Avatar: Legenda o Aangovi (2005 – 2008)

3. července 2013 v 20:14 | Polgara |  Seriály
...

Je zvláštní, jak se názory na film Avatar: Poslední vládce větru různí. Přitom Shaymalan udělal to nejrozumnější, co mohl, aby dal světu vědět o seriálu, jímž se inspiroval. Vybral to nejnutnější, tak, aby dokázal navnadit diváky, kteří se tomuto světu dosud vyhýbali. Nutno podotknout, že se mu jeho cíl povedlo splnit.

Do filmu, jenž má určitou délku nemohl vložit všechno důležité i nedůležité ze seriálu, a tak došlo na menší kastraci, ale přitom i neznalec původní předlohy pochopí, co tím chce říct a ještě jako bonus si pustí seriál. Za což by měli být fanoušci původní předlohy vděční, že se jejich řady rozrůstají a ne pořád špačkovat, jaký je film paskvil. Ano, patřím mezi tu sortu, která k seriálu došla až po spatření filmu a nelituji toho. Nicméně…

Úvodní neboli první série je taková nijaká. Na jednu stranu jsou v ní dobré nápady, člověk se víc dozví o postavách a lépe pochopí svět, kde jsou vládci živlů, ožívají zde starobylá, námi nepochopená umění a nadvládu nad ostatními národy přebírají vládci ohně, kterým slušně řečeno, hráblo.

Právě před 100 lety, v nerozhodujícím okamžiku zmizel Avatar (ne Avatar, od Jamese Camerona, ale je to slovo pocházející ze sanskrtu. Ve své podstatě vyjadřuje to, čím se zabývá celý seriál. Reinkarnaci, převtělením), který jako jediný mohl porazit Pána ohně. Po sto letech jej objeví dva členové jižního vodního kmene a právě oni mladého chlapce probudí. Jde o bratra a sestru, Kataru a Sokka. Aang, jemuž je stále 12 let se dozvídá šokující pravdu o tom, co se stalo s jeho národem - mnichy ovládajícími vzduch. Musí se vypořádat s tím, před čím kdysi utekl a během půl roku musí ovládnout zbývající živly - vodu, zemi a oheň.

Díky se postupně setkáváme se všemi zástupci všech čtyř živlů. Je nám odhaleno, co všechno se stalo za dobu, kdy Aang zmizel a vidíme, jak se vypořádává se svoji situací, která není zrovna nejrůžovější. Ale má to, co někteří ne. Věrné přátelé a dva zvířecí pomocníky - létajícího bizona Appu a lemura Moma.

Od první série jsem čekala trochu víc, ale pořád je natolik dobrá, že se člověk dívá dál. I když za to může zřejmě nejvíc fakt, že chce prostě vědět, jak to s jeho oblíbenci dopadne. Od dvojky to vypadalo, jak kdyby se režisér a scénárista pohádali, dostali padák a najednou celé vyprávění obrátilo sto procent a zlepšilo se to. Všechno je propracovanější a uvěřitelnější, taky souboje působí lépe. Jenže tady to může být tím, že hlavní hrdinové mají něco za sebou a ve svém vývoji pokročili o krok kupředu.

Fascinovala mě proměna dvou hlavních záporných (jenže i tady je to sporné) hrdinů. Prince ohně Zuka a jeho strýčka Iroha. Princ byl od začátku jasný, dokázal zaujmout, měl charisma a navíc byl svým způsobem k sežrání. U jeho strýčka to bylo jiné.

K němu jsem si musela cestu najít. Nejdřív působil nezajímavě, prostě jen jako blázen, který je tam od toho, aby dělal vtipy, ale pak sem jen tiše zírala na jeho proměnu a obrácení se k lepšímu.

U zbývající rodiny ohniváků to bylo trochu jiné. Hlavně od okamžiku, co se tam objevila Zukova sestra Azula se svými kamarádkami. Hlavně u nich třech jsem si říkala: "Tak už je proboha zabte!" Pán ohně je kapitola sama pro sebe, na jednu stranu ho člověk dokáže pochopit, ale pak když má dovyprávěný celý příběh, říká si: "To je ale magor."

Samostatnou kapitolou příběhu jsou hlášky. Bez nich by to nebylo ono a právě ony jsou největším tahounem příběhy. Mnozí tvrdí, že ty hlášky jsou tam proto, aby se k obrazovce přilákaly děti, ale myslím, že i dospělí se hodně pobaví. A díky tomu všemu už stojí za to ten čas nad tímhle dílkem strávit. Jen mě ke konci mrzelo, že se víc nevěnovali tomu, jak to s nimi dopadlo, tudíž byl člověk nucený hledat na internetu anebo se pustit do pokračování Legenda o Koře (kde jsou určité náznaky a flashbacky), jinak jsem s tím, jak to dopadlo, byla spokojená.

Například Toph (Aangova mistryně země) se topí, má namále, když pro ni skočí Suki (vůdkyně bojovnic Kyioshi), tak si myslí, že je to Sokko, podle toho také mluví, najednou se ozve Suki: "To jsem jenom já." Toph se zatváří a prohlásí: "Ááá, tak to mě radši utop."

Princ Zuko při prvním setkání s Aangem: "Ty jsi dítě." Aangova odpověď: "A ty jsi teenager."

Naše parta je v divadle a sleduje hru natočenou podle jejich osudů, díky tomu se nevyhneme jejich reakcím: Aang: "Takhle já nemluvím. A hlavně nejsem ženská!" Pak po nějaké době, kdy se Aang směje svým přátelům, tak mu jeden z nich odsekne: "Lepší než plešatá létající ženská."
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 nel-ly nel-ly | 3. července 2013 v 21:02 | Reagovat

mně se docela líbil zatracovanej film, tak jsem si pustila seriál a ne... neni to nic pro mě
nevím, jetlije to tim, ž je to "poameričtěný anime" nebo že mi nesedl příběh /přitom ten neni špatnej a fantasy se živly jsou skvělý/, ale viděla jsem jen pár prvních dílů

hlavně, to mě štve i u naruta a podobně, jak je stylizce fantasy, kde šermujou, bojujou atd. a přitom tam je elektřina, koukaj na televizi (to je teda v Legend of Korra, co jsem viděla ukázku, ale tady snad bylo něco taky), proč to nenechaj jen jako historický?

2 Polgara Polgara | Web | 3. července 2013 v 21:07 | Reagovat

[1]: O tom filmu vím, nevím, co proti němu mají, vždyť to byla jedna z těch lepších fantasy, co se natočila. Právě, tam je problém hlavně první série, když ji přkeonáš, jde to nahoru. Jenže Korra už je budoucnost, což je právě ten problém. :-(

3 nel-ly nel-ly | 3. července 2013 v 21:09 | Reagovat

[2]: mně se to taky líbilo, donutilo mě to podívat se na seriál, ale znám hodně lidí, co to zatracujou a celkově to nemá dobrý hodnocení...

4 Storycollector Storycollector | Web | 3. července 2013 v 21:13 | Reagovat

K. a Sokku - i jako chlap se skloňuje podle vzoru žena.
U té ukázky o Toph bys měla dodat, že Toph je slepá, dává to pak větší smysl.
:)
To je fajn, že je ten film aspoň k něčemu dobrý. Jasně, že když to přitáhne k seriálu nové diváky, že je to výhra, ale aveteráni prostě na seriál nedají dopustit a pak se ještě bojíme, že by to neznalé mohlo nakonec odradit, protože to je tak osekané.

5 Polgara Polgara | Web | 3. července 2013 v 21:23 | Reagovat

[4]: Aj, děkuji za upozornění, je fakt, že ta jména mi trochu dělala problém. Opravím. Hmm, dovolím si nesouhlasit, o tomhle seriálovém dítku jsem sice měla povědomí díky Annie - chan, ale až film mě donutil se podívat a neodradil :-)

6 Storycollector Storycollector | Web | 3. července 2013 v 21:35 | Reagovat

[5]: Tohle je zřejmě, jako spousta jiného, individuální. *pokrčení ramen* Nicméně, jak jsem řekla, jsem ráda, že film splnil svůj účel seznámení s Avatarskou látkou :)

[1]: Mě osobně se líbí různé pohledy na fantasy. Ona ta středověká se dříve nebo později okouká. A pak je fajn vidět, že světy nestagnují, ale že se vyvíjí a děje se v nich pořád něco nového. Gaangu je mi líto, ale Korra mě zase dostala kupou nápadů, jak skloubit techniku 20. let s nadpřirozenými schopnostmi. Ale tak proti gustu, ďyť to známe, ne. :-D

7 Hraboss Hraboss | 3. července 2013 v 21:35 | Reagovat

Fil se mi líbí více, než první série. nemůžu si pomoct. Ale vcelku to je slabší jen, že co chcete? Do filmu se nedá dát všechno, a ten co neviděl předlohu to pochopí. Většina kritiků jde prostě s davem, když to není drama mají problém. Tohle prostě na odreagování, na vypnutí a ne aby u toho hrdina přemýšlel o své mysli. Je to pro děti, tudíž P-O-H-Á-D-K-A! :-D :-P :-D

8 Babe Babe | E-mail | Web | 3. července 2013 v 22:09 | Reagovat

Taky jsem se dostalo k seriálu až po filmu, takhle mě film aspoň nezklamal a seriál potom byl skvělej! :D

Vidělas Korru? A četlas komiksy? :)

9 Polgara Polgara | Web | 3. července 2013 v 23:23 | Reagovat

[8]: Korru jeětě neviděla, teprve se chystáme. Komiksy? kde? co? jak? :-D

10 Storycollector Storycollector | 4. července 2013 v 21:01 | Reagovat

[7]:Film je pohádka a to je možná ten kámen úrazu, protože seriál řeší dost i nepohádkových témat a ta větší hloubka se někomu líbí víc, než ta opravdu zjevná pohádkovost filmu.
Sestra je připravená zabít bratra, genocida celého národa, diskriminace a podobně. Něco řeší naivně, něco ale už ne. Aspekty pohádky tam pořád jsou, ale jsou slabší.

[9]: Jo, komiksy. Trilogie Slib a Hledání a několik kratších vedlejších příběhů. Slib navazuje přímo na A:TLA.
http://www.mangaeden.com/en-manga/avatar-the-last-airbender---the-promise/1/1/

11 Storycollector Storycollector | 4. července 2013 v 21:03 | Reagovat

Hledání je o hledání Zukovy maminky.

12 Babe Babe | E-mail | Web | 5. července 2013 v 13:39 | Reagovat

[9]: Já zatim četlo tři díly The Promise a jeden The Search ^___^ Povedlo se mi je stáhnout přes torrent.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama