Collins Ron, Skover David – Mánie – příběhy beatnické generace

17. prosince 2013 v 18:29 | Polgara |  Světová literatura
...


Jack Kerouac, Allen Ginsberg nebo Neal Cassady říkají Vám ta jména něco? Pakliže ano, tak právě knížka Mánie je pro Vás jako stvořená. Jedná se o zbeletrizované životopisy nejslavnějších spisovatelů beatnické generace. Pokládá si otázky, jací byli, jaké měly názory a jak žili, ale zároveň na ně odpovídá krásným a srozumitelným jazykem.

Přiznám se, že právě tato knížka pro mě byla hodně velkým, ale o to krásnějším překvapením. Čte se sama a člověk si čtení užívá, poněvadž se dozvídá o velikánech, jejichž díla někdy dávno četl a zná je i ze školy. Díky Mánii je poznáte zas o něco blíže. Kdo však byla beatníci? Jedná se o generaci, která se ocitla na samém dnu, což znamenalo sex, drogy a alkohol. Jedná se o lidi, kteří si žili vlastním životem, bouřili se proti zavedeným pořádkům, ale v první řadě se snažili sblížit se svým čtenářem. Proto zavedli veřejná čtení, akce, kde předčítali svá díla.

Nicméně každého z nich provází tragický osud. Žili naplno, což se na mnohých z nich podepsalo. Veřejnost je nepřijala příliš dobře. Navíc se v této době objevuje téma homosexuality, které do té doby bylo tabu.

Zajímavostí knížky je, že používá dvě verze, jak čtenáře seznámit s životy těchto velikánů. Tou první je klasický popis naučné literatury a tou druhou je beletrizované forma - neboli klasické vyprávění. Text je doplněný citáty či úryvky z děl velikánů. Zároveň čtenáře hned na začátku zaujme krásná obálka, kterou si se zájmem nějakou dobu prohlížíte a i krásný papír, jež na výrobu knížky použili.

Autoři se použili u obou verzí takový jazyk, který je přístupný všem věkovým kategoriím, což je nespornou výhodou Mánie. Fascinuje mě, co všechno člověk nevěděl, byť se na školách tato generace hodně probírá. Dovolím si tvrdit, že právě Mánie dokázala to, co učebnice ne. Zpřístupnila zajímavé a nezapomenutelné spisovatele všem.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Metafora.
Zde koupíte knížku Mánie
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 sakay sakay | Web | 29. května 2018 v 10:27 | Reagovat

tak tohle potřebuju!! díky za super tip :) hned se po tom kouknu, beatnici mě zajímají

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama