Propaguji české knihy – 1. část

25. dubna 2013 v 21:00 | Polgara |  Propaguji české knihy
...


Jedná se o akci, kterou vymyslela Tereza Matoušková, jež se sama propracovala do spisovatelských luhů a hájů. Ono je těžké vybrat z českých knih tu nejlepší, proto jsem se rozhodla, článek rozkouskovat a do každého dát pár děl, jež mě zaujala v poslední době.

Nicméně se nebude jednat pouze o nejnovější, ale i starší. Sama Temnářka píše, že se nejedná o recenzi jako takovou, proto bych článek nazvala spíše okecávkou anebo doporučením při pokecu na procházce s kamarády. Pokusím se vynechat klasickou literaturu doporučovanou na školách, to si dovolím tvrdit, že známe všichni velmi dobře (anebo bychom alespoň měli), a tak je zbytečné zmiňovat stokrát opakované. Usmívající se

Jarmila Loukotková - Navzdory básník zpívá - především tato spisovatelka českého původu je pro mě srdcovou záležitostí. Leckoho by mohl odradit rozsah jejích knih, ale věřte mi, že když se jednou začtete, tak knížku odložíte teprve na konci. Má jich mnoho, ale přesto tahle vede. Příběh je prokládaný ukázkami básní muže, o němž příběh vypráví.

Edith Holá - Cesta k mým matkám - velmi živá a velmi čtivá knížka. Autorka začínala nejdřív jako blogerka, které se podařilo to, o čem my ostatní zatím jen sníme a vydala knížku. Vypráví v ní o tom, co zažila a místy si člověk říkal, že je rád, že má relativně klidný a normální život.

Petra Neomillnerová - Žár krve - má vícero hrdinek a hrdinů, ale Lota je pro mě srdcová záležitost. Objevila jsem ji v časopise Pevnost, kde spisovatelka začala zveřejňováním svých povídek a postupně vydala několik skvělých knih. Neodolám a zařadím sem její nejnovější, kterou se tentokrát zaměřila na dětské čtenářstvo, ale přesto ji mohou číst i dospělí. Je to Amélie a tma. Přiznám se, že jsem čekala něco trochu jiného, ale i tak jsem si knížku vychutnala.

Zdeněk Žemlička - s ním jsem se seznámila opět díky Pevnosti, která jeho knížky vydává (la?) jako knižní přílohu. Jde o sérii Vlčice, která prozatím obsahuje první a úvodní díl. Potom je další na řadě Vlčice a Mandragora, kterou rozdělili na dva díly. Pak nesmím zapomenout na Vlčice a děti noci.

Kateřina Petrusová - Nebezpečná láska a Nepřítel mého nepřítele - autorka, s níž jsem se seznámila teprve nedávno. Opět blogerka, která má na svém kontě dvě knihy. Píše detektivky, kde je hlavní hrdinkou policistka Joan a její pestrý život.

Tereza Matoušková - Branou snů a Hladová přání - bylo by fér zmínit její dvě knížky. Jako první jsem četla Hladová přání, která Temnářka vydala u nakladatelství Krigl. Je to útlá, téměř nenápadná knížka, která se ocitla v různých poličkách, než se dostala na správné místo. Třebas zařazení do pohádek pobavilo nejenom samotnou autorku. Smějící se

Natalie Peychrichout - Noční přízrak - šestnáctiletá dívčina, která měla včera svůj první křest. Jedná se o celkem tenkou knížku, jelikož je to povídka, ale přesto vydaná knižně. Bohužel jsem s ní zatím neměla tu čest, ale chystám se na ni.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Martina Martina | Web | 25. dubna 2013 v 22:39 | Reagovat

Z výše jmenovaných jsem (zatím) četla jen Jarmilu Loukotkové a nejen Navzdory básník zpívá, ale i Liánu smrti, Není římského lidu a Žít jednou spolu.

2 Polgara Polgara | Web | 25. dubna 2013 v 23:03 | Reagovat

[1]: Četla jsem i tohle, pak je od ní ještě dobrá knížka Bůh či ďábel. Není sice tak známá, ale je čtivá :-)

3 Kane Kane | Web | 28. dubna 2013 v 18:36 | Reagovat

Jarmila Loukotková se mi dostala do rukou v šesté třídě. Bohužel jsem knihu nedočetla. Nějak jsem neměla náladu na typ takové knihy. Takže snad se k ní někdy ještě dostanu. :) České spisovatele mám ráda, i když knih je od nich strašně málo. Alespoň mně to tak přijde. :)

4 P. D. P. D. | Web | 29. dubna 2013 v 16:48 | Reagovat

tohle je zajímavý projekt. (a ted k tomu teda vložím i komentář). jen co bude volněji, plánuju se také zapojit (tak doufám, že mi nadšení vydrží a že to klapne), protože v literatuře máme co nabídnout, i když se bojím, abych nešáhla i po těch "čítankových" autorech, protože i mezi nimi mám své favority, ke kterým se poměrně ráda vracím. ovšem bábrle se u mě neobjeví. jednak jsem ji nikdy nezvládla přečíst ani do třetiny, jednak mi ta baba strašně lezla na nervy... :-D

5 Siwa Siwa | Web | 19. května 2013 v 18:14 | Reagovat

Přiznám se, že jsem ještě nečetla ani jednu knihu z výše zmíněných, ale v seznamu k četbě už některé čekají nějakou dobu.
Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli ta poslední autorka není spíš Natalie Peyrichout (ne Peychrichout)?

Jinak jsem až překvapená, kolik lidí se do tohohle Temnářčina projektu přidalo. Doufám, že to nějakou dobu vydrží a a pořádně se to rozroste. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama