Kočas 2012 – sborník fantasy a scifi povídek - sestavila Jiřina Vorlová

21. září 2013 v 19:07 | Polgara |  Fantasy
...

Nutno podotknout, že nakladatelství Straky na vrbě má krásné obálky a dokáže si vyhrát i s vnitřkem. Překvapilo mě, jak rozdílné povídky se do sborníku dostaly, a ano přiznávám se bez mučení, čapla jsem ho hlavně díky Karlu Doležovali (Sikar), který se zde také se svojí povídkou umístil.

Ale všechno hezky po pořádku. Přiznám se, že mě trochu zarazila ostrá kritika na stránkách Fantasy planet. Jenže není člověk ten, aby se zavděčil všem, a ne všem se může líbit všechno.

Přesto je zde vidět, jak moc rozdílné dokáží povídky být. Sborník jsem přečetla během jednoho dne a dík jeho útlosti při cestování hromadnou dopravou. Nicméně mě překvapilo, jak rozdílné dokáží být povídky. Teď mám na mysli náměty a styl psaní autorů. Opět se do sborníku dostali slibně vyhlížející autoři, kteří mají, co říct. Nicméně pokud očekáváte čistě povídky zaměřené na fantasy, tak jste jen na půli k pravdě.

Pokud mě paměť neklame, tak se zde umístilo dvanáct povídek. Jako první bych měla zmínit povídku Šelmy, kterou napsala Radka M. Poslušná. Právě ona se v mnohém odlišuje od klasické fantasy, ale přesto čtenář dokáže pochopit, proč se právě její tvorba dostala do této knížky. Přeci jenom, koho by nelákaly princezny, rytíři a draci?

Hodně mě překvapila povídka od Karla Doležala, který se zde umístil se svoji povídkou Ještě jedno, prosím! Znáte jej z blogu, teď i díky Triumvirátu a pak od něj čtete dílko, u něhož si říkáte páni, klobouk dolů. Přestože se jedná o humorné, krátké dílko, tak čtenář od povídky odchází s pocitem, že by si dal stejně jako postavy v příběhu ještě jedno navíc.

Zaujme také povídky od Julie Novákové, která ji pojmenovala Bódhisáttva. Možná mě nalákala skutečnost, že se spisovatelka nebojí čerpat z orientální mytologie. Na několika málo stránkách nás seznámí se světem tak dokonalým, že se nestačíte divit. Navíc si Julie vytvořila jakousi verzi budoucnosti, která není příliš veselá.

Samozřejmě jsem si také nemohla nechat ujít povídku od Evy Žilkové - Oberon nesmí zemřít. Dobrá, přiznávám se bez mučení, je to hlavně kvůli elfům, ale…to byste si museli přečíst. Žilková svoje elfy pojala trochu jinak, než jak sme na ně zvyklí.

Aby se neřeklo, že pánové zůstávají pozadu, tak zmíním povídku od Honzy Kovanice, která nese hrdý název Projekt Lea. Spíš než fantasy mi jeho dílko připomínalo sci-fi, ale nevadilo to ba právě naopak. Jen škoda, že u scény u níž očekáváte větší rozepsání, tak najednou nastane útlum a vy si přijdete tak nějak ochuzeni. Možná je to dobře, ale inu…dobrá, fantasie až po 22 hodině. Smějící se

Barbora Lyčková zaujme již názvem své povídky, která se jmenuje Příběh pražského Kerbera. Je jakousi zvláštní směsicí všeho, co znáte. Docela mě udivilo, kolikrát se ve sborníku autoři inspirovali mytologií jakýchkoliv kultur.

Jak se tak pročítám sborníky od nakladatelství Straky na vrbě, jsem mile překvapena, jak se rozrůstá česká fantastika. Je dobře to, co pan Bronec svými počiny začínajícím spisovatelům poskytuje a za to mu patří velký dík. Nicméně jsem ráda za možnost, že se mi do rukou sborníky dostaly. Je to krásné a milé čtení, které si najde čtenáře ve všech generacích.

Děkuji nakladatelství Straky na vrbě za poskytnutí recenzního výtisku.
Knížku můžete koupit na: Kočas 2012
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 nel-ly nel-ly | Web | 21. září 2013 v 22:39 | Reagovat

já furt nevím, jestli mám sborníky ráda nebo ne :D nemůžu na to přijít... na jednu stranu jsou povídky fajn, že jsou krátké a díky sborníku jsem kdysi našla povídku z Meče pravdy a dostala se k nejoblíbenější sérii, na druhou stranu fakt, že jsou tak krátké je dost omezující O..o

2 Lyra Lyra | E-mail | Web | 22. září 2013 v 21:54 | Reagovat

Sice mám raději romány a povídkové sborníky čtu zřídka, ale tento mě zaujal a tak, pokud se k němu někde dostanu, si ho nejspíš přečtu. Česká literární tvorba se musí podporovat a když jde navíc o fantasy a sci-fi, je pro mě těžké odolat :-D

3 Sikar Sikar | Web | 2. října 2013 v 19:04 | Reagovat

Nějaké další navíc bude. Jindy, jinde, ale bude.

Díky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama