Jill Hathaway – Vidím to, co vrah

17. srpna 2013 v 18:54 | Polgara |  Thriller, Mysteriózní
...


Příběh čtenáře seznamuje s Vee, která kdysi patřila do týmu roztleskávaček, byla nadprůměrnou a oblíbenou studentkou, ale tohle se jednoho dne změnilo. Tedy v okamžiku, kdy začala trpět jakýmisi výpadky paměti. Právě v té chvíli se přenesla do těla někoho jiného a všechno viděla jeho očima. Přesto se nebála a řekla o tom tátovi, který zareagoval tak, že dívku poslal k psychologovi. Psycholožka ji ohodnotila jako lhářku, která si vymýšlí. Lékaři označili její stav za narkolepsii. Což je porucha, při níž člověk během dne upadá do spánku.

Byť má své zvláštní schopnosti, tak i přesto řeší obyčejné problémy jako normální středoškolačka. Nicméně její celkem klidný život se změní v okamžiku, kdy se převtělí do těla vraha, jenž stojí nad mrtvým tělem její kamarádky. Všichni okolo si myslí, že její kamarádka spáchala sebevraždu. Vee jediná zná pravdu a právě na ní je, aby odhalila vraha ještě předtím, než spáchá další zločin.

Spisovatelka si zahrává s tématikou, která je víc než zajímavá. Zvláštní však je, že se snaží pojmout hlavní hrdinku jako někoho obyčejného. Vee si na nic nehraje a musí se vším poprat sama. Navíc musí zastat ještě roli matky pro její mladší sestru. Jejich táta je pořád pryč a vždy, když se stane nějaká kalamita, tak je pryč. Právě to je na knížce poutavé. Čtenář si společně s hrdinkou uvědomuje její povinnosti, fandí jí, aby vše zvládla levou zadní.

Přesto, když dojde na klasické popisy ze střední školy, tak autorka jakoby ustrne. Ne, že by psala nezajímavě, ale problémem je, že to už tu všechno bylo. A proto jsou nejchytlavějšími body knížky právě ty části, kdy Vee pátrá po vrahovi a stará se o mladší sestru. Zaujme i konec, který je sice přeslazený, ale tak nějak ho čtenář očekával a autorce jej odpustil. Protože příběh je psaný jednoduchou formou, Hathawayová si nehraje na žádnou složitou literaturu a na rovinu čtenáři předkládá čtivý a jednoduchý příběh, který splní to, co slibuje.

Děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku.
Knížku můžete koupit na: Vidím to, co vrah

Úryvek:
Nepamatuju si, kdy se to stalo poprvé, ale bylo to po mámině smrti. Táta mi říkal, jak vešel do mého pokoje a našel mě na zemi v bezvědomí. To mi bylo dvanáct. Sotva jsem dýchala. Nemohl mě probudit. Vzal mě na pohotovost, ale nikdo nemohl přijít na to, co se mnou je. Nakonec jsem se prostě probudila a byla jsem v pořádku, jako kdyby se vůbec nic nestalo.
Lékaři prováděli test za testem. Nakonec, když nemohli najít lepší řešení, mi diagnostikovali narkolepsii - zjevně se může objevit kdykoli kolem puberty. Když jsem se tátovi snažila vysvětlit, co se se mnou skutečně dělo, poslal mě k psychiatričce - ženě s jasně červenými vlasy jméno paní Moranová. Řekla, že se vyrovnávám s máminou smrtí tím, že si vymýšlím příběhy. Žádám o pozornost. Táta si myslel, že to dává smysl.
Tehdy jsem začala lhát.
Časem jsem si na to zvykla. A začala jsem se učit pravidla. Jako jednou na školním výletě, když mi bylo třináct. Měla jsem na sobě svetr slečny Ryanové, protože se náhle ochladilo a já si ten den do školy nevzala bundu. Varovala mě, abych jí ho nepolila, protože jí ho upletla babička. Jednu chvíli jsem kráčela muzeem a najednou jako bych nebyla…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 18. srpna 2013 v 19:10 | Reagovat

Dost dávno jsem viděla film, kde dívka měla propojení s myšlenkami vraha. Jenže on viděl, tedy cítil i to co ona si myslí. Byl to horor, kdy jí šlo o život. Když ho chtěla dostat, musela ,,myšlení vypínat" být krůček před ním, aby nevěděl co připravuje.

2 JJ JJ | E-mail | 31. července 2014 v 21:35 | Reagovat

Musím přiznat, že po přečtení této knihy se cítím...nepopsatelně. Příběh mě naprosto polapil. Troufám si říct, že kniha se přesunula na první místo v mém osobním žebříčku. Konec jsem si představovala kapánek jinak, ale jsem s ním více než spokojená. Nemůžu se dočkat, až seženu druhý díl. Vee, Rollins i Mattie mi přirostli k srdci :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama