Robert Louis Stevenson – Poklad na ostrově

21. prosince 2013 v 20:47 | Polgara |  Světová literatura
...


Asi každý zná alespoň z rychlíku Poklad na ostrově. Právě nakladatelství Práh nám přináší novou verzi, která je přístupnější i pro ty, kteří moc světové literatuře neholdují. Používají čitelný a srozumitelný jazyk doprovázený krásnými ilustracemi, které vám přiblíží to, o čem Stevenson vypráví.

Jedná se o příběh psaný v první osobě a to z pohledu hrdiny Jima Hawkinse, který se nečekaně dostane k dobrodružství, které mu zcela změní život. Potkáváme se s ním ve chvíli, kdy do jejich hostince přichází starý námořník, který zde i umírá. Aby si mohli vybrat peníze za jeho objednávky, tak mu prohledají věci a vezmou si to, co jim patří. Jim při té příležitosti najde kapitánovy dokumenty. Potom jsou nuceni společně s maminkou před piráty utéct a ukryjí se u doktora Liveseyho, kde Jim zjistí, že dokumenty jsou vlastně mapa vedoucí k ukrytému pokladu.

V knížce je použitý spisovný, jednoduchý jazyk. Obrázky v knížce jsou sice krásně udělané, zpestřují text a jsou zřejmě určené především pro dětského čtenáře, ale někdy jich tam bylo zbytečně moc. Jsou skoro na každé stránce. V jednu chvíli příběh vypráví i doktor, což je v okamžiku, kdy není přítomný Jim. Zároveň se čtenář nedozvídá přesnou dobu, v níž se příběh odehrává, a můžeme se proto jen dohadovat, kde to asi mohlo být.

Konec čtenáři připadá trochu víc uspěchaný, jako by se autor snažil všechno stihnout během pár stránek. Piráti, ukrytý poklad a spousta dobrodružství. Koho by tohle téma nelákalo? Stevenson věděl na co se zaměřit, a jak to použít čímž si získal spoustu čtenářů, kteří se najdou i v dnešní době.
Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Práh.
Knížku můžete koupit na Poklad na ostrově.

Úryvek:
"Dobrodruzi si dost nevěří," odpověděl kuchař, "a vědí proč. Já to řeším tak, že když mne kamarád podvede, tak na tomhle světě dlouho nepobude. O to se vždycky postarám. Někteří měli strach z Pewa, jiní z Flinta, ale Flint sám měl i přes svoji namyšlenost strach ze mne. Flint měl nejsurovější mužstvo, jaké se kdy po moři plavilo. Sám čert by si rozmyslel s nimi plout. Nerad se vytahuju, ale jak sám vidíš, umím s lidmi vycházet. Věř mi, na Johnově lodi ti bude dobře."
"Dokud jsem si s tebou, Johne nepromluvil," odpověděl plavčík, "tak se mi ta věc moc nezamlouvala, ale teď si můžeme plácnout!"
Začalo mi pomalu docházet, o čem to vlastně hovoří. Slovo "dobrodruh" pro ně znamená obyčejného piráta a rozhovor, který jsem právě vyslechl, to bylo svádění asi jednoho z posledních poctivých námořníků na palubě. Brzy se mi vyjasnilo úplně. Silver slabě hvízdl a ke společnosti přisedl třetí muž.
"Dick jde s vámi," řekl Silver.

"Věděl jsem, že Dick má rozum," ozval se hlas lodníka Israela Handse. "Ale poslyš, Johne," pokračoval, "rád bych věděl, jak dlouho se tu budeme ještě motat? Mám už kapitána Smolletta až po krk. Chtěl bych se už rozvalovat v jejich kabině, cpát se dobrotami a ochutnávat víno!"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama