Star Wars – X-Wing – Bactová válka: Michael A. Stackpole

23. listopadu 2013 v 12:41 | Polgara |  Sci-fi, Dystopie
...


Pátá kniha z této série pod vedením spisovatele Stackpola, který se od druhého dílu polepšil. Pětka je svým způsobem vzpomínání na staré časy, přesto je čtenář čím dál podrobněji vtahovaný do světa Star Wars. Tentokráte světa pilotů x-wingů a nejenom jich. Je to o odvaze, o touze přežít a žít na nějaké úrovni, ale především o jednom vesmírném dobrodružství, které nezná hranic.

Dokonce jsou zde zmíněny i postavy, které zná běžný divák z filmů, tudíž se díky rozhovorům, které o nich vedou další generace, se dozvíme, jak to s nimi dopadlo. Znovu zde máme velmi podrobné popisy všech technických vymožeností, které se v tomto krásném světě vyskytnou, jenže tentokrát je již čtenář zvyklý a ani mu to nepřijde. Jednoduše si užívá možnosti blížeji poznat to, co bylo ve filmech pouze naznačeno.

Znovu se potkáváme s Wedgem, Corranem a mnoha dalšími jejichž osudy se tímto čtvrtým pokračováním dále rozvíjí. Politické intriky, vojenské strategie nemají konce a všechno tu nabírá spád. Hlavní roli tu hrají především piloti x-wingů, kteří denně riskují své životy. Tentokrát mají za úkol ochránit povstaleckou Alianci, na kterou neustále útočí imperiální nepřátelé. Do hry se dostává velitelka Ysanne Isard, která se zmocní velkého množství bacty, díky čemuž se objeví hrozba rozvratu pro Novou Republiku. Proto je povolána eskadra Rogue, která jako jediná může porazit takto mocného nepřítele.

Příběh je svižný a čtivý a úspěšně čtenáři doplňuje mezery a posouvá ho dál v příběhu. Máme tu znovu popsané krásně bitvy, jak na zemi, tak ve vesmíru, autor opět dokazuje, že si nemáme myslet, že víme, jakým směrem se bude jeho vyprávění ubírat. Jednou skočí sem, pak tam, ale po dočtení pochopíte proč tomu tak muselo být.

Samotnou zajímavostí čtvrtého dílu je životní příběh velitelky Ysanne, které tak trochu hráblo. Z dřívější ženy, která si všechno předem promýšlela, jednala s chladnou hlavou, tak se z ní stává vystřelené tornádo toužící po pomstě, jež jenom tak něco nezastaví.

Vyprávění je to krásně napsané, živé, jen je škoda, že je psané takovým stylem, že ti, co mají pouze podprůměrně vzdělání ve světě Star Wars se ztratí již v první knížce.

Děkuji Knihcentrum za poskytnutí recenzního výtisku.
Knížku můžete koupit na Bactová válka.
Úryvek:
Isard na něj pozvedla obočí. "Snad si nemyslíte, že jsem ta vrtošivá, abych odvolala svou nabídku jenom proto, že jste svému hlášení přisoudil příliš velký význam?"
Zamítavě mávla rukou, ještě než stačil otevřít ústa.
"Moje novinka je natolik dobrá, abych vám nabídla skleničku. Předneste mi vaši novinku, pak vám já povím tu svou a vy se rozhodnete, jestli si se mnou připijete nebo ne."
Věděl jsem, že jeden z nás bude překvapený, ale nečekal jsem, že to budu já. Váhavě přikývl. "Jak si přejete, paní ředitelko. Naším hlavním problémem s Antillesem a jeho lidmi je to, že na nás rychle udeří a pak utečou, protože tu není nic, co by je zadrželo. Nemají žádné vazby na soustavy, kde útočí. My přiletíme a oni vystřelí protonová torpéda nebo třaskavé střely a pak se rozletí na všechny strany jako šrapnely protonové miny."
Isard přikývla a její úsměv se nezúžil ani o milimetr.
"Takhle to šlo až dosud. Hádám, že jste našel způsob, jak to změnit."
"Částečně ano." Vorru zvedl bradu. "Moje síť špionů začala přinášet informace. Polohu Antillesovy základny zatím ještě neznám. On a jeho lidé jsou velmi opatrní, ale nemám pochyb o tom, že ji včas objevíme. Mezitím jsem odhalil dva velmi důležité střípky informací: vím, odkud získají munici a kde dojde k další předávce do rukou Antillesovy skupiny."

"Vážně?"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama