Blanka Jirušková - Kočičí noci 1

12. ledna 2014 v 19:37 | Polgara |  Fantasy
...


Nakladatelství: Straky na vrbě
Rok vydání: 2009
Počet stran: 254
Anotace:
Kdo je zajatec, jehož odváží na oltář své kruté bohyně jezdci Ginai Ničitelky? Jaké tajemství se skrývá pod pláštěm noci v pověstném Darínském přístavu? A kdo odpoví na zoufalou prosbu poraženého Šarzova bojovníka, pána z Deronu? Na jevišti Darína je rozehráno precizně vyvážené drama plné lstí a intrik, odvahy, rodící se ze zbabělosti a nevyslovených tajemství.


Autorkou této fantastické trilogie je Blanka Jiroušková, kterou známe prostřednictvím povídek, které vycházely ze světa, jenž nám představila v trilogii Kočičí noci. Nicméně hodně vavřínů si odnesla z několika literárních soutěží a to především z "O železnou rukavici lorda Trollslayera". Povídky, které se dostaly na vrchol si čtenáři mohou přečíst v daných číslech Drakobijců. Přesto však jejím větším počinem zůstává právě tato trilogie.

Kočičí noci mají výhodu v tom, že žijí vlastním životem Má zápletku, jejíž rozuzlení se dozvíte až na úplném konci. Jakousi třešničkou na dortu je krásný a do posledního detailu promyšlený svět. Autorka věnuje stejnou péči postavám. Blanka šla trochu jiným směrem než je u fantasy obvyklé. Jsou zde obyčejní lidé, žádné fantastické bytosti a pouze na některých částech se objeví jakási tajemná mocnost, jíž lidé znají jako Sarkaie. Přesto to nepůsobí kýčovitě a vy spisovatelce věříte, že by tahle země mohla skutečně existovat. Natolik realisticky působí.

Máme tady božstvo, kulturu ze všeho nejvíc připomínající renesanci, zvyk či svátky natolik promyšlené, že čtenář jenom žasne a čte příběh s pusou dokořán. Zajímavý prvkem je přítomnost jakéhosi zla, které však slouží spíše jako volavka. Čtenář si uvědomuje, že tam něco je, něco, co tam nepatří a není dobré, ale není nám cpáno na každé stránce. Autorka zvolila zlatou střední cestu a právě to budiž její velkou výhodou.

Přesto má "zlo" jméno. Je jím Espétran, ten, který vzal právo do svých rukou. Městem prochází strach, a t, kteří si uvědomují, že nemají čistý štít, prchají. Vypadá to, že mu nic nestojí v cestě, poněvadž má požehnání od samotného velitele stráže. I zde se však objeví někdo, kdo má v sobě tolik odvahy, že se nebojí samozvaného strážce zákona. Oním hrdinou je mladá herečka Fínka. Na pomoc si bere svoje umění mluvit. Navíc umí intrikovat a plánovat lépe než kdejaký šlechtic.

Zdánlivě jednoduchý příběh je mnohem složitější než by se na první pohled mohlo zdát. Atmosféru dotvářejí spisovatelčiny básně,které je nutno číst už z toho důvodu, že mnohdy jsou součástí děje a někdy vysvětlují některé pasáže.

Přiznám se, že patřím mezi tu část, která ulítává na elfech, trpaslících či jiných magických bytostech, ale přesto jsem si první díl vychutnala.Jedná se pouze o rozestavení děje a představení postav. Nic zde není odhaleno naplno. Nutno vyzdvihnout i nádhernou obálku od Jany Šouflové. Ta tmavě modrá barva odpovídá celému vyprávění a pochopíte i smysl obrázku na obálce.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Straky na vrbě.
Knížku můžete koupit ZDE.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Dragita Dragita | Web | 14. ledna 2014 v 15:59 | Reagovat

jsem na to zvědavá, mám to objednané :-)

2 nel-ly nel-ly | Web | 14. ledna 2014 v 23:41 | Reagovat

ach jo, no na seznamu to mám už doby, co o tom psala Temnářka, ale te%d jsem ještě zvědavější... a ta obálka :D ach

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama