Mike Mignola – Hellboy 2 – Probuzení ďábla

31. ledna 2014 v 20:49 | Polgara |  Komiksy
...

Dobrá taky se přiznávám bez mučení, že k přečtení komiksu mě donutily dva filmy. Hellboy a Hellboy: Zlatá armáda, plus ještě Hellboy (tv film) z roku 2007.V první řadě si u tohoto komiksového dílka musíte zvyknout na přemíru červené, která je však udělaná tak, že…nemám proto vhodnější výraz pouze doplňuje kresby.

Navíc výtvarnický styl je tak trochu ze staré školy, což nevadí, protože právě příběh je to, co je na cyklu Hellboy nejdůležitější. A kresby, byť vymazlené jsou jakýmsi vedlejším doplňkem.

Hellboy snad netřeba představovat. Je to ten velký červený, s ocasem a rohy. Je nezapomenutelný svými trefnými hláškami, skutečností, že pro ránu nejde daleko. Obzvlášť pokud se do střetu dostane s německými nacisty, kteří mu pijí krev víc než kdokoliv jiný.

Probuzení ďábla nás seznamuje s Hellboyem v okamžiku, kdy stopuje šlechtice Vladimira Gluresca. Jedná se totiž o důstojníka, který žil v dobách, kdy probíhaly napoleonské války, ale smrti pořád ještě uniká. Do toho všeho se ještě zapojí organizace známá jako Ú. P.V.O. Vadí jim, že v hodně dávné minulosti byl napojený na Hitlera. Jenže na čas zmizel a nedávnost opět objevil. Díky tomu jsou v pozoru všichni agenti, a tak nám začíná nezapomenutelná honička.

Fascinuje mě, kolik slavných jmen z historie se v příběhu objeví. Fascinuje mě také skutečnost, že autor toho dokázal využít tak, že mu čtenář všechno uvěří. A proto mu jména jalo Rasputin anebo párek nacistů…inu, to si musíte přečíst. Velkou výhodou Hellboye je, jak si zahrává s mytologií a historií ve svůj prospěch. Podává to však tak, že mu to čtenář promine a nebere to jako prznění toho, co zná. Tedy relativně.

Fikce. Mike to slovo dotáhnul k naprosté dokonalosti. Setkáme se tu vším, co známe, ale pojatým tak, že se z toho stává nezapomenutelné dobrodružství. Navíc zašel tak daleko, že se inspiroval severskou a slovanskou mytologií, což je děsivě fascinující.

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Comics centrum.
Knížku můžete koupit ZDE.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama