Asa Larssonová – Temná stezka

16. listopadu 2013 v 17:58 | Polgara |  Thriller, Mysteriózní
...


Anotace:
Po svém posledním případu hledá Rebecka Martinssonová jen těžko cestu zpět k normálnímu životu. Klid nachází v Kurravaaře, rodné vesnici, kam se nastěhuje do domku po babičce. Z letargie ji vytrhne až nabídka práce na státním zastupitelství v nedaleké Kiruně.

O několik měsíců později je na zamrzlém jezeře nalezena mrtvá žena. Její tělo jeví známky mučení. Inspektorka Anna-Maria Mellaová ví, že se neobejde bez pomoci. Bude potřebovat dobrou právničku - a zná tu nejlepší...

Rebecka Martinssonová netuší, jak složitý případ má před sebou. Zavražděná žena zastávala klíčovou pozici v mezinárodní těžební společnosti. Rebecka se záhy noří do spletitých záležitostí a intrik, v jejichž středu stojí majitel společnosti, který měl s obětí rozporuplný vztah.

Rebecka a Anna-Maria postupně pronikají do sítě tajemství, perverze a zločinu a odkrývají temný příběh, v němž se mísí posedlost, ambice a zvrácená sexualita s osamělostí, nadějí a touhou. Mistrovsky odstupňované napětí dosahuje vrcholu v dramatickém rozuzlení, po němž nic nebude jako dřív.

Již po třetí se čtenář setkává s knihou z prostředí, kde panuje tuhá zima, která činí lidi silnějšími a nálada zde není příliš optimistická. Přesto Larssonová zas dokázala, že dokáže právě na těchto třech věcech postavit silný příběh.

Jak už je z anotace jasné, hlavní hrdinkou není nikdo jiný než Rebecka Martinssonová. Právě ona se vrací do míst severního Švédska, která zná pod jménem Kiruna, kde se narodila. Svým návratem doufá v to, že jí místo, které zná jako své boty, pomůže zas začít žít normálním životem. Nedávno skončila pobyt v psychiatrické léčebně po traumatizujícím zážitku. I z tohoto důvodu přijme práci na státním zastupitelství.

A tak se díky této postavě čtenář dostává hlouběji do případu, k němuž se Rebeca dostane. Nicméně detektivní příběh není to hlavní, co dělá příběh zajímavým. Je to doprána propracovaná psychologie postav. Právě díky tomu má výhodu i ten čtená, který se s díly Asy Larssonové setkává poprvé. Přestože se spisovatelka moc neopakuje, tak si připadáte, jako byste její hrdiny znali celé věky.

Je zde víc životních příběh. Kromě Rebecy a Anny, je tu i šéf zavražděné ženy, jejího bratra a další. Výhodou, někdy možná i nevýhodou je rychlý spád vyprávění. Temná stezka se čte sama, a když dojdete na konec, říkáte si, to je všechno? Navíc Larssonová vše nezakončí klasickým americkým šťastným koncem, ale dodrží to, co na začátku pouze nadnesla. Přesto budou i milovníci šťastných konců spokojeni. Svým způsobem.

Líbí se mi, že autorka čtenáře nešetří, pořád ho udržuje ve středu takovým způsobem, že si říká, zatraceně, co zas přichystala a čte s obavami o své oblíbence dál. Asa Larssonová postavila svoje knihy na pochmurné prostředí s neméně temnější zápletkou, kterou osvětlují postavy, na něž se jenom tak nezapomíná.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji Knihcentrum.
Knížku můžete koupit na Temná stezka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama