Laura Joh Rowlandová – Róninova milenka

3. července 2013 v 16:07 | Polgara |  Historické romány
...

Historický román propojený s detektivními prvky, jenž je založený na skutečných událostech. Nicméně sama autorka v poznámce přiznává, že si některé události přikrášlila a ne všechno je tak, jak se to událo. Je to z toho důvodu, jelikož se nedochovalo příliš mnoho věrných dokumentů, které by některé aspekty oné slavné události potvrdily. Pokud nějaké zůstaly, tak se v nich pojetí tehdejšího činu natolik liší, že nelze určit, který je správný.

Je to již několikátá autorčina kniha s postavou, která jako jedna z mála propojuje všechny její příběhy. Je jím Sano Ičiró, člověk s pevnými zásadami a neposkvrněnou morálkou, jenž lpí na pradávných nařízeních bušidó. Jedná se o velmi blízkého služebníka tehdejšího šóguna, nicméně ani jejich vztah není bez poskvrnky. Na příběhu je vidět, že právě tento šógun nebyl zrovna silným vládcem. Snadno se nechal ovlivnit a se svými poddanými nezacházel zrovna způsobem hodným vládce.

Proti němu stojí komoří Janagisawa a jeho syn Joritomo. Oba využívají svého postavení a vztahu, který k nim šógun má, proto intrikují proti Sanovi a jeho rodině. Právě proto jeho vládci namluví, aby nechal Sana vyšetřit pomstu 47 róninů, kteří ji spáchali i proti přísnému zákazu. Čímž začíná kolotoč plný intrik, podezření, který jakoby neměl nikdy konce. Podaří se Sanovi nemožné a vyřeší jemu svěřenou záhadu?

Jedná se o velmi zajímavou historickou detektivku, která se odehrává v Japonsku v 17-18. století. Na knížce čtenáře fascinuje jedna věc, Lauřina znalost japonského životního stylu, který v knížce nejednou využije. Čtenář se tak dozví mnohé, co mu dosud unikalo. Navíc zde využívá i kastovního rozdělení, které v zemi panuje. Výhodou jejího vyprávění je, že příběh vidíme i z pohledu Sanovi manželky Reiko, která se díky svému vzdělání, jež je u žen v této době neobvyklé, zapojí do vyšetřování a snaží se muži pomoct, aby znovu získal svoji čest. Díky tomu máme možnost nahlédnout i do ženského svět japonských žen, který je natolik odlišný od toho mužského.

Místy příběh trochu kolísá, ale to pak dožene svoji znalostí historie a zajímavými postavami, které jsou právě tím důvodem, proč u knížky vydržíte až do samého konce a pak si říkáte, že jste rádi, že to dopadlo, tak jak dopadlo.

Děkuji nakladatelství Metafora za poskytnutí recenzního výtisku.
Knížku můžete koupit na: Róninova milenka
Úryvek:
Všichni tasili meče. Hirata prošel branou v čele Předním se rozkládal otevřený prostor, vnější okrsek svatyně. Stopy ve sněhu vedly k vnitřní bráně, po jejíchž stranách rostly ozdobné borovice s pokroucenými větvemi. Vchod byl vlastně stavbou s dvojitou střechou a dveřmi uprostřed, jimiž se vstupovalo do vnitřního okrsku. Právě z nich vyšel mnich s vyholenou hlavou, oděný v plášti s kapucou přes šafránově zbarvené roucho. Spěchal po schodech vstříc Sanovi a jeho vojákům se zjevnou úlevou, že se dostavil zákon.
Sepjal ruce a uklonil se. Pak ukázal za sebe. "Jsou uvnitř."
"Co dělají?" chtěl vědět Sano, když je mnich provázel dovnitř.
"Nic," odpověděl. Zdálo se, že je vyvedený z míry. "Přišli sem do svatyně bez jediného slova." Obešel obřadní síň, kde zmateně postávalo několik dalších mnichů. Ukázal na studnu kulatý otvor obroubený kamenem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Myanmar Myanmar | Web | 8. července 2013 v 19:23 | Reagovat

Tohle vypadá zajimavě :) mam rada Japonsko a jeho kulturu a tak myslím, ze by me knuha mohla bavit :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama