Manuela Martini – Výkřik do tmy

26. května 2013 v 19:57 | Polgara |  Thriller, Mysteriózní
...


Franziska se chtě nechtě vrací do míst, na které má nepříliš šťastné vzpomínky. Oním místem je městečko Prien, kde za nevyjasněných okolností zemřel její přítel. A právě Franziska je jediná, jež byla v okamžiku jeho smrti s ním, a proto ji celé město podezřívá z jeho vraždy.

Někdy i sama hrdinka je na vážkách, poněvadž si z oné osudné noci nedokáže nic vybavit. Někteří bojovali za to, aby byla dívka vsazena do vězení, přesto neměli nikdy dostatek důkazů, aby ji mohli uvěznit. Tak po čase, se radši ona a její rodiče odstěhovali z města pryč, doufajíc, že zapomenou…

Přiznám se, že jsem si oblíbila edici Thriller pro náctileté neboli young adult, které vydává Fragment, oblíbila. Zpočátku jsem k těmto knížkám přistupovala váhavě, ale časem jim člověk chtě nechtě propadne.

V příběhu vidíme, čím vším si musela hlavní hrdinka projít. Takže se dozvídáme i o tom, jak musela bojovat, aby zapadla mezi zbohatlickou vrstvu, která jí dávala jasně najevo, že mezi ně nepatří a ať kouká táhnout tam, odkud přišla.


Přesto si najde dvě věrné kamarádky, Leonii a Vivian. Naše hrdinka doufá, že díky návratu se jí vybaví ztracené vzpomínky na noc, kdy byl zavražděn její přítel. Je zde příliš mnoho otazníků, než aby se smířila s faktem, že nad ní bude navždy viset stín podezření. Podaří se mladé dívce odhalit pravdu?

Nejvíc mě na knížce zaujal autorčin pohled na vyšší vrstvy oplývající majetkem. Bylo zvláštní sledovat jejich zaujatost vůči ostatním. To, jak si mysleli, že jen oni jsou ti nejlepší a nikdo na ně nemá, tudíž se to promítalo i do samotného vyprávění. Nedivím se, že tam Franziska nechtěla být. Mezi touhle cháskou bych taky nechtěla být. Na druhou stranu se mi, ale líbilo, že to autorka udělala tak, že ne všichni bohatí jsou stejní a najde se i pár normálních. Jednoduše nehází všechny do jednoho pytle, což je velké plus knížky.

Nicméně knížka je oproti klasickým thrillerům pro starší, psaná jednodušší formou, přesto dokáže zaujmout a vtáhnout do děje. Vzhledem k tomu, že je určená pro náctileté, tak Manuela přizpůsobila i věk hlavních postav, tudíž se čtenář s postavami lépe sžije. Na thrillerech mám ráda skutečnost, že čtenář pointu a motiv odhaluje postupně, že je nucen přemýšlet a spisovatel to na něj nevybalí hned. Uznávám, Výkřik do tmy není nijak náročné čtivo, ale tohle v určité míře splňuje. Jen Franziska se někdy chovala hodně naivně, ale zase ji to můžeme prominout díky věku a tomu, jak byla vychovávána. Taky mě zaujalo, že příběh je vyprávěn jako současnost, ale taky se ocitáme v minulosti díky hrdinčině vyprávění o jejím životě.
Děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku.
Knížku můžete koupit na: Výkřik do tmy
Úryvek:
Bylo mi jasné, že nestála o to, aby ji někdo připravil o pozornost. A ještě k tomu někdo, jako jsem já.

Celý týden jsem byla rozčílená a zkoušela jsem v každou možnou i nemožnou dobu. Nezkoušela jsem jenom ve sprše, v posteli, cestou do školy a u televize. Naši se jenom smáli. Byli rádi, že se na novém místě cítím tak dobře. Neměli o ničem ani ponětí. Netušili, jakou cenu jsem za to zaplatila.

V sobotu konečně nastal den D. Tým naší školy obsadil třetí místo, všichni jsme je povzbuzovali a radovali se s nimi. Nálada byla výborná, protože pohár vyhráli hostitelé.
Na školním dvoře postavili pódium a u stolů si člověk mohl koupit pití a párky. Pódium bylo osvětlené červeným světlem, takže i odpoledne vypadalo zajímavě. Kapela z okolí právě skončila a my byli na řadě.
Celé publikum na mě zíralo. Uvědomila jsem si, že něco není v pořádku. Ale co? Otočila jsem se k Leonii. I ona se tvářila zděšeně. Maya zavrtěla hlavou a Vivian protáhla obličej. Co to se mnou jen bylo?
Podívala jsem se na sebe a poznání mě zasáhlo jako rána elektrickým proudem. Byla jsem úplně nahá! V tom rozčílení jsem se zapomněla obléct.
A pak už propukl řev a pískot. Otočila jsem se a chtěla jsem utéct za oponu, ale nohy mi ztuhly. Nepohnuly se ani o milimetr. Byla jsem živá socha! "Ne!" zaječela jsem - a probudila jsem se.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama