Spider man a já jsem si v tu chvíli říkala: "Ty blbče, jak ti to mohlo nedojít?" Takový menší trapas. Nicméně tři stovky jsou trochu o něčem jiném, ale pořád tu najdeme jeho nezaměnitelný styl.

Černý humor, úderný a živý příběh, trochu skromnější kresby, i tak by se dal označit Millerův počin. Právě ty kresby jeto, co čtenáře na komiksu fascinuje. Sama ani nevím, jak je pospat, ale dalo by se říct, že se hodí k jeho stylu. Zvláštní, stručné, ale přesto chytlavé. Právě ta minimálnost je na tom nejzajímavější. Přestože jsou některé scény prokresleny do detailů, jiné se setkají s určitou střídmostí. Přesto jsou tři stovky na mnohem lepší úrovni než Sin city.¨

Neříkám, že kresby byly špatné, jen…jsem zvyklá na jiný styl. Ale pořád je to mistr příběhů. Nenudí, zbytečně nenatahuje a někdy se i zasmějete trefným hláškám. Nezapomenutelná je ta, kdy se Leonidass ptá Arkaďanů, jaké je jejich povolání, potom se obrátí na své muže a zeptá se znovu na stejnou otázku: "Sparťané! Jaké je vaše povolání?" Odpoví mu zdviženými pravačkami s oštěpy. Leonidass se potom obrátí na na vůdce Arkaďanů: "Vidíš starý příteli? Přivedl jsem více vojáků než ty!" Vůdcova odpověď: "Prokletí Sparťané! Vždycky mají pohotovou odpověď."

Zvláštními přišlo také pojetí královny Gorgo, která ve filmu působí jakožto inteligentní a vzdělaná žena, která je schopná velet, ale tady tak nějak zapadne do stínu ostatních postav, což je škoda. Přesto však čtenáře potěší scénka, kdy se Leonidass vypravuje na svoji tak zvanou procházku a ona trvá na tom, aby si s sebou vzal stráž v podobě tři sta mužů. I Xerxes se dočkal změny…i když změny, mohu tomu říkat změna, pokud film vznikl až po komiksu? Ve filmu působí víc démonicky, věříte, že je to někdo, kdo dokáže rozdrtit mocné říše, ale tady působil až moc normálně. Chápete proč, ale říkáte si, že je to škoda.

Nutno podotknout, že, jak to již u Millera bývá zvykem, tak příběh vypráví vypravěč, který svoje slova míří přímo na čtenáře. Komiks na vás působí, jako kdybyste se dívaly na jednotlivé dílky filmu. Možná právě proto ta stručnost kreseb. Co chci vyzdvihnout jsou chytře zvolené barvy dodávající komiksu tu správnou atmosféru.

Nesmí se zapomenout ani na zobrazení hrdinů samotných. Právě oni vedou celé vyprávění kupředu a ostatní postavy tu jsou jenom na doplnění. Právě oni zobrazují to, co má být správné a dokonalé, ale především to, jak si představujeme řecké hrdiny. Jako nepřemožitelné polobohy atletické postavy, kteří si jdou za svým cílem a jsou ochotni mu obětovat život. A právě to je poselstvím tří stovek. I když nejenom to, ale to si musíte přečíst.

Za poskytnutí recenzního výtisku Comics centrum
Komiks můžete koupit na 300
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Hrabos Hrabos | 23. února 2014 v 19:20 | Reagovat

Jo, super recenze, jen kde máš tu recenzi na ty figurky? :-D  :-D  :-D  :-P

2 Joy Joy | Web | 4. května 2014 v 20:57 | Reagovat

Dost dobrá recenze

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama