Pochyby (2008)

8. prosince 2012 v 19:06 | Polgara |  Filmy
***

Příběh z prostředí katolické školy se odehrává v roce 1964 a vypráví o sympatickém knězi (Philip Seymour Hoffman), jenž se pokusí poněkud svérázným způsobem, který se nebude líbit ředitelce školy (Meryl Streep), příliš staromódní pravidla. Výše jmenovaná škola nese název škola svatého Mikuláše. I sem zavítají dopady, které způsobila změna dosavadního politického systému, s čímž také souvisí příchod černošského studenta Donalda Millera.

Aby mu příchod na novou školu nějak ulehčil, tak se mu víc, než je obvyklé věnuje otec Flynn, kterého ředitelka podezírá z toho, že se o chlapce zajímá z nepříliš čistých důvodů. Proto kněze začne bedlivěji sledovat a hledat důkazy pro své podezření. Do této situace vstupuje mladá učitelka (hraje ji Amy Adams, kterou znáte z filmu Julie a Julia, Kouzelná romance, Noc v muzeu...), jíž taktéž přijde podezřelé chování Millerova ochránce.

Ředitelka školy je ochotná dokázat jeho vinu, i přestože má jako důkaz jenom svoji víru, jenže mnohdy ani tahle skutečnost nestačí a ona si bude muset sáhnout na úplné dno svých schopností, aby nalezla potřebné důkazy.

K filmu jsem se dostala čirou náhodou, mám dojem, že na doporučení jedné kamarádky, která z něho byla nadšená. Chvíli mi trvalo, než se film ocitl na seznamu zhlédnutých, ale nakonec jsem byla mile překvapena. Dávám filmu čtyři hvězdičku, a to především za Meryl Streepovou, která opět nezklamala. Nevím proč, ale pořád jsem v ní viděla majitelku jistého módního časopisu.

Oproti tomu byla Amy Adams trošku v jejím stínu, taková šedá myška, která se snadno ztratí mezi ostatními. Další zajímavou postavou je otec Flynn, ten kněz, který obrátí školu svatého Mikuláše vzhůru nohama. Když byly záběry na jeho bohoslužby, říkala jsem si, to nepřežiju, ale nakonec jsem tyto části přežila.

Ještě se zmíním o matce malého Millera, jež sice moc prostoru nedostala, ale když přišla do ředitelny sestry Aloysiusové a začne vysvětlovat, proč potřebuje, aby zde její syn zůstal aspoň do června, i přestože ví, co se děje, a pak ta část, kdy ji ředitelka doprovází do práce a stále vedou debatu na stejné téma...

Film vás seznámí s pro některé vzdáleným prostředím, díky Pochybám, na vlastní kůži pocítíme život studentů v katolické škole a soupeření učitelů, kteří v ní žijí a pracují. Vyprávění je založené na rozhovor hlavních protagonistů, realistickým vykreslením atmosféry roky 1963 a hudbou, která je téměř nenápadná, ale přesto nenapadá mě nic lepšího, tak použiji výraz podmanivá. Jejím autorem je Howard Shore, jenž je známý především díky práci na Pánovi prstenů, za jehož hudbu dostal Oscara (Společenstvo Prstenu a Návrat krále).
Pochyby mají na svém kontě pět nominací na Oscara a to za herečku - Meryl Streep, herečku ve vedlejší roli, scénář, herec.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anie Anie | Web | 11. srpna 2013 v 18:17 | Reagovat

Ten film vypadá moc zajímavě. Určitě se na něj musím někdy podívat !

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama