Eric Powell – Goon 1- Nic než utrpení

18. ledna 2014 v 22:13 | Polgara |  Komiksy
...Je zvláštní, jak se některé komiksy ke čtenáři dostanou. Jméno Eric Powell mi nebylo neznámé, ale o Goonovi jako komikové postavě jsem slyšela prvně. Jedná se o nakladatelský počin Comics centra, kteréžto má na svědomí kousky jakožto Vrána anebo Zámek.

Powellovi se podařilo spojit tři žánry v jeden a čtenář aniž by si to uvědomil, tak aby splynuly v jeden. Použil prvky hororu a komedie. Navíc většina příběhů se odehrává buď na kraji města anebo někde na vesnici, tak si člověk připadá, jak kdyby se ocitl někde v nějaké zapadlé vesničce a sám ty příběhy prožíval. Hodně se mi líbilo způsob, jakým zombíky pojal. Pro mě je to něco nového a oproti Živí a Mrtví dost velký skok jinam.

První díl je jakýmsi předtančením než vás vtrhnou do světa v němž Goon a jeho společník a kamarád žijí. Komiks sází především na přímočarost, velké množství drsných a někdy i perverzních vtípků, ale především časté buranství. Vždyť sám autor pochází z vidlákova a je nestydí se za to.

Hodně zajímavým prvkem jsou zvláštní, ale krásné kresby, navíc mám pořád tendenci čuchat k vůni nového papíru. Fascinující je propracovanost s jakou nám Powell svůj svět předkládá.- Přestože jde o samostatné ještě v téže kapitole ukončené příběhy, tak čtenář vidí určitou návaznost, která se projeví na úplném konci.
Nutno podotknou, že hrdina Goon je prazvláštní hrdina s rozporuplnou minulostí zahalenou tajemstvím. Nicméně jeho hlavní působiště je na Lonely street, kde je jakousi hlavní rukou zákona. S čím, že vlastně bojuje? Především s mrtvými anebo také nedochcíplotinami, jak jim říká Franky. Stručně a jednoduše jde o absurdní svět inspirovaný hororovými filmy, určitým způsobem i Tarantinem, ale vyplněný především velkou dávkou humoru a nadsázky.
Silnou stránkou příběhu je ta část, kde se více dozvíme o postavě, která se jmenuje Krkavec. Po dočtení chápete proč tomu tak je, poněvadž Powell z něj chtěl udělat další svoji komikovou postavu, ale zjistil, že by mu na jeho základnu Goona nezbyl čas. Což je trochu škoda, jelikož právě příběhy s touto postavou by byly víc než zajímavé.

Vtip, Zambie trochu jinak, ale především sympatické a nezapomenutelné postavy, které nenudí. Nutno pochválit celou propracovanost komiksu a péči s jakou se věnovali překladu. Jenže to je u většiny komiksů od tohoto nakladatelství, takže čtenář se již ani nediví a jednoduše si jen užívá příjemné čtení.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Comiks centrum.

Komiks si můžete koupit ZDE.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama