Upíří deníky (2009)

2. prosince 2012 v 20:53 | Polgara |  Seriály
***

Konečně mám dodívanou první sérii, která skončila značně nečekaně. Knihy, které tvůrce seriálu inspirovaly, jsem nečetla, takže nemohu posoudit, na kolik se drželi knižní předlohy. Nicméně, jsem ho začala sledovat díky Awii, jež o něm básnila. Samozřejmě, že došlo na porovnávání se Stmíváním, ale podle mě se to srovnávat nedá. Každý příběh má svoje klady a zápory, i když někdy těch záporů je víc.
Nuže, konečně přistupme k věci. Podle toho, co jsem četla, je zbytečné srovnávat seriál s knihami, i když nějaké to spojení tam je, ale tvůrci si dost vyhráli a provedli několik změn. Dovolím si tvrdit, že změn k lepšímu. Zpočátku je zajímavé sledovat, jak se v malém, zapadlém městečku objevuje jedna mrtvola za druhou, které chybí všechna krev. Jako by ji někdo vysál. Postupně zjišťujeme, co je hlavní příčinou.
Opět tu máme jakýsi trohúhleník, dva bratry upíry a jednu dívku jménem Elena. Jenže, nejdřív Damon touží po jediné věci. Dostat, svoji dávnou lásku Katherine z hrobky, v níž je podle všeho uvězněna. A bla bla bla, předpokládám, že většinu už znáte zpaměti. Samozřejmě je tu i Stefan, Elenin vyvolený, jenž drží jakousi dietu, aby nemusel zabíjet.
Nicméně se mi líbily návraty do minulosti, v kterých se postupně dozvídáme, co se vlastně stalo. Od začátku mi je Katherine sympatická jako osina v zadku, ale i někteří lovci upírů by zasloužili dostat přes ústa. Vždyť na základě jedince soudit většinu, i když uznávám, že po těch zkušenostech, které s dětmi noci měli, se jim nedivím.
V jisté části seriálu se dozvíme i to, kdo jsou Eleniny biologičtí rodiče. Isobel a John, ti dva se museli hledat hodně dlouho, protože povahově jsou si trochu podobní. Jenže, ke konci Johna jakýmsi zázrakem prozře a snaží se Eleně vynahradit svoje chování a najít k ní cestu. A proč to vlastně dělá? Doporučuji se podívat na seriál. Jenže, činí tak v okamžiku, kdy končí první série, do té doby se chová jako...lepší přirovnání mě nenapadá, jako arogantní idiot.
Stranou nezůstává ani Bonnie, nejlepší kamarádka Eleny, která je zároveň mocnou čarodějkou, v posledních dílech se opět hezky vybarví, i když, tradičně k tomu má svoje důvody, o kterých si myslí, že jsou správné. Dál bych mohla jmenovat třeba postavu Alarica, jenž do městečka přijíždí proto, aby převzal místo profesora dějepisu. Zároveň se dozvídáme, že to má i "vedlejší" důvody. Jeho ženu Isobel, totiž vysál jistý upír, jehož všichni dobře známe a Alaric pátrá potom, co se stalo s jejím tělem.
V seriálu je i zmínka o Stmívání, pokud si dobře pamatuji, tak ho četl Damon, který si neodpustil pár rýpavých poznámek. Nuže, teď pár zajímavostí o upírech. Mohou chodit na světlo, ale jen v případě, že mají ve vlastnictví jakýsi magický prsten. Kupříkladu jsem nevěděla, že upíra nejdříve musí pozvat majitel domu, aby mohl vstoupit dovnitř. Nesnášejí sporýš, jenž je pro ně nebezpečný a člověk se musí hodně snažit, aby je vrátil zpátky do hrobu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ANA ANA | Web | 6. září 2014 v 20:54 | Reagovat

Ohledně pozvání člověka do domu, tohle bylo uvedeno už v románu Dracula. Pokud mu člověk neotevřel dveře, okno a své srdce (nadsázka), neměl žádnou moc.
Taky se mi líbilo vyřešení toho, že se mohli pohybovat na denním světle.
A vůbec mám pocit, že první tři série byly hodně dobré, pak už to začalo upadat. Jo, zajímavý, ale tu šťávu už nemají.
Ještě ke knihám - měla jsem je půjčené a proklopýtala jsem se až ke třetímu dílu(který byl z nich nejlepší), ale jestli můžu, ani se nesnaž je sehnat. Je to taková slátanina, že Stmívání Meyerové je proti tomu literární klenot. A filmové zpracování je stokrát lepší, nápaditější, myslím, že oni vzali základní námět a prošpikovali ho vlastními nápady. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama