Irena Petříčková - Štěstí na dosah

24. října 2013 v 17:47 | Polgara |  Česká literatura
...
Čtenář má u podobných knížek tak nějak předpokládat, že to bude čtení pouze an jednu cestu. Taková rychlovka, která zabije čas, ale nic víc nedá. Při čtení této knížky si přijdete, jako kdybyste četli deník nějaké slečny. Neříkám, že je to špatně, někde vám tato forma dokonce vyhovuje, ale tady je vidět, že se spisovatelka zaměřila na svůj sen a ten se rozhodla popsat na stránkách své prvotiny.

Hlavní hrdinkou je Irena Petříčková, která se dostane do Londýna, čímž se jí splní dávný sen. Společně s ní odlétají i její dvě kamarádky Liz a Kate. Maminka Ireny jim totiž zajistila brigádu přes léto, a tak všechny tři využívají příležitosti a hrozně se do vysněného města těší.

Už na začátku setkání Ireny a zpěváka Harryho Stylese ze skupiny One Direction je vidět jedno…autorčina touha potom, aby se něco takového stalo i jí. Což ji nikdo nemůžeme vyčítat, upřímně, kdo z nás nikdy nezatoužil potom zažít něco nereálného?

Ale mělo by se to umět podat. Je vidět, že má Irena Petříčková ještě dlouhou cestu před sebou, ale má naději. Až se vypíše, ustálí a zjistí si, jakým směrem se chce v literatuře ubírat, věřím, že budeme ještě překvapení. Ale protentokrát musím bohužel zkonstatovat, že tahle knížka byla hodně velkým přešlapem.

Jenže Štěstí na dosah, je to, co někdy prvotina bývá. Odrazový můstek pro spisovatele, aby zjistil, jakým směrem se má ubírat a kde na sobě ještě zapracovat. Nepíše totiž úplně špatně, jen potřebuje jednoduše čas. Řekla bych, že i víc času, poněvadž je vidět, že něco v sobě má, ale vzala to za špatný konec. Tak nějak automaticky očekáváte jednodušší příběh, s trochou fantazie, ale tohle bylo napsané zvláštně. Na jednu stranu si říkáte, budiž, je to autorčin sen a chtěla to tak napsat, dokonce se dozvídáte, že některé události v knížce jsou skutečné, ale pořád vám to místy přijde přitažené za vlasy.

Ano, je to young adult, ale i ta by měla být psána takovým stylem, aby čtenář věděl na čem je a nechytal se během čtení za hlavu. Přesto i zde jsou světlé okamžiky, které pohladí po duši a je to právě ten důvod, proč knížku přečtete od začátku do konce.
Děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku.
Knížku můžete koupit na Štěstí na dosah

Úryvek:

Každopádně na emoce je to celkem zátěž.
Moc dobře jsem si všiml, jak jí bolí zpívat ten song.
Ale přestaň už přemýšlet, Harry! Sakra, máš v autě holku a jedeš s ni k sobě domů!
Po cestě jsem zavolal stylistce, jestli by mohla ráno přijet. Irenku, jsem jí trochu popsal, ať si ji může alespoň představit.
Stylistika samozřejmě souhlasila pod podmínkou, že pohlídám její dcerku, s čímž jsem počítal.
Když jsme přijeli k nám, snažili jsme se být co nejvíc potichu. Nechtěli jsme vzbudit zbytek domu. Poprosila mě o skleničku vody. Tak krásně se na mě usmívala. Strašně rád bych se koukal celé dny na její úsměv. Sedli jsme si na sedačku a povídali si o tom, jak to zítra uděláme. Pak řekla, že už je strašně unavená.
Když jsme vešli do mého pokoje, okamžitě se zeptala: "A kde budu spát já?"
"No…nevím jak to říct," odpověděl jsem nesměle.
"Já s tebou v jedné posteli spát nebudu," řekla rozhodně a trošku naštvaně.

To mě pobavilo a snažil jsem se to trošku vysvětlit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nel-ly nel-ly | Web | 24. října 2013 v 18:19 | Reagovat

ty si tak milá, bych tě objala jako plyšovýho medvídka, protože už jen z náznaků hádám, že to bude pěkná kravina... sice je hezký, že si autork aplnila sen jak na papíře, tak vydáním knihy, ale nepochpim, proč to nakladatel vydal?

už jen fakt, že se hrdinka jmenuje po autorce a  má kamarádky Liz a Kate... a o zbytku nemluvě
no, s vydanými fanfiction se dnes roztrhl pytel :-D

2 Polgara Polgara | Web | 24. října 2013 v 18:26 | Reagovat

[1]: Když mně je těch autorek líto, člověk si říká, že vždycky se někde začít musí a někdo se dokonce i vypracuje a napíše něco lepšího, proto se všude snažím najít i něco kladného. :-)

3 Hope Hope | Web | 24. října 2013 v 21:31 | Reagovat

dokud jsem si nepřečetla, že se hlavní hrdinka i spisovatelka jmenují stejně a dokud jsem se nedozvěděla, že potká Harryho Stylese, tak jsem si říkala, že bych si to i přečetla, zabila čas, odreagovala se...mno, a pak jsem si přečetla ukázku a už jsem věděla na sto procent, že si to přečíst nechci...chápu, že je to prvotina, že je to nejspíš něco, co by chtěla zažít (a spolu s ní další tisíce holek), ale radši si počkám na nějakou její další knížku...anebo taky ne

4 Adri Adri | 11. listopadu 2013 v 21:19 | Reagovat

Tenhle úryvek mi stačil, aby mi bylo jasné, že spousta povídek na LoveBites má hlubší děj než tohle.

5 Adri Adri | 11. listopadu 2013 v 21:20 | Reagovat

Tenhle úryvek mi stačil, aby mi bylo jasné, že spousta povídek na LoveBites má hlubší děj než toto.

6 nwm nwm | 25. ledna 2014 v 21:17 | Reagovat

Já bych to zase tak černě neviděla. Jako oddechovka je ta knížka docela fajn. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama