Eric Powell – Goon 2 – Mé vražedné dětství (a další tragické historky)

19. ledna 2014 v 20:31 | Polgara |  Komiksy
...


Již z předchozího dílu víme, kdo to je Goon. Ale až dvojka nám objasňuje, jak se ke své "profesi" dostal. Hned první komiksový příběh nás přivádí do doby, kdy chlapec Goon pracoval v cirkuse jako pomocná síla. Powell tu ukazuje drsnost cirkusového prostředí, kterou zosobňuje jeho "matka", kterou oslovoval jako "teta Kizzie".

Svým způsobem se jedná o femme fatale, ženu, která Goona donutila k činům a pro níž zabíjel. Právě ona určila, jakým směrem se bude jeho život odvíjet. Tedy spíše vlastně její osud. Právě to se stalo hlavním důvodem, proč se stal tím, čím je dnes.

Byl násilně vytrhnut z prostředí, kde se s ním nemazlili, ale, které miloval. Vydal se po dlouhé cestě za pomstou, která nebere konce. Zabíjel, ukradl identitu, ale pořád nenašel klidu. Labrazio. Osoba, kterážto nedává Goonovi spát. Právě on mohl za to, jakým směrem se ubíral jeho život. Proto mě občas napadá otázka, kde by byl náš hrdina bez svého největšího nepřítele teď?

Pořád musíte našeho autora obdivovat za to, jakým způsobem spojil tři žánry v jeden. Akci, humor a horor. Navíc dokázal to, že se čtenář přihlouple uculuje a někdy i směje nad vtípky, které by vám jindy připadaly trapné a nechutné, ale tady do sebe zapadají a vy je Powellovi prominete.

Goon je tak trochu kopancem společnosti. Ukazuje jí její chyby a zaběhnuté stereotypy nad nimiž zavírá oči. Možná právě proto se komiks Goon stal tak slavným. Narážky, různé vložené reklamy a zombíci trochu jinak. Ti z vás, kteří znají Montyho Pythona vědí, do čeho jdou a ti, co ne budou po dočtení Goona nuceni si doplnit vzdělání.
Trochu netradičně pojatý kapitálový komiks, kde je hlavním hrdinou chlapec, který je na jakési výpravě. Na tom by nebylo nic tak divného, kdyby se nejednalo o komiks vyrobený z reálných fotografií. Přiznám se, že když jsem se právě k téhle části dostala, tak jsem si říkala: "Co?" Ale po dočtení se mi hlavou honilo: "Aha, tak to potom jo."

Jaká, že je vlastně kresba Goona? Zvláštní, kouzelná, ale především originální pestrobarevná.Dodává celému příběhu život a dokazuje, že Powell je označovaný za geniálního autora komiksů plným právem.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Comics centrum.
Knížku můžete koupit ZDE.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama