Michael A. Stackpole – Star Wars – X- Wing 2 – Wedgův gambit a X – Wing 3 – Krytoská past

1. června 2013 v 19:07 | Polgara |  Sci-fi, Dystopie
...


Znovu se nám dostávají do rukou další dvě knížky ze světa Star Wars a s novým spisovatelem, jenž se ujal jejich stvoření.

Příběh se točí především kolem planety Coruscant (srdce galaxie, planeta Staré republiky). V druhém jde o její dobytí a ve třetím o její udržení a další boje s Impériem. Problémem obou knížek je, že se autor snaží velmi podrobně popsat všechny bitvy, které se kdy odehrály.

I některé rozhovory mezi hlavními i vedlejšími postavami jsou místy utahané. Na to, jak jsem se na knížku těšila, tak jsem se místy přistihla, že čtu jednu stránku pořád dokola. A na to, jak byla dobrá knížka od Timothyho Zahna, tak tyhle dvě bohužel zklamaly.

Nicméně zpracování knížky, co se týče textu a především obálek, je nádherné, za což má Egmont u mě jedno velké plus. Hlavním záporem je, že když má všechno takhle doprána, tak se v tom méně vzdělaný čtenář tolik nevyzná a nudí ho to. Moji výhodou je, že něco málo o tom vím a to i díky seriálu Star Wars: Klonové války, sběratelským modelům, filmům a mnoha dalším zpestřením.

Dokonce i postavy pokulhávají ve zpracování, což mě mrzelo. Zde nejsou notoricky známé postavy, ale ty, které ve filmech nedostaly prostor, na to, jaký měly potenciál, tak ho autor bohužel nedokázal plně využít. Přišlo mi, že se pouze svezl na vlně oblíbenosti tohoto fenoménu a řekl si, že si taky něco zkusí napsat.

Děkuji Knihcentrum za poskytnutí recenzního výtisku.

Úryvek z knížky Star Wars - X - Wing 2 - Wedgův gambit:

"Ano, pane, to je pravda, ale ony nejsou eskadra Rogue?"
"Proč je tak důležité, aby to byla eskadra Rogue?"
Crackenova záda se mírně uvolnila, bylo vidět, že se rozhodl nic netajit. "Jiné jednotky by mě pověřily velením a to vy nic nevyřešilo. Chápejte, kvůli mé dřívější situaci nemám už přehled o tom, jak dobře létám. Začínám pochybovat o sobě své výkonnosti a to znamená, že jsme jen krůček od ztráty důvěry ve vlastní schopnosti. Pokud jsem ztratil nějakou dovednost, potřebuji vědět, že nelétám tak, jak bych mohl, ale pokud ztratím sebedůvěru, přijdu o všechno. Tady v eskadře Rogue se budu měřit s těmi nejlepšími, které má naše strana k dispozici."
Wedge spojil ruce a propletl prsty. "Co si o této změně myslí váš otec?"

Úryvek z knížky Star Wars - X - Wing 3 - Krytoská past

Navzdory únavě si Wedge nepamatoval, kdy se naposledy cítil tak dobře. Seděl ve svém W-wingu a byl ve vzduchu s Mynockem za zády a Asyr na pravoboku. Měl pocit, jakoby mu někdo znovu zapnul galaxii a nechal v ní jen to příjemné. Jeho úkol zněl jasně: chránit jednotky útočící na základnu imperiálních teroristů. Sice netušil, jestli se utkají s posledními zbytky Palpatinovy protipovstalecké jednotky, nebo jen o jedno z chapadel téhle nestvůry, ale nepochyboval, že tak jako tak, zvítězí.
Rázem byly pryč všechny tlaky, které mu v poslední doby plnily hlavu k prasknutí. Tychův proces byl politický. Cesta na Ryloth i doprovod konvoje u Alderanu byly také politika. Dokonce i útoky na Zsinjovu vesmírnou stanici souvisel s politikou. I když si uvědomoval, že celé povstání bylo ve své podstatě politické, jeho role v něm byla čistě vojenská
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Darren Moore Darren Moore | Web | 12. července 2013 v 20:18 | Reagovat

Asi bych neměl napadat názor recenzenta - to se přece nedělá. Vynasnažím se, abych tak nečinil a před kliknutím na "Komentovat" si vše, co jsem napsal, dvakrát přečtu.
Když píšeš, že o tom něco málo víš, a na prvním místě uvádíš seriál Klonové války (v souvislosti s knihou, která jen tak mimochodem vyšla ještě dříve, než George Lucase vůbec napadlo, že by mohl nějaké Klonové války natočit), docela mě to jakožto skalního fanouška uráží.
"svezl na vlně", "řekl si, že si taky něco zkusí napsat"??? - Takhle to s franšízami v takových universech nechodí. Autoři, kteří mají být na takové hřiště vpuštěni jsou pečlivě vybíráni.
Co se týče bitev, řekl bych, že spíše Zahn byl tím, kdo se v nich vyžíval. Stackpole dá za celou knihu dvě až tři menší potyčky a jednu "pořádnou" bitvu na závěr. Kdežto T.Zahn (jako příklad vezmu třeba trilogii o velkoadmirálu Thrawnovi - to jsou v českém (a vlastně i světovém) povědomí asi nejznámější SW knihy) nemá problém v každé druhé kapitole nechat ve vesmíru bojovat válečné kolosy s tisícovými posádkami.

2 Hraboss Hraboss | 12. července 2013 v 20:44 | Reagovat

Nejdříve si to přečti a pak mluv. Četl jsi to vůbec? Zahn se k tomu přiblížil víc, než Stakpol.

3 Polgara Polgara | Web | 12. července 2013 v 20:49 | Reagovat

[1]: Děkuju za názor, jako fanouška tě chápu.Star Wars mám především nadívané, plus ty magazíny. Nechtěla jsem tím nikoho urazit, byla to moje první zkušenost s knížkami Star Wars, proto nemohu srovnávat. Prostě jsem se jen snažila nějak vyjádřit svoje pocity z knížky.

4 Darren Moore Darren Moore | Web | 12. července 2013 v 20:51 | Reagovat

[2]:Kdybych to nečetl, samozřejmě bych ten komentář nenapsal.

5 Hraboss Hraboss | 12. července 2013 v 21:11 | Reagovat

Tak to by chtělo ještě jednou, nebo lépe. Nebylo by to od věci.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama