Bernard Cornwell – Pevnost

17. února 2013 v 14:37 | Polgara |  Historické romány
...


Už jsem četla od Cornwella pár jeho předchozích knížek, ale je to již pár let zpátky, přesto je moje zkušenost s jeho literární tvorbou dosud živá. I přestože se velmi podrobně věnuje známým historickým událostem, tak jeho tvorba oživuje různé důležité historické okamžiky, na které lidstvo již poněkud pozapomnělo.

Právě v tomto díle se věnuje méně známé válce třinácti severoamerických kolonií za nezávislost na Velké Británii. Příběh vypráví o důvodu, proč začal útok na pevnost Ford George. Britská armáda se vylodila na Majabigwaduce. Tuto tvrz nyní známe pod názvem Castine.

Útok vedl brigádní generál Lovell. Zároveň s ním se v příběhu vyskytuje generál Wadsworth. Saltonstall, který vedl bitvu proti britským lodím (šalupy), které kotvily v přístavu. Právě britské lodě bránily vylodění amerických jednotek, což byla domobrana a mariňáci, proto muselo být britské zničeno.

Jenže to jim bohužel nevyšlo. Dosáhli pouze odsunutí britských lodí mimo dostřel amerických děl na jednom ostrůvku. Pevnosti velel McLean. Potom je velmi zajímavou postavou poručík Moore a podplukovník Campbell.

Američané podcenili britskou armádu, jak na moři, tak na pevnině. Přesto se podařilo získat část souše. Správně měli zaútočit na Pevnost ještě předtím, než se zakopali. Tím poskytli Britům čas k dostavění dostatečné obrany Ford George. Zde je popsán první rozkol mezi generálem Lowellem a admirálem Saltonstellem. Lowell totiž tvrdil, že pokud nepadnou britské lodě, tak tvrz nezískají, protože je britské lodě budou stále odstřelovat. Saltonstell tvrdil, jestliže padnou lodě, tak se stejně nic nezmění. Potom zde byly problémy s podplukovníkem Paulem Reverem, který velel dělostřelecké baterii a neplnil své rozkazy, tak jak měl. Tudíž dělostřelecké útoky neměly žádný smysl. Boj, který měl podle předpokladů trvat týden, tak se protáhl na tři týdny a demoralizoval americké jednotky. V pokusech dostat britskou posádku z pevnosti byly poslední hřebíčky do rakve a vedlo to k hromadné dezerci amerických vojáků.

Generál Wadsworth se snažil několikrát prosadit útok na pevnost a pokoušel se také zlepšit morálku amerických jednotek. Dokonce měl plán k dobytí tvrze, ale akce nemohla být započata, jelikož připluly britské posily v podobě několika fregat. Díky tomu začalo americké námořnictvo a téměř dvě fregaty pronásledovalo třicet lodí (jak bojových, tak nákladních).

Právě v tomto okamžiku došlo k definitivnímu vítězství britských kolonií, jelikož prchali i výše zmínění generálové, kteří za tento čin nikdy nebyli pořádně potrestáni. Právě v tomto místě, mě zaujala poznámka, že Vlk honí ovce, která byla víc, než trefná. Přestože autor příběh popisuje události románovou formou, tak se snažil přiblížit, co nejvíce skutečným faktům. Což se mu dle mého povedlo. Pevnost Ford George nebyla nikdy dobyta a dodnes tam stojí jako kulturní památka.
Děkuji Knihcentrum.cz za poskytnutí recenzního výtisku.
Odkaz, kde můžete knížku Pevnost zakoupit.Úryvek:
Z dopisu podepsaného dvaatřiceti důstojníky amerických válečných lodí v Penobscotském zálivu a zaslaného komodoru Saltonstallovi 27. července 1779:
Ctihodnému komodorovi a vrchnímu komodorovi flotily…my podepsaní v pevném přesvědčení o důležitosti o důležitosti expedice a v upřímné touze prokázat naší zemi veškeré služby, které jsou v naší moci, sdělujeme Vaší ctihodnosti přesvědčení, že by mělo být přesvědčení, že by mělo být co nejdříve vynaloženo veškeré úsilí je k uskutečnění cíle, s nímž jsme sem připluli. Domníváme se, že zpoždění v této věci je nesmírně nebezpečné, neboť naši nepřátelé každým dnem své postavení opevňují a svou pozici posilují…není naším úmyslem radit ani vznášet námitky proti Vašemu dosavadnímu vedení, ale chceme pouze, vyjádřit své odhodlání využít možnosti, která se nám nabízí, bezodkladně vplout do přístavní zátoky a zaútočit na nepřátelské lodě.
Z deníku seržanta královského dělostřelectva Williama Lawrence, 13. července 1779.
Náš nepřítel považuje za nejvhodnější dobu k útoku na ležení protivníka noc…a nikdo není tak připravený využít této výhody jako poddaní Jeho Veličenstva, nyní v povstání proti němu, kteří se na otevřeném bojišti třesou před britskými vojáky strachy.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Zdenina Zdenina | Web | 17. února 2013 v 14:47 | Reagovat

Od tohoto autora jsem také v minulosti četla již několik knih, ale tahle vypadá velmi zajímavě. Až budu mít někdy čas tak se na ní nejspíš vrhnu. Děkuji za zajímavou recenzi. :-)

2 nel-ly nel-ly | Web | 17. února 2013 v 15:04 | Reagovat

Tohle si chci přečíst, po recenzi ještě víc...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama