Hobit ve 4D: Šmakova dračí poušť (2013)

16. prosince 2013 v 20:20 | Polgara |  Filmy
...


Už vstup do kinosálu, který je opatřený velkým nápisem vypovídá, že to bude nezapomenutelný zážitek. Navíc mě překvapily šatny, které jsou hned vedle vchodu. Dokonce odevzdávání a vyzvedávání oblečení probíhá rychle a bez potíží. Nicméně zpátky k samotnému 4D. Cena lístku je 305 Kč pro dospělé osoby, takže tak nějak očekáváte, že budete sami v přeplněném kině.

Jakmile však začalo promítání, tak po obhlédnutí sálu jsem zjistila, že byl plný. Nikde žádné prázdné místo. Na začátku se sedačky nastartují. Ještě předtím však obchází obsluha a vyzívá vás, abyste si odložili věci. I popcorn byl dost rizikový.

Co se týče propracovanosti 4D, tak ta je neuvěřitelná. Vzhledem k dřívější zkušenosti v Americe jsem tak nějak věděla, co mám očekávat, ale přesto jsem byla natěšená. To pohybování sedaček zároveň s kamerou, když, někdo někam padal, pouštění mlhy, stříkání vody, vůně stromů, čerstvý vzduch, střílení šípů, dokonce i rány do zad (jen vás pak ke konci trochu od toho natřásání bolí pozadí) je vážně jízda. Vím, že to vypadá jako nic moc, ale to na tom člověk musí být, a pak pochopí. Ten zážitek je nezapomenutelný.

Nicméně zpátky k Hobitovi. Je zvláštní, jak jsou reakce diváků rozporuplné. Zaráží mě, že nejdřív špačkují, že se až moc drží knižní předlohy a není zde vidět žádná režisérova invence, ale jakmile trochu odbočí, tak ječí znovu, že to už přestřelil a bla bla. Nevadí mi ani jedno. Pokud to tomu dílku pomůže a ozvláštní ho, tak proč ne? A že si tam přidal elfku Tauriel (mimochodem, než mi docvaklo, že je to Kate ze Ztracených, tak to bylo vedení Smějící se), něco málo pozměnil, trochu to natáhl, inu proč ne.

Vyprávění začíná tam, kde jsme se na konci první části s našimi hrdiny rozloučili. Nevýhodou druhých dílů je to, že jde o jakýsi přechod mezi jedničkou a trojkou. Mají vyplnit určité místo, a buď se toho úkolu zhostí anebo jej pohřbí. V tomhle případě si dovolím tvrdit, že se to povedlo.

Jsou zde povysvětleny některé skutečnosti a je to točené tak, že se v příběhu vyzná i ten, který nečetl knižní předlohu (což už doufám v dnešní době nikdo takový není Usmívající se). Přesto nejchytlavějšími scénami je útěk pomocí sudů, přechod Temným hvozdem, Gandalfovo putování, ale až právě, když se utká s "Nekromantem" nabírá spád, ale především je hlavní hvězdou Bilbo. Právě zde dokázal předvést všechny své herecké schopnosti. Líbilo se mi jeho blbnutí, když byl u Šmaka a hledal Arcikam.
Jsou tam i vtipné scénky a hlášky, které si pamatujete i po skončení filmu. Třeba scéna, jak jak trpaslíky zavírají do elfského vězení a Tauriel stojí před Filim a náš sexy trpaslík se jí ptá: "A neměla bys prohledat i mě? Mohl bych mít třeba něco v kalhotách." Tauriel se na něj podívá a řekne: "Anebo bys tam taky nemusel mít nic." Anebo scéna, jak jde Balin s Bilbem ke vchodu do dračího doupěte a říká mu: " Nemůžete jej minout. Až jej najdete, poznáte, že je to on." Bilbo pak kráčí už sám a pro sebe si povídá: "No, to mi pomohlo."

Hodně zajímavá je postava Barda, který propašoval trpaslíky do jezerního města. Navíc je na něj hezké pokoukání, ale kromě hezké tvářičky zdědil i herecký talent. Jen škoda, že trochu očesali dobu, kterou trpaslíci stráví u Medděda, na to, jaký měla v knížce prosto jí moc nedali.
Jsem zvědavá, jak bude vypadat třetí díl, a doufám, že nezklame. Na dokončení toho mají ještě víc než dost, Je škoda, že zabití Šmaka nedali ještě do téhle části, působilo by to mnohem lépe. Celkově je Hobit výpravnou a působivou podívanou, která divákovi dá přesně to, co očekává. Navíc ta krajina, ta hudba, postavy staré i nové….pro ty z nás, kteří na tomhle vyrůstali je to něco vítaného. Něco, na co si rádi počkáte.

Jen ten konec je takový k naštvání a nic neříkající. Čekala jsem víc, a jakmile plátno ztmavlo, chvíli jsme tam seděli a čekali ještě nějaký dodatek. Přítel říkal, že dobrý, ale nejvíc odrovná ten konec. Takový nedodělaný, uspěchaný.

Zdroj obrázků Moviezone
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 sarush ef sarush ef | Web | 16. prosince 2013 v 21:52 | Reagovat

Vau, tak o tom slyším poprvé, že je i Hobit ve 4D. Každopádně, kdybych měla možnost, možná bych taky šla, takhle mi muselo stačit 3D.

Ale přiznám se, že mi narozdíl od minulého dílu taky pár věcí vadilo. A třeba Tauriel tam vážně působila jako násilně přidáná.

2 Šárka Šárka | Web | 17. prosince 2013 v 10:32 | Reagovat

Skvělá recenze. Konečně někdo, kdo byl na 4D. Uvažovali jsme o něm s kamarády a jak to popisuješ, příští rok musíme jít. :) Musí to být sakra veliký zážitek :)
Taky mě zaráží ta věčná nespokojenost fanoušků. Jen ať si to zkusí natočit sami. konec byl krapet nečekaný, je to takový napůl povedený efekt telenovely. :-D.
Ale jinak film 1*****, budu se asi potícící opakovat, ale
-Bilbo nad Mirkwoodem
-Hovory se Šmakem
a zejména
-Gandalf a Sauron
, to byly tři tak neuvěřitelně úžasné scény, že jsem se kvůli nim rozhodla jít na hobita ještě jednou :D

3 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 17. prosince 2013 v 11:34 | Reagovat

To špačkování mě sere, jo, jednička možná měla sakra dlouhý a zbytečný prolog a byla tam spousta věcí jinak, ale co na tom, je vidět, že si s tím filmem Jackson vyhrál přinejmenším stejně jako s PP, rozdíl je pouze v předloze. Hobit není a nikdy nebyl epickou fantasy ságou, je to pohádka, bohužel natočit to jako pohádku, byl by to propadák. Jackson to tudíž musel připodobnit k PP a zároveň tomu vtisknout vlastní tvář, což se mu dle mého podařilo. ;-)

4 annox annox | Web | 23. prosince 2013 v 21:23 | Reagovat

Mě jen hrozně štve ten název :D Jako pojmenovat draka Šmak? Jako vážně? Na druhý díl Hobita chci ještě stihnout zajít do kina, jen nevím jestli to stihnu...

5 Sandy Sandy | 31. prosince 2013 v 13:17 | Reagovat

Aloha.Ten trpaslouš,který řekl Tauriel,že by mohl mít něco v kalhotách,byl ale Kili,ne Fili. Nějak jsi si spletla "sexouše". ;-)  Jinak teda Tauriel mi absolutně nesedne.Nejen,že ani není  v knize,ale připadá mi jako napsaná z nějaké Fan Fiction. Románek s Kilim je naprosto na nic.

6 Hobit: Bitva pěti armád online Hobit: Bitva pěti armád online | Web | 25. prosince 2014 v 16:14 | Reagovat

Moc hezky napsáno 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama