Můj dům v Umbrii (2003)

8. prosince 2012 v 0:30 | Polgara |  Filmy
***

Hlavní postavou filmu je anglická spisovatelka Emily Delahuntyová, jež vlastní překrásný dům v Umbrii. A právě zde pokaždé najde dostatečný klid na psaní svých zamilovaných románků. V jejím domě žije její věrný sluha Quinty, kterého kdysi zachránila.

Ráno jede vlakem do Milána na nákupy a jako vždy si všímá ostatních cestujících. Ve velmi krátkém čase se spřátelí s malou američankou Aimee. Všechno probíhá tak jak má, ale najednou ve vlaku exploduje bomba. Jediní cestující, kteří výbuch přežijí je Emily, malá Aimee, které bomba zabije rodiče, a proto přestane mluvit, starý britský generál a fotograf Werner, jemuž ve vlaku zahynula přítelkyně.

Poté co skončí vyšetřování, spisovatelka všechny přeživší pozve do svého domu, aby se zde vzpamatovali z tragických událostí. Postupně se všichni sbližují a krásná krajina dodává klid jejich duším, které utrpěly ztrátu, a stává se z nich jakási rodina, jejímž středobodem je malá Aimee. Poklidný život v Umbrii však naruší příchod jejího jediného žijícího příbuzného, Thomase Riversmitha. Ten sice malou holčičku nikdy neviděl, ale podle práva se o ní jako jediný může postarat.

Do toho všeho vstupuje inspektor Girotti, jenž potřebuje znát podrobnosti o výbuchu bomby a jakožto jediní přeživší mu mohou dát některé důkazy. Emily se mezitím snaží sblížit s Thomasem, který všechny její pokusy odmítá.

Na povrch vyplouvají informace a události z dob minulých, které značně změní klidné poměry v domě Emily Delahuntyové. Nebudu popisovat konec, pouze napíšu, že to skončí dost nečekaně (aspoň pro mě) a někdo, o kom jste si mysleli, že je někdo jiný, se nepříliš pěkně vybarví.


Film dávali před delší dobou na ČT2 a k tomuhle pokusu o recenzi jsem se chystala už dlouho, ale pokaždé mi do toho něco vlezlo. Takže Můj dům Umbrii měl prý úspěch především díky záběrům na nádhernou a ničím neporušenou krajinu. Dalším důvodem byly samozřejmě herecké výkony, které jsou též dokonalé, i když z postavy Thomase jsem byla poněkud rozpačitá.

Maggie Smith předvedla, že je skutečnou pani herečkou a za roli Emily dostala cenu Emmy a to zaslouženě, protože některé ty scény dovedla k dokonalosti.

Snažila jsem se najít i nějaké slabiny filmu, ale marně. Někoho bude možná nudit, protože film se spíše věnuje pocitům postav, okolí...pokud si však u filmu chcete odpočinout a pokochat se nádhernou krajinou, je Můj dům v Umbrii ideální volbou.

Zajímavé je, že jsem se natolik ponořila do příběhu, že ani nevím, jakou měl hudbu, což se mi stává málokdy.
Zdroj obrázků: 1 a 2
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama