Králova řeč (2010)

8. prosince 2012 v 0:05 | Polgara |  Filmy
***

Další z filmů, které vás nenechají chladným. Navíc vás nalákají vám známá jména, která příběhu dodávají jakousi záruku, že se nebude jednat o propadák. Uznávám, tohle není tak jisté, neboť i sami herci se ve výběru rolí někdy spletou, a pak se stane, že známé herecké tváře hrají v...jak to říct slušně, nepříliš kvalitních filmech.

Hned na začátku vyprávění vidíme přípravy, které probíhají předtím, než začne proslov do rádia. Vidíme přípravy, jsme svědky nervozity všech zúčastněných. Vévoda z Yorku, kterého hraje Colin Firth, má přečíst závěrečnou řeč, jež obsahuje poselství jeho otce, Jindřicha V. Po boku mu stojí především jeho žena (Helena Bonham Carterová) a dodává mu odvahy k tomu, aby překonal svůj strach z veřejných proslovů. Bertie (tak mu v rodině říkají) totiž zadrhává. Vévoda a jeho rodina stoupají po schodech, blíží se k rozhlasu. Jsme svědky jeho obav, které se mu zračí ve tváři a krátkého zaváhání, přesto však dojde, až na pódium, kde kamera zabere obecenstvo, jež si stoupne a obrátí se na toho, kdo má promluvit ke své zemi a k celému světu. Bohužel se tak nestane, dojde k fiasku.

Postupně se dozvídáme, že náš budoucí král navštívil již několik logopedů, ale ti neslavili žádný úspěch. Proto jeho žena dál pátrala po nějakém, který by dokázal nemožné. Tímto způsobem se jí podařilo najít doktora ze střední vrstvy, který se jmenuje Lionel Logue (Geoffrey Rush). Lionel je předem upozorní, že jeho metody jsou zvláštní a neobvyklé, zároveň si stanoví svoje vlastní pravidla.

Při prvním sezení je Bertie nucen si nasadit na uši sluchátka a jeho nový logoped mu do nich pustí hlasitou hudbu, zároveň s tím mu nařídí, ať čte. Bertie namítne, že to nemá žádný smysl, navíc se mu nelíbí, že ze sebe, podle jeho mínění dělá pitomce, přesto se však nečekaným nařízením podřídí. Nicméně aniž by si nechal poradit, či Lionela vyslechnul, skončí toto sezení hádkou a předčasným odchodem. Než však opustí Lionelovu pracovnu, dostane od něj gramofonovou desku, kde je nahraná vévodova četba.

Překvapilo mě hodnocení některých diváků, kteří prohlásili, že se při akční střílečce pobaví víc, než při tomto dramatu, které nedokáže zaujmout. Přičemž, když tak koukám na hodnocení na stránkách ČSFD, nezbývá mi, než jen užasle kroutit hlavou. Patřím mezi ty, kteří nejsou zaměřeni jen na jeden žánr. Buď mě příběh zaujme, nebo nezaujme a vzpomínám na něj s tím, že to pro mě byla jen ztráta času.
Vyprávění Králova řeč je především o dialozích, o pocitech postav a o obavách, které si někdy prožil každý z nás. O velkém strachu z příliš početného obecenstva. Proto se tu musíme smířit s častými záběry na dav lidí, který sleduje či poslouchá toho, kdo mluví do rozhlasu. Přes to všechno se ani na okamžik nenudíte, s napětím očekáváte, zda se Lionelovi podaří nemožné a dokáže budoucího krále zbavit strachu a vnitřních obav.

Nesmím zapomenout na kritické hodnocení královského protokolu. Je zde nádherně zobrazeno, co všechno smí a nesmí královská rodina. Jaké má povinnosti vůči lidu, a jak to probíhá v kruhu rodinném. Vzpomínám na okamžik, kdy dojde k abdikaci Bertieho bratra a Bertie po něm nastoupí. Potom jsme svědky setkání s jeho dcerami. Jsou u nich patrné rozpaky z toho, jak se mají chovat ke svému otci, když se teď stal králem. Ale on se chová pořád stejně a nedovolí úzkoprsým pravidlům, aby jej odloučila od rodiny.

A proč, ptáte se? Protože ona byl vychováván tak, aby měl ze svého otce respekt. Jestliže mu něco nešlo nebo měl nějakou vadu, musel se naučit být někým, kým nebyl. Svoje dětství časem převypráví Lionelovi, který mu užasle naslouchá, ale aspoň tak pochopí důvod králova zadrhávání.

Tento film jsem nevím, proč dlouho odkládala a říkala si, že se na něj podívám, až budu mít tu správnou náladu. Zvláštní je, že když některé věci odkládáme, tím větší z nich máme zážitek. A u Královi řeči to platí dvojnásob. Je těžké určit, který z herců držel film na úrovni, protože všichni na tom mají téměř stejný podíl. O tom svědčí i 12 nominací na Oscara. Nejlepší film, Režie, Herec HR - Colin Firth, Herec VR- Geoffrey Rush, Herečka VR - Helena Bonham Carter, Kamera, Výprava, Kostýmy, Střih, Hudba, Zvuk, Scénář. Osobně bych byla ráda, kdyby Oscara získal Firth, Rush a Carterová. Nicméně, nechám se překvapit, jak to dopadne.
Zdroj obrázků: 1 a 2
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama