Dan Brown – Inferno

2. ledna 2014 v 21:13 | Polgara |  Světová literatura
...

Nakladatelství Argo
Počet stran: 424


Anotace: Ve svých knihách Dan Brown mistrovsky mísí historii, umění, šifry a symboly. Nejinak tomu je i v jeho nejnovějším thrilleru, který se okamžitě po svém vydání stal světovým bestsellerem a prodejně předčil i předchozí autorovy tituly.
Harvardský symbolog Robert Langdon se tentokrát ocitá v samotném srdci Itálie, aby pomohl vyřešit záhadu, jež je pozoruhodně propojena s jedním z největších literárních děl všech dob - Dantovým Peklem.
Při svém tajuplném poslání se Langdon musí střetnout s neznámým, hrůzu nahánějícím protivníkem; proplétá se přitom nejen labyrintem florentských, benátských či istanbulských uliček, tajnými chodbami, skrytými komnatami, ale také labyrintem narážek a kódů. Jediná vodítka mu v jeho pátrání nabízí jenom Dantova temná epická báseň - a čas přitom neúprosně pádí. Až uplyne, má dojít ke katastrofě, která navždy změní celý svět…


Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji internetovému knihkupectví Arara.
Knížku můžete koupit na Dan Brown: Inferno
Zdroj obrázku: nakladatelství Argo

Nutno podotknout, že Brown ví, jak čtenáře navnadit natolik, aby jej propustil až s poslední stránkou. Uvědomuje si, že se od něj očekává určitá kvalita, tu dodržuje a taky skutečnost, že pokaždé přijde s něčím, že jednu polovinu čtenářů naštve, druhou uchvátí a donutí přemýšlet. Tentokrát si zahrává s něčím o čem už víme všichni dlouho, jen to pojal opět po svém způsobu a znovu nám dokazuje, že se na nejvyšším žebříčku popularity nedrží jen tak.

Jedinou slabinou je jakési Langdnovo zbožštění. Stal se totiž druhým nesmrtelným hrdinou v profesorském kabátu, který je obdařen vysokou inteligencí a pokaždé z problémů vyvázne s velkou dávkou štěstí. Ale i to se dá spisovateli prominout. Čtenář to chápe a ví, že to tak muselo být.

Než se začtete do Inferna, tak doporučuji si přečíst Dantovo Peklo. Nicméně není to podmínkou. Spisovatel si uvědomuje, že ne všichni budou Alighieriho Peklo znát, a proto hodně vysvětluje což z knihy činí jakousi novodobou encyklopedii tohoto slavného díla. Vzhledem k tou, že jsem Peklo četla (přiznám se, že Očistec a Ráj jsem číst pouze pokoušela, ale nedočetla), takže jsem si připadala jako o něco menší hlupák.

Jen si čtenář říká, že je škoda, že Robert nemá žádnou stálou přítelkyni. Je to zapřísáhlý starý mládenec a jako takový má v každé knize novou společnici, která zmizí stejně náhle jako se objevila. Přesto to však vypadá, že právě v Infernu by mohl získat společnici hodnou jeho intelektu. Jenže ani Sienna neprošla, a tak se na konci rozcházejí, přesto si oba slibují, že se ještě uvidí.

Líbil se mi systém pro vysvětlující pasáže. Langdon si pokaždé vzpomene na přednášku, kterou měl, a která s tímto tématem souvisí a pomocí vzpomínání vysvětlí, co symbol či daná záhada znamená. Někde jsou pro lepší čtenářovu představivost i černobílé ilustrace.Brown nezklame ani v popisu místa, kde se příběh odehrává. Tentokrát se podíváme do Florencie a je to jako sledovat nějaký film. V podstatě čtete napůl cestopis, a t hodně dobře napsaný cestopis.

Již začátek slibuje příběh plný akce. Nicméně je tu myšlenka, která napadla každého z nás, ale přiznám se, že na konci Vás maličko zarazí řešení s nímž autor přišel. Na jednu stranu chápete onoho zloducha jehož myšlenkové pochody sledujete v průběhu děje, ale na druhou stranu si říkáte: "Na to nemá právo. Nemůže tomhle rozhodnout." Ale zároveň ve Vás vrtá červíček pochybností, co by kdyby. V podstatě: "Bylo by tohle možné? Může se to stát?"Brown tentokrát nikoho nepobouřil, znovu dokázal, že psát umí a ví, co dělá, ale navedl čtenáře k přemýšlení nad sebou samým a nad tím, jak celé lidstvo žije.

Nicméně mě zarazilo řešení s jakým se vypořádal s hlavním záhorákem. Celou dobu, co čtete si říkáte: "Pane Bože, to je ale cvok." A pak, kdyžto s ním dopadne, tak jak dopadne, se vám honí hlavou ještě jedna myšlenka: "Ne, tohle odmítám. Nelíbí se mi to." Přitom jej svým způsobem chápete, ale nesouhlasíte s tím, jak se postavil k řešení problému. Navíc je tu pořád otázka, kterou Brown pouze naznačil: "Může to být i skutečnost?" Přiznám se, že mi způsob s jakým se spisovatel vypořádal s hlavním záhorákem neseděl, ale po čase se sním smíříte.

Přestože má spisovatel stále stejný koncept příběhu, tak se k němu rádi vracíte pro jeho sympatického a sexy profesora, ale také pro skutečnost, že oživuje stará, ale i nová témata a nenásilnou formou Vás přivydělá třebas donutí si zjistit o daném tématu něco víc.

Úryvek:
Hluboko v útrobách kotvící jachty Mendacium seděl facilitátor Knowlton ve své kóji a marně se snažil soustředit na práci. Plný úzkosti už hodinu analyzoval tu devítiminutovou samomluvu, krámu připadala geniální a šílená zároveň.
Zrychleně přetočil začátek pátral po jakémkoliv záchytném bodě, který mu snad mohl uniknout. Přeskočil tu potopenou destičku…upoutaný sáček a kalnou žlutohnědou tekutinou…a našel okamžik, kdy se objevil ten stín se zobanem místo nosu - pokroucená, rudým přísvitem ozářená silueta na mokvající stěně jeskyně.
Knowlton naslouchal tlumenému hlasu a snažil se vyznat ve složitém jazyce. Někde v polovině proslovu se stín náhle zvětšil a hlas zazněl zřetelněji.

Dantovo peklo není myšlenka…je to proroctví!
Bída a neštěstí, mučivé utrpení. Tak vypadá svět zítřka.
Pokud se lidstvu nechají volné ruce, je jako mor, jako rakovina…S každou další generací…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Amireli Amireli | 2. ledna 2014 v 21:50 | Reagovat

Je to úžasná kniha! Mamce jsem jí dala k Vánocům a jelikož mě zaujala, požádala jsem jí, jestli by mi knihu po přečtení půjčila. Úžasná kniha! S mamkou jsme jí společně přečetli ještě do Nového roku. Zhltly jsme to jako malinu. Dan Brown se vážně překonal. :)

2 sarush ef sarush ef | Web | 2. ledna 2014 v 22:59 | Reagovat

Tak na tuhle Brownovu knížku jsem taky dost zvědavá. Myslím, že mě taky nezklame :)

3 Cata Cata | Web | 2. ledna 2014 v 23:05 | Reagovat

První setkání s touto knihou bylo na němčině, kde jsme začátek četli a překládali právě z němčiny. Tak doufám, že se s ní setkám i v češtině!! :)

4 myanmar myanmar | Web | 4. ledna 2014 v 20:22 | Reagovat

Přiznám se, že u Ztraceného symbolu už jsem si říkala, že je to nějak všechno dokola jako kolovrátek. I tak se ale k Infernu nejspíš dostanu :) Teď už i proto, že jsem zvědavá, co že to provedl s tím záporákem :D

5 Owlie Owlie | E-mail | Web | 6. ledna 2014 v 17:33 | Reagovat

Na Inferno jsou slyšet samé dobré ohlasy :) nejspíš se na něj vrhnu taky! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama