Blanka Jirušková – Kočičí noci 3 – Paní z peřejí

23. ledna 2014 v 19:45 | Polgara |  Fantasy
...


Recenze na První a druhý díl

Třikrát a dost. Jak řekla, tak i udělala a naprosto dokonalým způsobem zakončila svoji trilogii Kočičí noci, která se v naších českých luzích a hájích neztratí. Tři relativně útlé knížky plné napětí a skvěle promyšleného světa něhož spisovatelka vyždímala veškeré detaily a stvořila tak nezapomenutelný svět s příběhem, který neomrzí, ale především nestárne. A já jí tímto za to děkuji a skládám poklonu.

Již po třetí a bohužel naposledy otevíráte brány do Darínu, abyste rozuzlili společně s našimi starými známými poslední hádanky, které otevírají finální bránu k velkolepému finále. Věřte mi, že se superlativy to nepřeháním. Málokdy se stane, aby spisovatel dokázal spojit prózu s lyrikou a využít to nejlepší, co oba dva žánry přináší.

Ano, u Blanky Jiruškové převládá právě to tíhnutí k lyričnosti, ale čtenář zvyklý na její psaní tohle už ani nevnímá a jen si užívá skvělého vyprávění, které tímto končí. Zůstává však pocit, že to nebyl promarněný čas. Že se čtenář přiučil, poznal něco nového a tak trochu autorce závidí její talent a vášeň pro psaní.

Nicméně s každým dílem je tu vidět pokrok, který jakoby měnil koncept příběhu. Oproti jedničce je Paní z Peřejí o něco jiného kafe. Je zde víc akce, ale ne tolik, aby čtenář připadal jako v nějakém zběsilém akčním filmu.

Znovu tu máme pianisty, kterých je všude čím dál víc a navíc jim roste i ego, díky čemuž si dovolují. Taky se příběh odehrává z vícero úhlů pohledu, takže se setkáme s vícero různými názory. Nicméně je vidět, kterou postavu autorka preferuje nejvíc. Espétran. Ten si prošel hodně velkým vývojem. Na začátku byste ho nejraději nakopali tam, kam slunce nesvítí a pak jej prostě musíte milovat. Trochu mi to připomíná postavu Severuse Snapea (ať se autora neurazí, ale vzhledem k tomu, že jsem odkojená fan fiction povídkami, tak mě lepší přirovnání nenapadlo).

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Straky na vrbě.
Knížku můžete koupit ZDE.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dragita Dragita | Web | 23. ledna 2014 v 22:50 | Reagovat

už mám doma jedničku a těším se, až se začtu :-D

2 Silwiniel Silwiniel | Web | 5. června 2015 v 10:01 | Reagovat

Máme tu pianisty? Možná ti automatické opravy změnili slovo "gianisty". Já mám pořád z celé trilogie rozporuplný pocit, autorka píše nádherně, opravdu je v tom ta lyričnost, ale postavy mi přišly trochu málo propracované a konec takový neuzavřený...nevím. Ale rozhodně to bylo příjemné čtení a jsem ráda, že existuje takové pěkné české fantasy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama