Zdena Frýbová – Den jako stvořený pro vážnou známost

11. ledna 2014 v 18:29 | Polgara |  Česká literatura
...

Myslíte si, že již nic nového o vztazích nelze napsat? Pak vám Zdena Frýbová ukáže,jak moc se pletete.

Nakladatelství: Šulc a Švarc
Anotace:
Téma manželského trojúhelníku je oblíbené mezi spisovateli i čtenáři. Také v knize Zdeny Frýbové jsou hlavním problémem hrdinů konflikty a poruchy v partnerských vztazích. Prvopočátek manželských krizí většinou sahá do období, kdy mezi partnery vládla bezbřehá pohoda a všechny střety a rozpory se zdály být lehkým nedorozuměním, které se jako mlha záhy rozpustí ve slunném dni.
Když ale manželství dvou lidí začnou nepříznivě ovlivňovat individuální psychické dispozice a deformace z dětství, majetkové poměry, profesionální zatížení v zaměstnání, zdravotní potíže, alkoholismus a drogy nebo nečekané tragédie, navzdory příznivé partnerské prognóze končí manželé u psychologa nebo u soudu. O takových případech píše Zdena Frýbová zasvěceně a překvapuje pravdivostí neobvyklých postřehů. Čerpá je od manželského psychologa, s kterým se občas setkává nad svými romány. Některá fakta o manželských válkách mužů a žen jí připadají zničující, ale za největší chybu považuje, když někdo bere své manželské peklo za životní úděl. Lepší je z konfliktu vycouvat a dívat se na svého partnera s nadhledem, a dokonce vše, co manžel doposud vyváděl, se rázem začne jevit komicky a humorně.

Netřeba Zdenu Frýbovou představovat. Vždyť její knížky zná většina z nás, nicméně tímto dílem dokázala, neovládá nejenom psaní, ale i psychologii. Jak je již jejím zvykem, tak se k příběhu dostává psycholog, jenž ho musí vyřešit tak, aby pomohl všem zúčastněním.

Je tu pět krátkých novel, které nás postupně seznamují s různými, ale především naprosto rozdílnými charaktery, ale vždy se tu jedná o nevěru. Frýbová ve svém vyprávění ukazuje, že všechno á vždycky nějaký důvod. Že se nic nestane ze dne na den a jsou v tom i jiné aspekty. Někde je to alkohol, jinde drogy anebo nepříliš hezké vzpomínky na dětství. To a více utváří povahu jedince a od toho se odvíjí příběh s nímž máme tu čest.

V knize se setkáme s těmito příběhy: Láska a zase láska, Slabý muž, Patka Šíma, Den jako stvořený pro vážnou známost a jako poslední tu je Malý velký boss. Co v první řadě zaujme je jak Frýbová vyprávění podává. Všechno bere s lehkou nadsázkou a humorem jí vlastním, proto vám občas vážné situace vykouzlí na tváři úsměv, byť si uvědomujete, že byste nechtěli být v kůži daného trojlístku. Jedná se o příjemné a čtivé dílko, které potěší a pohladí na duši.

Za recenzní výtisk děkuji Knihcentrum.
Knížku můžete koupit ZDE.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama