Žoldnéři fantasie 2010 – Tango s upírem

27. srpna 2013 v 16:36 | Polgara |  Fantasy
...

Žoldnéři fantasie jsou výběrem toho nejlepšího, co bylo vybráno ze soutěže O Železnou rukavici lorda Trollslayera. Jak již tom bývá zvykem, tak vybraní porotci do závěrečné podoby sborníku dosadili deset nejlepších povídek.

Každá má medailonek, jehož autorem je majitel nakladatelství Straky na vrbě Michael Bronec. Kromě jiného má každá povídka nádhernou ilustraci, která dodává sborníku onen pověstný nádech tajemna a nekonečné fantasie.

Zajímavým zpestřením sborníku jsou dva články zaměřené na upíry. Jejich autory je Leonard Medek a Ivana Kuglerová. Oba dva nepostrádají osobitý humor a nadhled, který je takovou třešničkou na dortu celého sborníku. Vzhledem k tomu, že je ve sborníku povídek deset, pokusím se vyzdvihnout ty, které mě nejvíc zaujaly. Každá má svoje kouzlo, každá je něčím zajímavá, ale přesto jsem si zde našla pár favoritů.

První začnu Janou "Elinor" Poláčkovou, která získala ve sborníku krásné druhé místo. Její povídka se jmenuje Svíčka hasnoucího plamene a má úctyhodných 34 stránek, ale přesto Elinor dokázala povídkou čtenáře vtáhnout a ukončit ji tak, aby se náhodný kolemjdoucí necítil ochuzený nedostatečným koncem.

Nevím proč, ale určité prvky mi trochu připomínaly seriál Avatar: Legenda o Aangovi. Není to však kritika, Jana dokázala nemožné a vytvořila svůj rozmanitý a krásný svět, který má čtenáři, co nabídnout. Navíc dokázala popsat své charaktery tak dokonale, že jsem si pak i přes uzavřený konec říkala…"Je škoda, že už nic dalšího o nich není." Především Iwakura jehož si prostě zamilujete již od prvních řádků.

Druhým mým favoritem je povídka, která získala šesté místo. Autorkou je Veronika Mayerová a napsala dílko Vyvaruj se řeky. Právě zde vytvořila velmi rozporuplnou dvojici, která i přes svoji rozdílnost našla k sobě cestu. Máme zde dva hlavní hrdiny. Slepce se zvláštní schopností a Rusalku s divnými nepřáteli. Dva protiklady, které se vzájemně doplňují.

Další na řadě je povídka, která skončila na pátém místě a jejímž autorem je Jan Žlebek. Jedná se o dílo Dlouhý den Sebastiana Tournetta. Piráti. Čtenáři vyhledávané a milované téma, které je zde doplněné vzducholoděmi. Setkáváme se se vzdušnými piráty, kteří utíkají z Nebeského města. Celý příběh vypráví pomocí svých povídek právě kapitán Sebastián. Povídka rychle utíká, nenudí a i konec je svým způsobem překvapivý.

Celkem mě překvapilo, že právě povídka Dnes naposled od Scarlett Rauschgoldové skončila na desátém místě. Dovolím si však tvrdit, že je to spíše autorčinou výhodou, poněvadž čtenář pak o dílku déle přemýšlí, jeho pocity jsou i po dočtení právě z této povídky nejčerstvější. Nevím, jestli jsem byla jediná, ale trochu mi přišlo, že se spíš než fantasy právě tato povídka trochu připomíná Star Wars. Tento krátký úryvek jednoduše nestačil. Na jednu stranu má skvělý konec, ale pořád vám tam něco chybí. Je to náčrt světa, který by si zasloužil větší prostor. Povídka se líbila a moc, jen…nebylo by tam ještě nějaké dokončení?

Klasickou tečkou je hostovská povídka od spisovatele Míly Lince (s nímž se u mě na blogu, i na blogu spisovatelů objeví rozhovor). Po přečtení jeho tvorby vás okamžitě napadne středověk. Hejtman Richard musí vyšetřit záhadu ukradených stříbrňáků. Sympatická povídka, která plyne a nenudí. A je právem závěrečným zakončením celých Žoldnéřů fantasie z roku 2010.

Vybrala jsem některé povídky, ty, které mě nejvíc oslovily. Čímž nechci říct, že další byly špatné anebo by se mi nelíbily. Každá je kouzelná. Každá si své místo na výsluní zaslouží. Tímto chci také poděkovat majiteli nakladatelství Straky na vrbě za poskytnutí recenzního výtisku.

Knížku můžete koupit na - Tango s upírem
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Porcelánová baletka Porcelánová baletka | Web | 27. srpna 2013 v 19:00 | Reagovat

Líbí se mi :-) Kouknu se po ní :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama