Rick Riordan – Rudá pyramida

12. prosince 2012 v 21:45 | Polgara |  Fantasy

Ráda bych tímto poděkovala nakladataleství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku.Hned na počátku vyprávění jsme seznámeni s dvěma sourozenci. Carterem a Sadie Kaneovými, kteří do této doby žijí oddělené, ale mnoho náhod je nakonec spojí dohromady, aby bojovali proti něčemu, s čím se dosud nesetkali.

Carter měl to štěstí a mohl svého otce Juliana Kanea poznat lépe než jeho sestra Sadie. Jenže ani jeden si neuvědomuje, že každý z nich měl něco, co tomu druhému chybělo.

Při zběsilé honičce, jež nastane potom, co jejich táta rozbije Rosettskou desku a zmizí v podzemí uvězněný v rakvi.

Při této příležitosti se seznámí se svým strýcem Amosem, který se jim snaží pomoct smířit se s mnoha novými informacemi, které o sobě dosud nevěděli. A tak se díky Carterovi a Sadie seznamujeme s Egyptem takovým, jakým jsme ho až do tohoto okamžiku neznali.

Rick se proslavil především díky své slavné sérii o Percym Jacksonovi, kde si pohrával s řeckou mytologií. Protentokrát se rozhodl zvolit jiný, neméně slavnější národ, Egypt s jeho historií bohatou na mýty. Výhodou jeho příběhů je, že nemusíte mít větší znalost, abyste se dokázali v příběhu dobře orientovat a nepřipadali si jako naprostí ignoranti. Všechno vám téměř hned vysvětlí, ale tak abyste informaci vstřebali.

Nicméně těm, kteří četli Percyho Jacksona, neunikne jistá podobnost mezi některými postavami v tomto příběhu a v příběhu druhém. Jsem za to ráda. Je tu pořád Riordanův klasický humor, jenž vkládá do úst svých hrdinů a čtenář se tak mnohokrát přistihne, že se při čtení řádků usmívá a snaží se zapamatovat hlášky, které si přečetl.

Nejenom ty hlášky jsou středem čtenářovy pozornosti. Jde tu především o vědomosti týkající se Egypta. Je až překvapivé s jakou přesností nám Rick předkládá historické a mytologické údaje tak, aby je pochopil i mnohem mladší čtenář. Přeci jenom právě pro ně je toto vyprávění určené a tomu odpovídá i styl psaní. Je stručný, jednodušší a stravitelný. Přesto je překvapivě popisný, hlavně, co se týče vzhledu budov či různých historických míst.

Nejvíc jsem si oblíbila postavu bohyně Bastet, která působila nejpřirozeněji. I když on za to možná mohl i fakt, že byla se sourozenci nejdéle a dostalo se jí nejvíc prostoru. Překvapivé je také odhalení o rodokmenu Kaneových, kteří jsou pro tento příběh mnohem důležitější, než sami tuší.
Úryvek ze strany 143:
"Tato spací stránka," vykládal Sutech, "byla vyrobena mými nejlepšími řemeslníky z nejdražších materiálů. Má nevyčíslitelnou hodnotu. Bůh, který si do ní lehne, byť jen na jedinou noc, desetkrát znásobí své síly! Moudrost ho nikdy neopustí. Je to dar," významně se podíval na Usira, " pro toho jediného Boha, který se dovnitř dokonale vejde!"
Já bych to nedělala, ale bohové vyrazili k bedně. Odstrkovali se navzájem z cesty, aby se dostali ke zlaté rakvi. Někteří vlezli dovnitř, ale byli moc malí. Jiní zase čouhali ven. I když se snažili změnit podobu, nedařilo se jim to, jakoby jim to kazilo kouzlo té schránky. Nikomu dokonale nepadla. Bohové bručeli a stěžovali si a jiní, kteří to chtěli teprve zkusit, je sráželi na zem.
Sutech se obrátil k Usirovi a srdečně se zasmál. "No bratře, zatím nemáme vítěze. Zkusíš to taky? Uspěje jenom nejlepší z bohů.
Usirovy se zaleskly oči. Zřejmě nebyl bůh moudrosti, protože to vypadalo, že tou krásnou bednou byl úplně unesený. Všichni ostatní bohové na něj netrpělivě hleděli a já viděla, co si ten vládce myslí: bude to nádherný k narozeninám, pokud se do té truhly vejde. Dokonce i Sutech, jeho podlý bratr, bude muset uznat, že je právoplatným vládcem bohů.
Jenom Eset vypadala ustaraně. Položila ruku manželovi na rameno. "Můj pane, nedělej to. Sutech nenosí dary."
"Jsem dotčen!" Sutech zněl, jakoby ho to vážně urazilo. "Copak nemůžu oslavit bratrovy narozeniny? Jsme si tak cizí, že se ani nesmím omluvit králi?"
Usir se na Eset usmál. "Má drahá, je to jenom hra. Ničeho se neboj."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama