Christopher Paolini – audiokniha Brisingr, čte Martin Stránský

16. listopadu 2013 v 15:50 | Polgara |  Fantasy
...


Již po třetí se setkáváme s hlasem Martina Stránského, který nás díky tomu znovu vtahuje do světa dračích jezdců. Nutno podotknout, že se svého úkolu zhostil na výbornou. V první řadě dokáže posluchače zaujmout a vtáhnout do světa, jenž sice znát, ale rád se do něj vrací znovu. Má nádherný a chytlavý hlas, jenž se neomrzí. V první řadě na knížce zarazí délka třetího dílu, která je ještě větší než u dvojky. Čemuž odpovídá i celková délka dvou cd, která v audioknize najdete. Je to úctyhodných 27 hodin a 38 minut.

Nicméně k příběhu. Postavy, které jsou taky notoricky známé, a zná je každý, není třeba představovat. Ti, z vás, kteří tuto tetralogii četli, vědí, že o druhého dílu se pár věcí změnilo a kromě Eragonova pohledu, se setkáváme s kapitolami, jež čteme z pohledu Eragonova bratrance Rorana, vůdkyně Nasuady. To jsou ti hlavní, kteří mi v paměti utkvěli nejvíc, mám dojem, že ještě občas dostala hlavní slovo Katrina, ale to pouze v okamžiku, když byl poblíž Roran, anebo pokud od ní něco potřebovali.

Příběh se rozvíjí, plyne a pomalu, ale jistě se blíží k vyvrcholení. Brisingr je svým způsobem přechod ke čtvrtému a poslednímu dílu. Eragon zde sice řeší problémy vyplívající z jeho postavení, ale kromě jiného se také věnuje starostem běžných pro normální smrtelníky, čímž se ke čtenáři dostává zas o něco blíž.

Paoliniho problémem je, že má nádherný svět, rozmanitý a plný zajímavých charakterů, ale někdy se mu stane, že šlápne vedle a zbytečně moc se rozepíše, potom to podstatné splyne s tím přebytečným. Přišlo mi, jako kdyby se snažil zaplácnout místo a vyplnit něco, co tam podle něj chybělo.

Přesto, jakmile se čtenář začte, v tomto případě zaposlouchá a znovu vstoupí do vztahu Eragona a Safiry, tak mu to odpustí. Je natolik pohlcený příběhem, vztahem draka a téměř ještě chlapce, jenž byl nucen přespříliš rychle vyspět, politických intrik, válčením a všudypřítomnou magií a fantaskností, že mu ty hodiny uběhnou neuvěřitelnou rychlostí, aniž by věděl, jak se to stalo.

Děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku.
Knížku můžete koupit ZDE.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Andy Andy | Web | 5. února 2014 v 22:11 | Reagovat

Myslím, že jsem to měla sama přečtené rychleji:D Jinak na sérii Eragona mám docela skvělé vzpomínky, dva roky zpátky jsme v zimě s malou skupinkou nadšenců přeložili celý čtvrtý díl - Inheritace - z angličtiny do češtiny (a pak ho dali na internet. A pak nám začal Fragment vyhrožovat. Tak jsme to zase stáhli, no. Haha)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama