Sarah Quigleyová – Dirigent

29. července 2013 v 18:55 | Polgara |  Světová literatura
...

Při hudbě člověk zapomene na hrůzy okolo sebe. To čtenáře napadne v okamžiku, kdy otevře knížku a začte se do příběhu. Vzápětí si svoje slova potvrdí tím, jak se vyprávění začne odvíjet.

Čtenář se díky vyprávění ocitá v roce 1941, ve válečné době, kdy musel být Leningrad evakuován, a tak z něj zmizela většina lidí včetně umělecké elity. Jeden však i přes varování zůstane. Je totiž rozhodnutý využít všechno to, co umí, aby pozvedl morálku těch, co zůstali. Právě v té době vznikne jeho nejslavnější symfonie Dmitrije Šostakoviče, kterou mnozí znají jako Leningradskou.

Tato kniha nás seznamuje s lidskou odvahou v těch nejtěžších situacích, které dokáže připravit jen válka. Díky tomu se setkáváme s třemi hlavními postavami. Tři postavy, tři příběhy ve stejném prostředí, ale přesto natolik odlišném.

Zvláštností románu je, že postavy z vyprávění odchází tak, jak opouštěli bombardovaný Leningrady. Potom se čtenář o jejich osudu dozvídá "pouze" z dopisů, které jsou jakýmsi tichým svědectvím válečných hrůz. Byť jel druhou kolej, tak je nakonec právě on jakousi závěrečnou tečkou tohoto díla. Je jím další ze tří zmiňovaných postav Karl Eliasberg.

Právě na Dirigentovi jsou vidět autorčiny znalosti, které nasbírala během života. Využila zde jak svoje lingvistické znalosti, tak i naučnou literaturu, jíž zná jako své boty. Nicméně ani ona se nevyhnula určitému si domýšlení některých událostí, kteroužto situaci však zvládla na výbornou. O to víc si musí čtenář autorky vážit, že zbytečně neprotahuje, zároveň však do příběhu vkládá tolik podrobností, aby byl člověk v obraze a dokázal si tehdejší situaci představit ze všech úhlů.

Příběh se netáhne, kapitoly jsou sice krátké, ale o to údernější a ve čtenáři zanechávají pocit údivu a lítosti nad tím, co se tenkrát dělo. Byť je mistrovsky napsaný, tak neopomíjí krutosti války, jež jsou nedílnou součástí příběhu a doléhají na všechny zúčastněné.

Děkuji Knihcentrum za poskytnutí recenzního výtisku.
Knížku můžete koupit na: Dirigent

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama