Lisa McMann - Prokleté město

21. dubna 2013 v 21:12 | Polgara |  Thriller, Mysteriózní
...


Že by konečně knížka, která bude ukončená jedním dílem? Podle konce to tak vypadalo, pokračování by mi nevadilo, ale zrovna u tohohle dílu by mi přišlo zbytečné. Nicméně mě trochu zarazilo označení thriller, mysteriózní? Možná, ale thriller zní trochu nadneseně. Oproti ostatním, co jsem četla je to polívčička, ale přesto velmi dobře napsaná polívčička.

V jednom malém městečku Cryer´s Cross žije mladá dívka Kendall Fletcherová. Jedná se o místo podobné větší vesnici, které má svoje zvyky, všichni se tam znají a tudíž se všechno hned rozkřikne. Navíc se tu málokdy stane něco, co by rozproudilo jindy klidný život starousedlíků.

A možná právě proto se o zmizení mladé studentky místní střední školy mluví ještě několik měsíců potom. Jedná se o Tiffany Quinnovou, která seděla vedle výše zmiňované Kendall. Po čase se však i o této velké události přestalo mluvit. Lidé museli jít jednoduše dál, ale nikdy zcela nezapomněli.

Nicméně jakmile jednoho dne zmizí Kendallin spolužák Niko, který seděl v téže lavici, tak jsou tentokrát všichni mnohem pečlivější při pátrání. Rozběhne se pátrání, všichni se vypraví do okolí a prohledávají ho, ale nic nenajdou. Zvláštní je, že si zmizelý nevzal nic s sebou, všechny jeho věci jsou tak, jak zůstaly. Proto se všichni obávají nejhoršího. Naše mladá hrdinka se nevzdává a potom, co si začne všímat určitých podivných okolností v jejím okolí, o nichž však nikomu neřekne, jelikož se obává, že by ji zavřeli do blázince.

Je to hodně zvláštní knížka. Taková nestálá. Jakmile se autorka věnuje mysteriózní části příběhu, je vidět, že je ve svém živlu. Hraje si s tím a dokáže čtenáře vtáhnout do děje. Pak, když přejde do klasického popisu běžného života, jako by ustrnula, zamrzla a zapadne do klasického young adult. Máme zde hlavní hrdinku s psychickou poruchou, potom její rodinu, rodinu zmizelého spolužáka, který jí byl víc než kamarádem, potom jakéhosi záporáka, který se zrovna přistěhuje do města a šerifa, jenž vede vyšetřování. Každá postava má předem určený charakter, jen Jacián, ten jenž se přistěhuje, projde jakýmsi vývojem. Možná hlavní hrdinka Kendall.

V podstatě až v posledních 70 stránkách mě dokázala vtáhnout do děje. Konečně se něco dělo a Lisa McMann dokázala, že umí psát. Že něco v sobě má a dokáže to prodat. Jenže až na poslední chvíli. Kromě hlavního děje je příběh protkaný krátkými téměř odstavcovými kapitolami s názvem My. Nebudu psát, o co jde, abych vás nepřipravila o překvapení, ale právě to dělá knížku výjimečnou.

Děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku.
Knížku můžete koupit na: Lisa McMann - Prokleté město

Úryvek:
Jsou tu i vrtulníky. Přichází stále nové pátrací týmy, rozkládají své věci před obchodem s osivem a krmivem pro zvířata a uvnitř farmářského tržiště. Kolem se hemží víc policistů, než Kendall kdy viděla na jednom místě. Hodně lidí do centra přišlo pěšky nebo přijeli v autech, ale někteří dorazili na čtyřkolkách, aby si usnadnili hledání v nepřístupném prostoru. Jsou mezi nimi i Marlena a Jacián. Kendall přimhouří oči.
Šerif Greenwood stojí na schůdkách před restaurací s megafonem v ruce. Zvedne si ho k ústům a zkouší, jestli funguje.
Kendall se rozhlédne. Je neděle ráno, sotva svítá, ale jsou tu všichni, stejně jako minule. Všichni kromě Nika.
Kendallini spolužáci ji obezřetně a soucitně sledují a přemýšlí, jestli s ní prohodit pár slov. Většina z nich to neudělá. Fletcherovi si stoupnou vedle Nikových rodičů. Paní Fletcherová a paní Cruzová se obejmou. Nemají si moc co říct. Nevyspalost v jejich tvářích mluví za vše. Kendall zahlédne matku Tiffany Quinnové stojící v davu. Vypadá staře, jakoby od května zestárla o deset let. Kendall se podívá na Nikovy rodiče a přemítá, co asi bude s nimi.
Šerif Greenwood promluví do megafonu a všichni utichnou.
Všechno je tak děsivě povědomé, a pro Kendall ještě tisíckrát horší než posledně.
"Díky, že jste přišli," zaburácel šerifův hlas. Dav postupně umlká. Šerif Greenwood si odkašle a znovu si přiloží megafon k ústům. "Sice se nám všem zdá nemožné, že jsme tu zas. Ale je to tak."
Na chvíli se odmlčí a letmo pohlédne na list bílého papíru, jenž se mu v ranním vánku chvěje v ruce. "Jen pro informaci, včera zhruba v sedm večer jsme Nika Cruze oficiálně prohlásili za nezvěstného. Od té doby jsme mluvili s řadou lidí. Přes noc prováděly pátrání speciálně vycvičené jednotky. Zatím jsme po něm nenašli ani stopy…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama