Oksa Pollocková 3 – Srdce dvou světů – Anne Plichtová, Cendrine Wolfová

23. února 2013 v 20:04 | Polgara |  Fantasy
...

Zpočátku jsem okolo této knížky chodila jako kolem horké kaše. Trochu mě odrazovalo přirovnání, že se jedná o druhého Harryho Pottera. Přiznám se, že moc tyhle křiklavé reklamní slogany nemusím, ale i tak jsem po čase neodolala a pustila se do čtení této knižní série. A neprohloupila jsem. Je to už nějaký ten pátek, co se k nám tato knižní série o šesti dílech dostala. Prozatím u nás vyšly tři. Oksa Pollocková: Vyvolená a Oksa Pollocková: Les Zbloudilých. Toto je třetí a nejnovější pokračování se zajímavou obálkou modré barvy.

Příběh čtenáře vtahuje do světa Edéfie, kde před padesáti lety došlo k povstání Felonů a několik jedinců lidského původu muselo uprchnout. Díky tomu vznikla skupina známá jako Prchlíci. Tito lidé si dali jediný úkol. Najít Edéfii, místo ukryté na Zemi a skryté před běžnými zraky. Nicméně hlavní hrdinkou celého vyprávění je Oksa, mladá dívka, na jejímž břiše se objevilo znamení, které ji označilo za Kouzelnost mladší. Právě ona je pro Prchlíky jedinou naději k návratu do Edéfie.

Děj nás přenáší do Londýna, jenž je zaplavený rozběsněnou Temží. Ale ani tím přírodní katastrofy nekončí. Světem lomcují zemětřesení, řádícími sopkami, přívalovými dešti a je jen málo míst, která nepostihla přírodní katastrofa. Rozvětvená rodina Pollockových je nucená opustit Londýn, aby se mohli setkat s Prchlíky. Přesto je odchod z domoviny to nejmenší zlo, které je potká. Chtě nechtě se musí spojit s Felony, se svými nepřáteli na život a na smrt.

Oksa však na tento boj není sama, má po boku svoji rodinu a dokonce i dva mladé muže, kteří bojují o její přízeň. Všichni se musí spojit, aby mohli najít bránu do Edéfie a projí jí, aby Oksa mohla dokončit svoje poslání. Což znamená stát se Kouzelností mladší a nastolit pořádek v obou světech. V tom Zvnějšku, i v tom Zevnitř. Podaří se jim nemožné?

Okse je čtrnáct let, takže musíme brát s rezervou její chování. Mnohdy se chová jako malé děcko a zapomíná, že jsou zde i ostatní a nejenom ona. Díky tomu mnohdy vznikají problémy, do nichž se dostane díky své zvědavosti, a řekla bych, že tak trochu i zbrklosti.

Knížka je plná zajímavých a prapodivných tvorečků, které vám přirostou k srdci. Přiznám se, že jsem si říkala, že už nikdo nemůže přijít s ničím novým, ale autorky mile překvapily. Najdeme zde třeba malinké Luštěnky, Foldingoty a další prazvláštní potvůrky.

Výhodou tohoto díla je, že autorky připomínají některé události z minulých dílů, takže se čtenář v příběhu neztratí a příjemným způsobem si připomene některé události z minulých knížek. Děj je doprovázený zajímavými ilustracemi v černobílém podání, které krásně dokreslují vyprávění. Kromě vztahů mezi hlavními hrdiny jsou zde hodně rozebírány mocenské intriky, příběh je doslova prodchnutý magií a vším, co k tomu patří.

Autorky vyprávějí příběh především v Oksině podání, ale prostor dostanou i další hrdinové, i když ho nemají tolik, co Oksa. Krom ilustrací je na začátku knihy krásná mapa Edéfie a rodokmeny dvou hlavních rodů, jež se v příběhu vyskytují. Jde o Pollockovy a Knutovy. Pokud zbožňujete magické světy plné dobrodružství a prapodivných tvorů, tak je Oksa Pollocková dobrou volbou. Jedinou nevýhodou je, že u nás prozatím bohužel vyšly pouze tři díly, tak se snad, co nejdřív dočkáme čtvrtého pokračování.

Děkuji knihkupectví Knihcentrum.cz za poskytnutí recenzního výtisku.
Třetí díl Oksa Pollocková: Srdce dvou světů si můžete zakoupit na jejich stránkách.
Úryvek:

"Kvůli tobě jenom ztrácíme čas," nadával babi Pollocková a měřila si pohledem Orthona. "Kdy konečně pochopíš, že naše střety ničemu neposlouží? Naše síly jsou stejné, udělal bys lépe, kdyby ses s tím smířil."
Poté se sklonila, vzala do náruče třesoucího se Foldingota, otočila se na podpatku a nechala za sebou nevlastního bratra rudého vzteky.

"Tak Dragomiro, kde Posvátná osa?" zeptal se Abakum.
"Ještě nevím," přiznala stará dáma. "Ale můj Foldingot nám ji brzy ukáže.
Tvrdé jádro Prchlíků se shromáždilo v horním patře stavení Felonů, ve věžičce nad sebou. Cockerell a Olof oddaně drželi stráž u paty schodiště vedoucího na malou terasu.
"Poslouchám tě, Foldingote…"
Nestvůrka otevřela doširoka oči, nabrala dech tak mocně, až se málem udusila, a konečně zašeptala přesnou informaci:
"Posvátná osa provedla přenos umístění Brány Edéfie. Kouzelnost Starší a Kouzelnost Mladší, jejich přátelé Prchlíci a jejich nepřátelé Feloni budou muset uskutečnit přesun do pouště Gobi, čtyřicet dva stupňů severní šířky, sto jeden stupeň východní délky. Brána je upevněna na západním pobřeží jezera Gaxun Nur.
Tugdual hned začal ťukat do svého mobilu a za okamžik podal dodatečnou informaci.
"Gaxun Nur je jezero ležící asi dvacet kilometrů jižně od čínsko-mongolské hranice. Vlévá se do něj řeka Xi a kolem něj vede úzká cesta.
Tyto informace vyvolaly u Prchlíků protichůdné pocity, v nichž se mísily obavy a ulehčení. Brána byla konečně odhalena! Ale cesta k jejímu dosažení může být ještě pěkně spletitá…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Karolína Karolína | Web | 1. prosince 2013 v 21:11 | Reagovat

Jj, četla jsem. Úžasný knížky. Štve mě že jsou zatím přeložený jen 3 díly.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama