Jak vycvičit draka (2010)

7. prosince 2012 v 23:43 | Polgara |  Filmy
...


Když jsem byla v pátek na Světu knihy, narazila jsem tam na knížku, která byla předlohou k tomuto filmu a napsala ji autorka Cressidy Cowellová. Od filmů, kterým předchází velká reklama, někdy radši nic neočekávám.

Jindy mi to vyjde, někdy jsem zase mile překvapena a stejně je tomu i u tohoto nového 3D filmu. V první řadě nečekejte nic světoborného a jděte do kina prostě jenom na rychle ubíhající film, jenž vás rozhodně nudit nebude.

Ano, v příběhu je hodně klišé, ale ty scénáristům rádi prominete. No a o čem příběh je? Existuje jedna vikingská vesnice, která má dlouhou historii, ale nenajdete tu ani jeden starý dům. A proč? Protože mají problémy s draky, kteří na vesnici útočí, aby si nakradli nějakou tu potravu.

Ve vesnici žije kluk jmenující se Škyták, jenž kam šlápne, tam sto let tráva neroste. Zároveň se také nepodobá ostatním Vikingům, jelikož je malého vzrůstu a neumí bojovat. Jeho zoufalství dosáhne vrcholu v okamžiku, kdy si je jist, že zasáhl draka, jenže nikdo mu nevěří, protože přitom zdemoloval téměř celou vesnici. A tak se vydává do lesa, aby onoho malého dráčka našel. Samozřejmě, že ho najde a postupně se s ním začne sbližovat. Také díky svému novému domácímu mazlíčkovi začne objevovat i nové způsoby, jak se vypořádat s draky tak, aniž by je musel zabít.

Občas jsem nemohla těch názvu, třeba vesnice na kopci zvaném Blp, Škyták, náčelník vesnice jménem Kliďas a mnoho dalších. Nádhernou součástí filmu je hudba skvěle vystihující atmosféru a má ji na svědomí John Powell.
Každá scéna v sobě ukrývá nějaké to kouzlo, ale nejvíc mě zaujaly ty, kde se Škyták blíže seznamuje s Bezzubkou (Noční běs), pak ta scéna, když se Astrid dozví o Škytákově malém létajícím tajemství a náš dráček jí po svém přesvědčí, že draci jsou vlastně fajn. Zajímavým doplňkem jsou věčně hašteřicí se dvojčata Rafana a Ťafan.

Zakončení příběhu je přijatelné, i když to nezmění nic na tom, že se jedná o velmi povedený kýč. Někdo říkal, že je vhodný jenom pro malé děti, což je pravda, ale i dospělí snad někdy potřebují vypnout a aspoň na okamžik zapomenout na všechny starosti. A Jak vycvičit draka je pro tohle přímo ideální. Neodolám a použiji Škytákův komentář, který říká v okamžiku, kdy hledá Nočního běsa.

"Bohové mě nenávidí. Někdo ztratí nůž nebo hrneček, ale ne tak já. Já dokážu rovnou ztratit celýho draka."
Zdroje obrázků:1 a 2
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 ANA ANA | Web | 6. září 2014 v 20:21 | Reagovat

Jeden z nejlepších animáků. Skvělé téma, vtipné scénky (opravdu vtipné, žádné křečovité snahy o vtip), vynikající nemotora Škyťák (který ale nebyl vůbec hloupý, jen nebyl prostě bojovník), líbila se mi Astrid a vlastně celý ten vikingský svět. A hlavně, Bezzubka! Drak, který vypadá trochu jak kočka... :D
Dokonce mě příjemně překvapilo, že v samotném závěru hlavního hrdinu neušetřili a happy end byl trochu narušen. Ale naštěstí jen trochu. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama