L. J. Smith – Říše temnot – Tajemství upírů

6. prosince 2012 v 19:30 | Polgara |  Paranormální romance
...

Na začátku vyprávění se seznamujeme s mladou dívkou Poppy, která má téměř vše, co si dáma jejího věku může přát. Jenže ji chybí to jediné, co ji dovolí si užívat života plnými doušky. Zdraví.

Trpí bolestmi silnými bolestmi a i o velkých prázdninách musí na vyšetření do nemocnice, které ukáže, že má neléčitelnou nemoc a zbývá ji pouhých několik měsíců života. Jedná se o rakovinu slinivky.

Všichni včetně Poppy jsou z tohoto oznámení v šoku a nejsou ochotni přijmout fakt, že jejich dcera se nedožije plnoletosti. Ani naše hrdinka, ale ani její rodina nevidí naději na záchranu.

Ta se však ukáže v podobě jejího dlouholetého kamarádovi Jamesovi Rasmussenovi, jenž jí prozradí svoje největší tajemství. Patří totiž mezi lamie, upíry žijící v Říši temnot. Lamie jsou vyvolení, tedy ti, kteří se jako upíři narodili. Středoškolačka se tak dozvídá, že stvoření noci jako jsou vlkodlaci, upíři, ale i čarodějnice existují a živí se na nich, lidech.

James své kamarádce navrhne, že ji může proměnit na jednoho z nich. Ale i v Říši temnot je jeho počínání proti zákonné. Proto musí všechno udělat tajně a James je nucen tuto skutečnost tajit i před vlastní rodinou. Jediného komu jejich plán svěří je Phill, bratr Poppy. On je zpočátku proti tomu, jenže postupem času si uvědomuje, že je to pro jeho sestru lepší, než to, co ji čeká v normálním, smrtelném životě. Tak se stane, že jim začne s jejich počínáním pomáhat. Jenže ani přeměna na upíra nebude pro Poppy jednoduchá. Musí opustit svůj dosavadní život a pro ostatní, ty, které miluje, zemřít na dobro. Bude mladá, sotva šestnáctiletá dívka schopná tohle všechno dokázat?

Autorčinu nejznámější sérii Upíří deníky jsem nikdy nebyla schopná přečíst. Skončila jsem prvním dílem u první kapitoly, a tak to taky zřejmě zůstane. Ale přitom se mi líbil seriál, jenž se její slavnou knižní sérií inspiroval. Nicméně jsem si přečetla její další tvorbu Temné vize, Tajný kruh a teď i tohle. Je vidět, že se zlepšila a její příběhy jsou čitelnější a jako by vyspělejší.

V prvním díle Tajemství upírů je příběh vyprávěn z vícero pohledů. Spíše než na hierarchii, mytologii a historii Říše temnot se Smithová zaměřuje na pocity postav. Jsou nám zde velmi podrobně předkládány myšlenkové pochody hlavních hrdinů, takže příběh vypadá uceleně a je nám dovoleno nahlédnout do nitra postav.

Někdy mi však přišlo, že Poppy velmi snadno všechno přijímá. Na to, že je jí šestnáct let, tak se rychle vyrovná s tím, že brzy umře na rakovinu slinivku, pak s tím, že musí umřít, aby se mohla stát upírkou a opustit rodinu. Na jednu stranu celou její vyrovnanost a jakousi předčasnou dospělost vyrovnává její někdy naivní smýšlení.

Stejně tak mi přišlo zvláštní chování lamie Jamese, který byl k Poppy až moc připoutaný. Na upíra a na to, jací byli jeho rodiče. Jeho výrazným protikladem je jeho bratr Ash, který se objeví v okamžiku, kdy to James nejméně potřebuje a konec první části zcela zamotá a otevře staré rány.

Jak už u Smithové bývá zvykem, příběh je psán jednoduchým stylem, často v ich formě. Přesto se dá pořád číst a má v sobě jakési kouzlo, které nutí číst čtenáře dál.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ninuš Ninuš | E-mail | Web | 8. prosince 2012 v 12:51 | Reagovat

práve rozmýšľam akú knihu.. aspoň mám inšpiráciu.. upírske denníky takisto pozerám, tajný kruh taktiež a obe mám rozčítané.. lenže ja som typ ktorý na to potrebuje dostatok času, trebárz 4 dni voľna aby som sa do toho začítala a dobre vnímala dej.. preto hlavne v lete, teraz chcem v zime.. zo dňa na deň ke´d mám kopu iných povinností ma to jednoducho nebaví a nenapĺňa-nemám z toho ten správny zážitok.. a možno že až dočítam tamto pustím sa do toho .. ďakujem za inšpiráciu :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama