Mých 5 nejlepších filmů

8. prosince 2012 v 20:54 | Polgara |  Filmy
Jedná se o projekt, který vymyslela Edith Holá a více se dozvíte na jejím blogu. :-)Jako první film vyberu Merlina z roku 1998, kde kromě Heleny Bonham Carter hraje Sam Neill, jemuž se velmi přesvědčivě podařilo ztvárnit nejslavnějšího kouzelníka všech dob. Dovolím si tvrdit, že právě toto zpracování se nejvíce blíží původní legendě o Merlinovi. Místy se režisér Steve Barron může zřejmě plést a pravdu si trochu přikrášlit, ale myslím, že to mu diváci odpustí.

Protože dokázal stvořit snímek, který byť je určený pouze pro televizní obrazovky, tak se stal nesmrtelným. Pořád se však sama sebe ptám, co může za to, že se k tomuto Merlinovi vrací i po tolika letech. Zda skvělé herecké obsazení, či nádherné zobrazení dávné anglické krajiny a její kultury anebo nesmrtelné oživení postav, které známé ze starých legend? Někdo říká, že je to průměrný film, ale pokud většinu diváků dokáže učarovat natolik, že se k němu neustále vrací, tak je na tom mnohem lépe než některé velkofilmy.

Nedávno mě také chytila Výměna (2008), kde si hlavní roli ženy, která musí bojovat proti policii a jejímu pletichaření zahrála Angelina Jolie a film režíroval Clint Eastwood. Je to příběh o tom, jak jedna zoufalá žen dokázala vyburcovat ospalé město k činům a změnit chování lidí natolik, aby se probrali a začali za svoje životy bojovat. Sama svému malému synkovi říkávala: "Nikdy boj nezačínej, ale vždycky ho dokonči." Navíc je zářným příkladem toho, že když člověk chce, dokáže zdolávat překážky mnohem větší, než sám tuší. Jenom dodatek, právě zde mě hodně zklamal český dabing. Čeština je nádherný jazyk, a proto by si na tomto měli dát záležet. Jenže bohužel nejsou peníze, tak není ani kvalitní dabing, zvláštní však je, že u animovaných filmů je dabing vždy na výbornou. Když však vidíte Výměnu prvně s titulky a až potom nadabovanou, tak vám to rve uši.

Do třetice všeho dobrého vřele doporučuji Královu řeč (2010), režisér Tom Hooper. Ano, sice se zase jedná jako v předchozím případě o drama, ale tentokrát se z větší částí zabývá historií. Přenáší nás do Anglie, kde po svém bratru, jenž musel z osobních důvodů abdikovat (vzdát se trůnu) a po něm nastoupil jeho bratr Bertie, který je znám jako Jindřich VI. Královu řeč.

Bertieho ztvárnil Colin Firth, nicméně zde mu hodně šlape na paty Geoffrey Rush, který si zahrál jeho logopeda Lionela. Do třetice zde vyniká Helena Bonham Carter v roli Bertieho manželky. Právě ona najde Lionela a požádá ho, aby jejímu manželovi pomohl s koktavostí. Počáteční nevraživost, která mezi budoucím králem a Lionelem panuje, tak se změní v pevné přátelství, které překoná i nástrahy tehdejší společnosti.

Kromě historického pozadí je Králova řeč především o vztazích. Postupně se díky Lionelovi dozvídáme důvody Bertieho koktavosti. Každá vada řeči má příčinu a je způsobena okolím. Někdy to rodiče či příbuzní udělají nechtěně, jindy s vytrvalostí šlapou po dětské duši, až ji zničí docela a zabrání jejímu vývoji. Dá se říct, že to je i Bertieho případ. Jeho dětství by se dalo nazvat hororem a i dospívání nebylo zrovna jednoduché. Nakonec to dopadlo tak, že se bál vlastního stínu a jenom těžko ten strach překonává. Nebýt jeho milující ženy a její trpělivosti jen těžko by dokázal jít dál a zvítězit i nad tímto nepřítelem, kterého nosil ve své duši.

Million Dollar Baby z roku 2004, které režíroval opět Clint Eastwood. Zajímavostí je, že tentokrát si v něm i sám zahrál a to trenéra boxu. Kromě něj zde hraje můj milovaný Morgan Freeman a Hilary Swank. To je hlavní trojice vyprávění. Jeden z mála příběhů, u kterého jsem brečela. No dobře, bulela jsem u Zelené míle, Titanicu, Statečného srdce, Posledního Mohykán, Výměny, Marley a já, našlo by se toho víc, ale to sem nepatří. Chci tím říct, že splnil to, co měl. Dostal se mi pod kůži a to dost.

Ukázal mi krutý a syrový svět boxu, kde nikdo nemá přítele a nebýt jejich trenérů, tak by byli tito sportovci sami. Je zde krásně zobrazené rodina hlavní hrdinky. Je jí Maggie, která i přestože ji trenér nejdřív nechce učit boxovat, vytrvale trénuje v jeho tělocvičně, až se dostane na nejvyšší místa. Teprve potom se objeví její rodina. Jsou zde ztvárnění jako supy slétající se nad umírajícím. Jako ti, kteří myslí sami na sebe a jejich dítě je jim ukradené. Hlavně, že na ně přepíše jejich peníze. Příběh je o lidské vytrvalosti, odvaze, samotě, chamtivosti a touze přežít. Nechce nic, ale dává hodně.

Pátým nejlepším filmem je Královna Alžběta (1998), režisér Shekhar Kapur. Zde je třeba vyzdvihnout Cate Blanchett, která si zahrála samotnou královnu Alžbětu I. Po boku jí stojí její věrný rádce, kterého hraje Geoffrey Rush. Právě na nich snímek stojí a právě bez těchto dvou velkých herců by nemohl fungovat. Kromě historického pozadí se zabývá královniným postupným vývojem, jenž je nezbytný k tomu, aby se mohla stát nejmocnější panovnicí v té době.

Zdroje obrázků:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ANA ANA | Web | 6. září 2014 v 20:12 | Reagovat

Dobrá pětka!
Zrovna tento Merlin mě také okouzlil, nejen krásný poetický film, s příběhem lásky, ale také se mi líbil ten předěl s magickým světem, který postupně zaniká a je nahrazen světem nového Boha (křesťanství). Vůbec celý příběh Merlina i žárlivé Mab měl švih.
Výměnu neznám, ale když čtu, kdo ji režíroval, může jít opravdu o výborný film.
Královu řeč jsem viděla několikrát a je to opravdu skvostné dílko. Oskar je zasloužený!
Poslední dva jsem neviděla, jen jsem o nich slyšela. Určitě skvělé filmy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama