Asa Larssonová – Oběť Molochovi

16. listopadu 2013 v 19:24 | Polgara |  Thriller, Mysteriózní
...


Anotace:
Muž rozpáře medvědí břicho a zamumlá: "Co to sakra sežral?" Najednou se vztyčí. Úplně zesiná. V lese se rozhostí ticho, které nenaruší ani vítr, ani ptačí zpěv. Zdá se dokonce, že les zadržel dech.
Lovecká výprava našla v žaludku medvěda lidský palec. Několik měsíců poté je doma zavražděna Sol-Britt Usitalová. Rebecka Martinssonová a kirunští policisté začínají vyšetřovat případ, který na první pohled vypadá jako vražda ze žárlivosti nebo zášti. Když je Rebecka z případu odvolána a nahrazena protivným advokátem Carlem von Post, rozhodne se vzít si nevybranou dovolenou. Rebecka ale neumí nechat Sol-Brittinu vraždu být, neumí stát stranou a nechat vyrůstat sedmiletého Sol-Brittina vnuka bez rodiny, bez příbuzných, bez toho, aniž by věděl, co se stalo jeho babičce.
Spolu s vyšetřováním vraždy a policejní prací vyplouvá na povrch starý příběh Hjalmar Lundbloma, kirunského despoty z počátku minulého století, a jeho milostná aféra s krásnou učitelkou Elinou Pettersonovou. Přítomnost a minulost jsou propleteny víc, než se zdálo.

Prokurátorka Rebecca Martinssová se společně s kirunskými policisty dostává do spletitého labyrintu vztahů okolo zavražděné. Jediným svědkem vraždy je malý chlapec, který v krátkém čase přišel o oba rodiče, a tak není divu, že není schopný vypovídat. Aby toho však nebylo málo, tak se do vyšetřování začne plést advokát, který dělá Bece problémy. Navíc ji odvolá z případu pro zaujatost a uvádí důvody jako - zná se s místními, zná okolí, kde byla nalezena mrtvola a další "prkotiny". Je takovou tou příslovečnou osinou v zadku, kterou má každý z nás.

Krom hlavní linie příběhu se čtenář setká s retrospektivními pohledy, které mají mnohé vysvětlit. Což se však stane až na úplném konci vyprávění. Nicméně popořádku. Jak bylo zmíněno v předchozí recenzi, tak u Larssonové nejde o detektivní příběh, ale postavy rozdílných charakterů. Tentokrát se zaměřuje na zvířecí hrdiny, kterých je tu víc než dost. Někdy je čtenář nucen přemýšlet, jestli se spíše než o jednotlivě ukončené díly nejedná o kroniku malého městečka ukrytého na severu Švédska.

Je až neuvěřitelné s jakou láskou a péčí se věnuje svým postavami. Navíc se zde setkáváme se stoletou historií. Spisovatelka stále dodržuje tu temnou stránku, která činí její příběhy atraktivnějšími. Neubírá realitě, nebere si servítky a všechno popisuje tak, jak je, bez přikrášlení a servítek.

Zpestřením je, že se čtenář postupně dozvídá odhalení jednotlivých hádek vedoucích k rozpletení záhady. Musí přemýšlet a tápat společně s detektivy, kteří se snaží přijít s věrohodným závěrem. Takže, pokud si myslíte, že jste na správné stopě, tak záhy zjistíte, jak jste se spletli a musíte začít od začátku. Nedostanete nic zadarmo, což je jedině dobře. Nutí vás to totiž myslet.

Svým způsobem se snaží poukázat na špatné vlastnosti společnosti a nejednou v pátém díle na ně upozornit. Nedělá to však okatě, pouze naznačí a nechá na čtenáři, ať si z toho vezme to, co si sám vybere. Nepřikazuje, neporoučí, pouze navádí. Našeptává.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji Knihcentrum
Knížku můžete koupit na Oběť Molochovi
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama