Ursula Poznanski – Erebos – Hra, která zabíjí

17. července 2013 v 12:44 | Polgara |  Thriller, Mysteriózní
...

Tentokrát mě víc než cokoliv jiného nalákala recenze od Nel-ly bez níž bych si knížky zřejmě nevšimla. Nicméně rok se s rokem sešel a již tu máme nové vydání knížky s novým obalem, ale stejným příběhem. Samozřejmě, že jsem neodolala, knížku si vzala, přečetla po druhé a byla spokojená stejně jako předtím. Příběh je to víc než dobrý, navíc autorka ví, jak vás přilepit k židli a donutit Erebos zavřít až v okamžiku, kdy se dostanete na poslední stránku.

Hlavním tahounem příběhu je Nick, jenž základní školu v Londýně. Zde se začnou dít divné věci v době, kdy si studenti začnou šeptat o jakési zvláštní hře. Nikdy nic nemůže říct, vypadá to, že jim něco nařizuje, aby o tom, co podnikají, mlčeli, jinak je čeká krutý trest. Nick si hry začne všímat teprve, až když se jeho dlouholetý kamarád začne chovat stejně divně, jako ti, kteří hru již mají. Potom, co mu podaří kopii cd získat, i on vstoupí do světa s názvem Erebos…

Zvláštní je, jak je příběh nevyrovnaný. Dokud Nick nezíská hru, tak je to tuctové vyprávění, od něhož nic nečekáte. Někdy se přistihnete, jak se modlíte za konec, pak když Nick Erebos nainstaluje a i on vstoupí do jeho světa, styl psaní se změní. Poznanski jakoby ožije, dokáže, aby vám krev ztuhla v žilách a fandíte svým oblíbeným hrdinům. Navíc, jedná se o prostředí, které všichni dobře známe. Ano, taky patřím mezi ty, kteří hrají hry, tudíž dokážete Nicka plně pochopit. Jen mi to místy přišlo přitažené za vlasy, ale, je to thriller s nádechem fantasy, takže to prostě brát s rezervou.

Nicméně i popisy herního prostředí časem vyblednou, stane se to trochu nudným. Na to, jaký potenciál knížka měla na začátku, to pak šlo z kopce. Hlavně konec. Čekala jsem víc. Je to takové to rozčarování, kdy chvíli sedíte nad dočtenou knížku, přemýšlíte a pak od ní odejdete s pocitem, že jste jejím přečtením nic nezískali, ale ani nic neztratili. A právě to vás donutí se k Erebosu vrátit znovu.

Děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku.
Knížku můžete koupit na - Erebos - hra, která zabijí
Zdroj obrázku Fragment

Úryvek:
Na Xoohoově brnění se objeví římská dvojka. A jako by mu šok z těchto událostí propůjčil novou sílu, vydrápne se na nohy a zapíchne LordNickovi svůj meč do nohy. Napadený vítěz, který s ničím podobným nepočítal, uskočí a v písku po něm zůstane široká krvavá stopa. Po chvíli údivu se rozpřáhne a udeří širší stranou zbraně Xohooa do břicha. Dvě rány, a na opasku temného elfa už není po červené ani stopy. Bezvládně klesne do písku arény. Z hlediště se ozve ohlušující rachot. LordNick o krok ustoupí, hruď se mu těžce zvedá a klesá.
Snad není Xohoo mrtvý! Sariusovi se tělem šiří chlad. Určitě, jistě tam na opasku má ještě kousek červené, dost na to aby k němu mohl posel přijít, odvést ho a vyléčit. Za chvíli tam bude.
"Máš jen jednu šanci zahrát si Erebos," vydechne někdo Sariusovi do ucha. Slyšel to doopravdy? Nebo si s ním pohrává jeho vlastní mysl?
Je to jedno, Xohoo se už nehýbá, a to ani tehdy, když do něj ceremoniář nejdřív jemně a potom vší silou šťouchne holí. Na tváři se mu objeví spokojené ušklíbnutí. Podívá se do publika a přejede si hranou dlaně přes krk - je po něm.
Kde jenom vězí posel? Nesedí v řadách za barbary ani vedle ještěřích lidí…Ale co když si sedl přímo za temné elfy? Sarius se otočí a prohledává divácké řady, vyděsí se, když zachytí pohled pavoučího muže, a rychle se zase otočí. Najednou ho vidí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kelly Kelly | Web | 17. července 2013 v 13:52 | Reagovat

Erebos jsem četla a fakt se mi to líbilo.
Jen taková poznámka... "americkou základní školu"? Já měla dojem, že se to odehrává v Londýně, nebo ne? A taky jsem myslela, že to je už na střední, ale to je jen taková drobnost, co mě v té recenzi zarazila :-)

2 Melanie Melanie | Web | 17. července 2013 v 14:01 | Reagovat

Mně se to taky dost líbilo :-)

3 nel-ly nel-ly | Web | 17. července 2013 v 14:16 | Reagovat

[1]: jojo trefa, Londýn a střední, to je další, co se mi líbilo, mám americkejch YA plný zuby :D
nevyrovnaný to je, to je fakt, dlouho mi trvalo se začíst, ale jak přišel na řadu Sarius, tak jsem byla naprosto spokojená a jen ten konec byl takovej... no jo, ale co se knih pro mladé od Fragmentu týče, tak jasnej nadrpůměr :)

4 Polgara Polgara | Web | 17. července 2013 v 16:33 | Reagovat

[1]: Děkuju, máš pravdu. Jen asi zlozvyk, kdy většinu knížek mám spojených s americkou střední. Už by to mělo být opravené.:-)

[3]: Nel, právě, až, když se Sarisu dostal do světa hry, tak to začalo být zajímavé a chytlavé. :-)

5 Werika Werika | Web | 18. července 2013 v 19:13 | Reagovat

Erebos jsem četla už nějakou dobu zpátky, takže už si jej zas tak jasně nevybavuju, ale pamatuju si, že se mi líbil. Konec mi přišel takový šupito presto myslím, ale ten nápad je dobrý. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama