Hunger games (2012)

8. prosince 2012 v 20:25 | Polgara |  Filmy
***Nemusím snad připomínat autorku knižní předlohy, která má tři díly ani o čem první zfilmovaný díl Hunger games - Aréna smrti vypráví. To už udělalo mnoho fanoušků přede mnou, takže se tyto informace staly jakýmsi zaklínadlem, které zná každý čtenář anebo divák.

Knižní předloha se ke mně dostala již před filmem, a proto jsem se na její filmovou adaptaci těšila. Příběh mě uchvátil a v podstatě jsem trilogii přečetla na jedno posezení. Vím, že už tu něco podobného bylo, ale Collinsová měla tu výhodu, že se jí podařilo prodrat na přední příčky, čímž získala ohromnou reklamu a mnoho fanoušků po celém světě.

Filmovému zpracování Hladových her předcházelo mnoho informací, spousty ukázek a jiných upoutávek. Do kina jsem šla s Nel-ly, která mě tam vytáhla v pátek po škole. Přiznám se bez mučení, že mě navnadily nadšené ohlasy, které film provázely již před uvedením do kin a skutečnost jakým tématem se příběh zabývá. Tohle přeci zkazit nemůžou, říkala jsem si. Jo, pořád se krásně ukazuje, jak jsem v tomhle naivní. Pořád jsem doufala, že to nezkazí, že se scénárista nevybije na prvních scénách, kdy hlavní hrdinku zkrášlují a pak už to bude jen nemastná neslaná pochutina. Neříkám, že byl první díl Hladových her vyloženě špatný, ale ani se nesnažil ze sebe vydat to nejlepší a to měl podle mě navíc. Asi budu působit jako zhrzený fanoušek knižní předlohy, ale za tohle by zasloužil přinejmenším nafackovat.

Scény v Kapitolu, kdy se Splátci ze 13 krajů Panem připravují na svůj boj v aréně je fenomenální. Jiné slovo mě proto nenapadá. Příběh v podstatě kritizuje dnešní moderní dobu za její posedlost podobnými aktivitami. A není to jenom dnes, bylo to i ve starověku, kdy lidé a to i ti, vlastně především ti šlechtického původu chtivě přihlíželi tomu, jak se druzí zabíjejí a vždy mohl přežít jen ten nejsilnější. Stejně tak tomu je i v tomto příběhu, kdy z 24 dětí ve věku od 12 do 18 let přežije jenom jedno. Už od počátku je jasné, komu se bude první díl věnovat.

Onou vyvolenou je Katnis, kterou hraje Jennifer Lawrence (Medium, Planina v ohni, X-men: První třída). Potom se k ní přidává ještě Peeta Melark, jehož hraje Josh Hitcherson (Most do země Terabithia, Upírův pomocník, Cesta do středu země, Děcka jsou v pohodě). Z mladších hrdinů zaujme ještě postava malé dvanáctileté Rout. Ostatní se příběhem jenom tak mihnou, není čas a nejsou ani peníze na to, aby se jim tvůrci filmu více věnovali. I jejich smrt je jakýmsi zábleskem, který na okamžik odpoutá pozornost od hlavní dvojice vyvolených.

Ze starších herců vede především Woody Harrelson coby věčně opilý Haymitch Abernathy. Haymitch pochází ze stejného kraje jako Katnis a Peeta a je k nim přidělen jako osobní trenér, jenž je má připravit na to, aby dokázali přežít, co nejdéle a možná, což nikdo neočekává i zvítězit.

Film by nemohl fungovat bez přípravného týmu třináctého kraje, kteří z toho mála prostoru, co jim byl dán, vytěžili maximum. Osobně mě uchvátily především scény na samém začátku filmu, tedy v rodišti Kat, potom cesta do Kapitolu, ukázky z průběhu příprav, scény na voze, smrt Rout a chvíle, kdy vidíme, jak všichni sledují přenos Hladových her. A to je asi tak všechno. Filmu Hunger games chybí život. Je pouhým krásným pozlátkem, který se sice zaměřil na kritiku společnosti a snažil se jít přesně podle knižní předlohy, ale zapomněl na skutečnost, že když nemá duši, nemůže zaujmout. Je až moc umělý, aby se mu dalo věřit. Ano, i knížka byla svým způsobem umělá, jenže po psychologické stránce naprosto odlišná. Pro člověka, který trilogii Hladových her nečetl, bude Aréna smrti požitkem. Pro čtenáře zřejmě utrpením.

Někdo říká, že pro náctileté holčičky a věrné fanoušky knižní předlohy to bude hotový orgasmus, ale dovolím si nesouhlasit. Jakmile skončilo připravování hrdinů a Katnis se ocitla v aréně, začala nebetyčná nuda. Zřejmě budu znít chladně, ale v druhé polovině jsem si většinu času říkala: "Tak už je proboha zabij." Mrzelo mě, jak se k příběhům od Collinsové postavili. Čekala jsem hodně a nedostala jsem z podívané ani polovinu z toho, v co jsem doufala.
Zdroj obrázků: http://moviezone.cz

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama