Muž z oceli (2013)

13. prosince 2013 v 23:27 | Polgara |  Filmy
...Muž z oceli je všechno jen ne špatný. Někteří by mohli namítat, že neodpovídá komiksové předloze, ale poprvé za celou dobu mnoha filmových verzí o Supermanovi šel Zack Snyder mnohem dál než ostatní. Vzhledem k tomu, že patřím mezi čtenáře komiksů (ano, přiznávám bez mučení, že mě k tomu dokopala až Teorie velkého třesku), tak se ke mně dostanou vždy jen určitá dílka. Nicméně právě tohle dílko vzalo Supermana od začátku do konce. Věnovalo se i jeho dětství, což vidím jen v málokterých snímcích (mám dojem, že tohle je snad poprvé, ale nejsem si tím jistá).

Přesto, když sledujete osudy Kalových rodičů, jak bojovali proti většině, čím vším si museli projít, aby ochránili své jediné dítě a sami přitom padli, tak si říkáte, tak už to vás nutně musí vtáhnout do děje. Možná za to mohou i sympatické postavy Russel Crowe coby Supermanův otec Jor El a matky Lary, kterou hrála Ayelet Zurer.

V dnešní době jde především o efekty a o to, jak dokáží na diváka po vizuální stránce zapůsobit. Režiséři však naštěstí nezapomínají i na skutečnost, že příběh krom pěkného obalu, musí mít i zajímavý a funkční vnitřek. Právě tohle je velkou výhodou Muže z oceli, který nezapomíná na obojí. Vidíme tu krásný svět Kryptonu, který je na pokraji zhroucení, ale zároveň několik málo lidí, kteří se ho snaží zachránit. Jsou to však dva rozdílné důvody, jež vedou ke střetu jindy dávných přátel. Jsou jimi generál Zodd a právě výše zmíněný Kalův otec Jor El. Nakonec i přes všechny snahy zúčastněných Krypton vybuchne a přežívá jen malé dítě, které míří v záchranném modulu k zemi. Zde se jej ujmou manželé Kentovi a pojmenují ho Clark Kent.

Výhodou snímku je především ta psychologická část, kdy si divák užívá jakési návraty do minulosti v podobě vzpomínek a postupně se dozvídáme o celém jeho dětství na zemi. Hodně zajímavý je jeho vztah k pozemskému otci. Mrzelo mě, jak nakonec musel skončit a jak násilně byl rozdělený. Chápala jsem důvod, proč Jonathan Kent (Kevin Costner) nechtěl, aby zasáhl, ale říkala jsem si, měl to udělat. Příběh vás zasáhne natolik, že postávám fandíte a podlehnete jim.

Jakmile do děje vstoupí Lois Lainová (Amy Adams), tak vyprávění začne nabírat spád a jakoby se změní. Ne, že by začal být nudným, ale najednou jsme v jiné části, kdy už si Superman zkouší, co dokáže a věnuje se tomu, co umí nejlépe - zachraňování lidí. I zde se snaží utajit svoji totožnost, jenže i přes jeho snahy zůstat v utajení jej Lois vystopuje. Právě to mezi nimi vytvoří jakýsi vztah, který je sblíží a ona se tak dostane do nebezpečí, mnohem většího než by se jí líbilo.

Muž z oceli má všechno, co má správný snímek mít, jen je škoda, že tam nebylo méně bitev, ale víc paběrkování, co se hlavních hrdinů týče.
Zdroj obrázků Moviezone
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 iva iva | 14. prosince 2013 v 7:44 | Reagovat

No tak jeho otca nehral Tom Cruise!!!!!! Ked už o niečom pises recenciu, tak si aspoň over informácie..... 8-O

2 Polgara Polgara | 14. prosince 2013 v 10:19 | Reagovat

[1]: Omlouvám se, už je to opravené. Děkuju za upozornění. Nějak jsem to popletla.

3 Dragita Dragita | Web | 14. prosince 2013 v 11:32 | Reagovat

díky za recenzi, myslím, že na to mrknu. Už jsem viděla tolik supermanů, že jsem toho nového zatím vynechala :-D

4 hellboy hellboy | Web | 14. prosince 2013 v 11:48 | Reagovat

Jo tenhle díl je fakt hrozně dobrej, jen doporučuju:) jinak máš skvelej blog, ocenila bych kdyby seš podívala na ten můj :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama